Chemikálie z mikroplastov majú na svedomí tisícky úmrtí: Odborníci bijú na poplach

Plastové čiastočky majú na svedomí tisíce životov (Zdroj: Freepik/master1305)

#O škodlivosti mikroplastov, ktoré sú asi všade, sa hovorí stále. Ich prítomnosť vo vode či pôde je celosvetovým problémom, ktorý potrebuje akútne riešenie. Napriek tomu, že si to možno ani neuvedomuješ, spôsobujú vážne zdravotné komplikácie nielen drobným živočíchom, ale aj ľuďom. V niektorých prípadoch môžu viesť dokonca až k smrti.

Rozsiahle výskumy

Ako informuje portál Indy 100, odborníci skúmali až 38 krajín vo svete, v ktorých mali podozrenie na prítomnosť kontaminovaných mikroplastov. Nebezpečné chemikálie, ktoré sa nachádzali v bežných spotrebiteľských plastoch mali údajne zapríčiniť vlnu úmrtí, ktorá priniesla až stovky tisíc mŕtvych.

Maureen Cropper z Marylandskej univerzity spolu s kolegami skúmala vplyv troch konkrétnych druhov chemikálií, ktoré sa používajú predovšetkým pri výrobe plastov. Podrobili ich analýze, ktorá sa orientovala najmä na ich vplyv na verejné zdravie obyvateľov oblastí, v ktorých sa vyskytujú.

Následkom sú časté ochorenia

Pri skúmaní sa zistilo, že „bežné plastové výrobky sú spojené s miliónmi prípadov ochorenia srdca a tisíckami mozgových príhod“ u ľudí v týchto oblastiach. Portál New Scientist uvádza, že „stovky tisíc úmrtí a milióny prípadov ochorení srdca na celom svete môžu byť spojené s chemikáliami.“

Hoci sa koncentrácia týchto toxických látok od roku 2000 výrazne v krajinách Európy a Ameriky výrazne znížila, je potrebné prijať prísnejšie opatrenia, ktoré budú regulovať používanie nebezpečných látok. Podľa spomínaného portálu to naznačuje, že „prísnejšie predpisy týkajúce sa regulácie toxínov by mohli byť prospešnejšie najmä pre verejné zdravie.“

Možno ich máš doma aj ty

Ako odborníci uviedli, hlavným problémom je koncentrácia troch látok, a to – bisfenolu A (BPA), di ftalátu (DEHP) a polybromovaných difenyléterov (PBDE). Je dosť pravdepodobné, že sa s nimi stretáš na dennej báze aj ty. Látky sa totiž nachádzajú v niektorých obaloch potravín, ale taktiež sa využívajú aj ako prímes materiálov pri výrobe niektorých druhov nábytku a elektroniky.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Nebezpečný azbest v kozmetických produktoch: Radšej si posvieť na zloženie

Na svete sú zatiaľ len tri krajiny – Kanada, USA a Južná Kórea – ktoré poctivo monitorujú hladiny týchto látok a vedú si databázu za účelom zaistenia presných údajov. Výskumníci z údajov vypočítali, že zvýšením koncentrácie látok stúpla rokmi aj úmrtnosť na spomínané ochorenia.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, Indy100.com, NewScientist.com
Odporúčame