Berieš si aj ty z dovolenky suvenír v podobe mušlí? Vedci pred týmto zvykom varujú

Pokiaľ u teba argument hroziacej ekologickej katastrofy neobstál, určite by si mal myslieť aj na právnu stránku tejto témy (Zdroj: Freepik/EyeEm)

#Ak máš vo zvyku brať si mušle z dovolenky, je na čase túto tradíciu prehodnotiť. Aj keď ti to môže pripadať ako neškodná spomienka, môžeš tým miestnej prírode poriadne zavariť. Pokiaľ si aspoň minimálny milovník našej planéty, mysli na to pri najbližšom pobyte pri mori. A okrem toho, na svete existujú lokality, v ktorých je takéto „odnášanie trestné“.

Spomienka na letné dni

Ak máš rád predmety s pridanou hodnotou a nosíš si z dovoleniek domov rôzne drobnosti ako mušle a kamienky, mal by si sa mať na pozore. Nerozvážne odnášanie mušlí z pláže môže spôsobiť vážne narušenie tamojšieho ekosystému, čo potvrdila aj štúdia.

Paleontológ Michal Kowalewski z Floridskej univerzity sa zaoberal prípadom dopadu odstraňovania mušlí z pláží a zistil pomerne šokujúce zistenia – ak si ich odnášaš na pamiatku, tak podľa dostupných informácií spôsobuješ škodu viacerým formám života, ktoré sú od ich existencie priam závislé.  

Za všetko môžu turisti

Spomínané mušle sú síce nenápadným „darom mora“, no sú dôležitým článkom pobrežných ekosystémov. Okrem toho poskytujú vtákom stavebný materiál pre ich hniezda, poskytujú domov pre drobné živočíchy, riasy či huby, ale taktiež zastávajú funkciu zdroju uhličitanu vápenatého, ktorý sa rozpustí vo vode a odplaví sa späť do oceánu.

V rámci zbierania dát sa konalo niekoľko nárazových prieskumov na pláži Llarga, neďaleko Barcelony. Výsledky ukázali, že počet mušlí sa v jednotlivých obdobiach znížilo o viac ako polovicu!  „Mušle sú pozoruhodné najmä tým, že v prírodných ekosystémoch plnia viac funkcií. Preto môže byť ich odstránenie tak závažné a ovplyvniť celý rad procesov,“ uviedol autor výskumu v spomínanej štúdii.

Pozor na zákony

Pokiaľ u teba argument hroziacej ekologickej katastrofy neobstál, určite by si mal myslieť aj na právnu stránku tejto témy. Odniesť si domov mušle nemusí byť vždy legálne. Napríklad vo Veľkej Británii platí od roku 1949 zákon, ktorý vyslovene zakazuje zber akýchkoľvek prírodných materiálov na verejných plážach, vrátane spomínaných mušlí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Máš pocit, že čas plynie pomalšie? Vedci majú pre to vysvetlenie priamo z vesmíru!

„Ľudia môžu hrať významnú rolu pri zmene biotopov prostredníctvom činností, ktoré by mnohí vnímali ako neškodné. Je však dôležité, aby sme pokračovali v skúmaní všetkých oblastí činností, ktoré súvisia s cestovným ruchom a ich dopadom na životné prostredie,“ uzatvoril tému autor štúdie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame