Môže ti to zmeniť život: 7+1 dôvodov, prečo by si si mal písať denník aj v dospelosti

Photo by Rachel Lynette French on Unsplash

#Milý môj denníček, šialene som sa zamilovala do Joža zo 7. B“ Ak si myslíš, že v denníku dvadsiatnika nájdeš podobné zápisky, vedz, že si od pravdy na míle ďaleko. V dospelosti má písanie denníka rozhodne zmysel. Naučíš sa v ňom čo-to o sebe a prinesie ti výhody, o ktorých možno ani len netušíš.

Veríme, že týchto 7+1 dôvodov ťa nakopne k tomu, aby si sa aj ty pustil do jeho písania. Nie je to taká hlúposť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

#1 Uvedomíš si, koľko problémov v tvojom živote je skutočne banálnych

Photo by rawpixel on Unsplash

Toto zistenie som urobila už po pár mesiacoch. Denník som si poctivo písala celú päťročnicu, ktorú som strávila na vysokej škole. Zapisovala som si doň všetko, čo som považovala za obrovský problém. Keď som sa však na moje problémy pozrela s odstupom času, zistila som, že som riešila skutočné banality. Trápila som sa pre veci, ktoré naozaj nemali zmysel. PS: Ani tá ofina, ktorú som si ostrihala v treťom ročníku, nebola koniec sveta. Dorástla mi a zápisok z denníka mi pripomenul, aby som viac neurobila tú istú chybu.

#2 Zlepšíš si slovnú zásobu

A to brutálne. Nielen čítaním, ale aj formulovaním myšlienok pri zápise si rapídne zlepšíš slovnú zásobu. Najmä vtedy, keď nechceš stále dookola opakovať tie isté slová. A preto hľadáš synonymá. Možno budeš prekvapený z toho, že náš jazyk je skutočne bohatý na rôzne výrazy.

#3 Zistíš, že rastieš

Photo by Brad Barmore on Unsplash

Nie, ročne už nezískaš žiadne centimetre navyše. Pri analyzovaní zápiskov však zistíš, že vnútorne rastieš a dospievaš. Uvidíš, čomu venuješ pozornosť a zrazu prestaneš riešiť to, čo si riešil, keď si mal -násť. Mení sa tvoje pole záujmov, aktivít i životných priorít. A na to všetko môžeš prísť práve písaním denníka.

#4 Vypustíš paru

Ak ťa niekto naštval a ty zrazu prepínaš na tunelové videnie, mysli na to, že máš aj inú možnosť než vypeniť. Druhému by si mohol povedať slová, ktoré by ťa neskôr neskutočne mrzeli. Radšej ich vypíš na papier. Uľaví sa ti a zabrániš vzťahovej pohrome. Denník toho v skutočnosti znesie naozaj veľa. Viem to z vlastnej skúsenosti.

#5 Zistíš, či si si neodbehol priďaleko od cieľa

Photo by John Schnobrich on Unsplash

Ak máš nejaké životné méty, napíš si ich na papier. Aj zápisky v denníku ti môžu ukázať, či ideš požadovaným smerom. Práve vďaka nim môžeš včas zaradiť spiatočku. Ak vieš čo chceš, máš v ruke eso, ktoré ti nedovolí chodiť po slepých uličkách.

#6 Psychohygiena

Do denníka si môžeš napísať čokoľvek, čo ťa napadne. Máš istotu, že nikto sa nedozvie tvoje tajomstvo. Ak sa nechceš nútiť do klasického písania, siahni po rôznych aplikáciách, kde si môžeš nastaviť heslo a tak sa nikto nedostane k tvojím zápiskom. Ja som však skôr za klasiku. Milujem vôňu papiera. A nemusím sa báť, že mi niekto doňho nakukne. Píšem totiž tak škaredo, že niekedy to mám sama po sebe problém prečítať.

#7 Pomôže ti nájsť svetlo na konci tunela

Photo by Aaron Burden on Unsplash

Ak prechádzaš komplikovaným obdobím, skús sa začítať do zápiskov, ktoré pochádzajú z čias, kedy si sa cítil skutočne šťastne. Tie ti ukážu, že život má rozhodne zmysel a je množstvo vecí, za ktorých môžeš byť vďačný. Už len tá banálna vec, že si sa vôbec naučil písať. Na svete je bohužiaľ ešte stále dosť analfabetov.

BONUS: Tie najlepšie spomienky ti len tak ľahko nevyšumia z hlavy

Mám rada tento dôvod. Všetky hlúposti, ktoré sme povystrájali počas vysokej, sú uchované na papieri. A možno raz príde deň, keď ich dám prečítať svojej dcére. Možno si myslíš, že to, čo si prežil nikdy nezabudneš. Ale to je omyl. Určite mnohé veci zabudneš. A to by bola škoda.

Odporúčame