Existujú čarodejnice? Verí tomu viac ľudí, ako by si si možno myslel!

Ani dnes nie je viera v čarodejnice a čarodejníctvo ničím výnimočným (Zdroj: Pexes/Sierra Koder)

#Viera v existenciu nadprirodzených javov a bytostí nebola v minulosti ničím výnimočným. Naši predkovia si pomocou nich vysvetľovali javy, ktoré si inak vysvetliť nedokázali. Možno ťa ale prekvapí, že v podobné veci veria mnohí aj dnes. Portál Live Science informuje o prieskume, podľa ktorého sú až štyria z desiatich ľudí na svete presvedčení, že čarodejnice sú skutočné.

Objavili sa už v Biblii

Viera v to, že niektorí ľudia môžu oplývať nadprirodzenými schopnosťami, siaha hlboko do minulosti. Jedna z prvých zmienok o čarodejniciach pochádza z obdobia medzi rokmi 931 a 721 pred našim letopočtom a objavila sa v Biblii, v Starom zákone. Neskôr boli za čarodejnice často označované ženy, ktoré sa venovali liečiteľstvu a bylinkám.

Hon na čarodejnice v Európe naplno prepukol v polovici 15. storočia a do polovice 17. storočia tu bolo za čarodejníctvo popravených 80 000 ľudí. Po tom, čo ošiaľ s čarodejnicami opadol v Európe, začal narastať na území Ameriky. Asi najznámejšie čarodejnícke procesy sa diali v Saleme v Massachusetts.

Najviac veria v Tunisku

To, koľko ľudí verí v existenciu čarodejníc, sa výrazne líši medzi jednotlivými krajinami. Zatiaľ čo napríklad vo Švédsku považuje čarodejnice za reálne približne 9 % obyvateľov, v Tunisku je to viac ako 90 %. Z výskumu vyplynulo, že Slováci sa vo svojom názore na čarodejníctvo takmer zhodujú so Švédmi.

Dáta, z ktorých prieskum vychádza, boli zozbierané medzi rokmi 2008 a 2017. Prieskumu sa zúčastnilo 140 000 ľudí z 95 krajín, ktorí odpovedali na otázky ohľadom svojej viery v mágiu. Štúdia je však limitovaná tým, že sa jej nezúčastnili obyvatelia dvoch najzaľudnenejších krajín, a to Indie a Číny.

V Tunisku verí väčšina obyvateľov v existenciu čarodejníc (Zdroj: Pexels/RODNAE Productions)

Najčastejšie veria veriaci

Na základe prieskumu vedci zhodnotili, že v mágiu verí minimálne jedna miliarda zo svetovej populácie. Nadprirodzené schopnosti prekvapivo za skutočné o trochu častejšie považovali mladší ľudia, ženy a obyvatelia miest. S vyšším vzdelaním a lepšou ekonomickou situáciou sa však pravdepodobnosť, že bude daná osoba veriť na čarodejnice, znižovala. Žiadnym prekvapením ale nie je fakt, že na čarodejníctvo častejšie verili veriaci.

„Náboženské presvedčenie a viera v čarodejnice sú založené na prítomnosti nadprirodzených síl a vo všeobecnosti idú ruka v ruke,“ uvádza sa v štúdii.

Hoci by sme len ťažko verili, že niektorí ľudia môžu byť obdarený magickými schopnosťami, za čarodejnice a čarodejníkov sa často označujú príslušníci náboženstva Wicca. Nejde však o žiadne zlomyseľné bosorky. Väčšinou sa venujú liečivým bylinkám a ich magické rituály majú podobnú funkciu, ako majú v iných náboženstvách modlitby.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame