Svet slávi Medzinárodný deň opíc: Aký film mal premiéru s týmto dátumom?

14. december patrí Medzinárodnému dňu opíc (Zdroj: Freepik/wirestock)

#Hoci patrí Medzinárodný deň opíc k neoficiálnym sviatkom, práve 14.decembra si ho pripomíname. Vznikol úplnou náhodou ako žart, no jeho myšlienka sa razom uchytila. S obľubou ho oslavujú najmä eko aktivisti a ochranári zvierat, ktorým na opiciach záleží. Netradičný Monkey Day si našiel svojich vyznávačov po celom svete!

Od nevinného žartíku k sviatku

Počiatok týchto osláv siaha až k začiatku tohto storočia, kedy vznikol ako kanadský žartík. Propagovať ho začali študenti Michiganskej štátnej univerzity, ktorí ho použili ako súčasť komiksu a začali ho propagovať v online priestore.

Nápad sa uchytil a prenikol do viacerých štátov, vrátane Nemecka či Spojeného kráľovstva. Okrem primátov oslavujú tento sviatok napríklad aj lemury, ľudoopy či dokonca ľudia, ktorí sa taktiež radia k tejto skupine živočíchov.

Zaujímavé oslavy

Kladieš si otázku, ako také oslavy môžu vyzerať? Je to rôzne – ľudia často organizujú zbierky na podporu primátov či sledujú filmy zo série Planéta opíc. Mnohí umelci si nechávajú na tento deň zaujímavé odhalenia svojich diel – napríklad film King Kong mal v roku 2005 premiéru práve v tento deň.

10 zaujímavých faktov o opiciach

  • Nie všetky primáty sú opice – rozdiel medzi nimi je v drobnom detaile. Zatiaľ čo opica má dlhý chvost, primáty ho nemajú. Okrem toho, primáty sú väčšie, od čoho sa odvíja aj to, že majú väčší mozog a sú inteligentnejšie.
  • Cielene posilňujú svoje sociálne väzby – náklonnosť si prejavujú vyberaním špiny a chrobákov z kožuchov. Samičky si dokonca navzájom „češú“ kožuchy, čím svoju srsť upravujú.
  • V Európe žije len jeden druh divokých opíc – sú to Barbarské makaky, ktoré obývajú oblasti v okolí Maroka, Alžírska a Gibraltáru. Pôvodne tam boli dovezené zo severnej Afriky. Ich populácia však za posledných 24 rokov klesla o 50 percent.
Divoké Barbarské makaky nájdeš aj na našom kontinente (Zdroj: Instagram/lukaszeman.photo)
  • Pygmy Marmosets sú najmenším druhom – pochádzajú z Južnej Ameriky. Dorastajú len do približne 12 centimetrov a v dospelosti majú len okolo 113 gramov.
  • Najväčším druhom je Mandrillus sfinx – žijú v tropických dažďových pralesoch strednej západnej Afriky. Váha dospelých jedincov sa pohybuje približne v rozmedzí 25 až 54 kilogramov.
  • Kapucínske opice sú veľmi šikovné – uvádza sa, že patria k prvým, ktoré dokážu využívať nástroje ako človek. Dokážu si lúskať orechy s pomocou kameňov či špeciálnych nástrojov.
  • Opice dokážu byť poriadne hlučné – patria k najhlučnejším suchozemským cicavcom na Zemi. Ich rev je počuť do diaľky približne 5 kilometrov.
Niektoré opice vedia byť poriadne hlučné (Zdroj: Freepik/wirestock)
  • Japonské makaky si radi doprajú wellness – sú známe tým, že si užívajú relaxačný horúci kúpeľ v sopečných vodných prameňoch. Prispôsobili sa tak chladnej klíme, no radi si zohrejú kožúšok. Výskumníci dokonca zistili, že horúci kúpeľ u nich, podobne ako u človeka, znižuje mieru stresu.
  • Opice nejedia len banány – známy mýtus o tom, že konzumujú len toto tropické ovocie vznikol, pravdepodobne, v rozprávkach. Milujú ovocie, takže si na banáne určite skvelo pochutia, no opice sú prirodzene všežravé a radi si vychutnajú napríklad oriešky, listy, zeleninu, ale aj vtáky, hlodavce a bezstavovce.
  • Patria k ohrozeným živočíšnym druhom – pokles populácie opíc je problémom už niekoľko rokov. K rizikovým faktorom ich vyhynutia patrí najmä strata prirodzeného biotopu, v ktorom sú zvyknuté žiť, ale aj odchyt zvierat a lov na spracovanie v tradičnej medicíne. K najviac ohrozeným patria napríklad Tamarín pinčí alebo Ekvádorský kapucín.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, NationalDayCalendar.com, EcoCalendar.eu, Treehugger.com
Odporúčame