Bohatstvo ukryté v stavbách: Obyvatelia mesta žijú v diamantoch, ktoré sú takmer všade

Mesto vyrástlo v kráteri, ktorý ukrýva diamanty (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

#Snívaš o tom, aké by to bolo, keby si žil v bohatstve? Ľudia z istého nemeckého mesta si to užívajú plnými dúškami. Ich domy, obchody a inštitúcie sú vybudované na hore diamantov – a to doslova. Pôda tohto mestečka obsahovala malé kryštáliky diamantov, ktoré obyvatelia nachádzajú v stavbách a ich okolí dodnes. Čo je príčinou tohto záhadného bohatstva?

Môže za to asteroid

Mestečko Nördlingen, ktoré leží v Nemecku, sa môže naozaj pýšiť svojou jedinečnosťou. Pri stavbe jeho budov sa používal materiál, ktorý obsahuje čiastočky diamantov. Vyrástlo totiž v kráteri po náraze asteroidu, čo vysvetľuje aj prítomnosť tohto bohatstva ukrytého v pôde.

Steny budov tak ukrývajú niekoľko tisíc ton diamantov, ktoré vznikli nárazom asteroidu pred približne 15 miliónmi rokov. Časti krátera sú voľným okom viditeľné dodnes, pričom obyvatelia o tejto „výnimočnosti“ až do 60. rokov minulého storočia netušili.

V centre záujmu vedcov

Obyvatelia predpokladali, že je miesto len výsledkom sopečnej činnosti. O tom, že kráter s názvom Nördlinger Ries spôsobila kolízia asteroidu so Zemou, nemali ani len potuchy. Predpokladá sa, že asteroid široký jeden kilometer narazil do Zeme rýchlosťou približne 25 kilometrov za sekundu takou silou, že vytvoril obrovský kráter.

Odborníkom toto miesto, prirodzene, nedá spávať. Pátrajú po každom jednom dôkaze, ktorý by ich naviedol na záhadnú minulosť lokality. Dokonca navštívili tamojší kostol, ktorý ich predpoklady len potvrdil – jeho steny sú, totiž, posiate drobnými diamantmi. Podľa doposiaľ známych odhadov kostol kostol sv. Juraja v Nördlingene obsahuje až 5 000 karátov drahokamov.

Diamantová záhada

„Na svete je hneď niekoľko miest, kde sa tento druh materiálu z dopadu asteroidu použil na budovy, ale nikde sa nepribližuje takémuto množstvu. Tu sa tento materiál použilo na stavbu celého mesta,“ uviedol pre BBC doktor Stefan Hölzl, ktorý je riaditeľom Nördlingen RiesKrater Museum.

Hölzl uvádza, že astronauti z vesmírnych misií Apollo 14 a Apollo 16 pred expedíciami na Mesiac dokonca navštívili Nördlingen, aby zistili viac o druhoch kameňov, ktoré by mohli nájsť vo vesmíre. A hoci diamanty udržiavajú atraktivitu mesta na vysokej úrovni, ich finančná hodnota je nulová…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame