Vkrádajú sa do domov a pijú pivo: Nemecko bojuje s inváziou medvedíkov čistotných

Najnovšími nečakanými návštevníkmi ľudských obydlí sú medvedíky čistotné (Zdroj: Unsplash/Jess Torre)

#Určite nám dáš za pravdu, že medvedíky čistotné pôsobia ako rozkošné, neškodné zvieratká. Teda aspoň ak nežiješ v Nemecku. Pre tamojších obyvateľov predstavujú tieto dlhosrsté šelmy nemalý problém. Nielen že sa vkrádajú do ich príbytkov či prevracajú odpadkové koše, ale podľa portálu All That’s Interesting si takisto mimoriadne obľúbili nemecké pivo.

Zvedavé medvedíky čistotné

Problém s premnoženými medvedíkmi čistotnými nie je pre Nemcov žiadnou novinkou. V poslednom období sa však ich populácia vymyká spod kontroly čoraz viac. Lokálne médiá hovoria o zamorení a prevrátené odpadkové koše sú pre tunajších obyvateľov tým najmenším problémom. Čoraz častejšie sú totiž hlásenia o medvedíkoch čistotných, ktoré sa uprostred noci vkrádajú do domov, požierajú králiky či rybičky z akvárií, no a tie údajne veľmi radi zapijú pivom.

„Medvedíky čistotné sú zábavné, chytré…a majú radi pivo,“ povedal Berthold Langenhorst z ochranárskej organizácie NABU, ktorý sám videl, ako medvedíky čistotné prevracajú pivové fľaše, aby sa dostali k tekutine, ktorá v nich ostala.

Iba v Berlíne žije momentálne približne 1 000 medvedíkov čistotných, ktoré obývajú najrôznejšie miesta od záhrad cez autobusy až po tunajšie školy. Mieste úrady ale na hlasný nesúhlas poľovníkov odmietajú pristúpiť k ich odstrelu a obyvateľov vyzývajú, aby svoje odpadkové koše uzamykali.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Deroin Kent (@raccoonworlds)

Do Nemecka prišli z USA

Národná poľovnícka organizácia, ktorá len v priebehu minulého roka údajne zastrelila približne 200 000 medvedíkov čistotných, ich zatiaľ označuje za „katastrofu pre voľne žijúce zvieratá“ a navrhuje vlastné, povedzme, že pomerne nekonvenčné riešenie. Mäso medvedíkov čistotných by sa podľa nich malo stať súčasťou národnej kuchyne a z ich srsti by sa vyrábalo „kvalitné, ekologické oblečenie“. Asi však ani netreba hovoriť, že tento nápad sa s veľkým pochopením nestretol.

Treba však podotknúť, že medvedíky čistotné nie sú v Nemecku pôvodným druhom a do krajiny sa dostali v tridsiatych rokoch minulého storočia. Jeden pár medvedíkov čistotných privezený z USA bol do voľnej prírody vypustený v roku 1934 a ďalších 20 jedincov sa na slobodu dostalo počas druhej svetovej vojny, kedy bomba zasiahla farmu, na ktorej ich chovali, aby sa zbavili škodcov. Práve tieto medvedíky čistotné sú zodpovedné za celú ich populáciu v Nemecku, ktorá sa dnes pohybuje v stovkách tisíc.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Washbear the Raccoon (@washbear.jonatan)

<script>

V Európe nemajú prirodzených predátorov

Medvedíky čistotné sú podľa odborníkov neuveriteľne prispôsobivé a k ich premnoženiu do veľkej miery prispieva aj to, že mimo svojho prirodzeného prostredia nemajú ani prirodzených predátorov. V Severnej Amerike sú často potravou pre pumy, rysy, kojoty a občas aj pre domáce psy. Zatiaľ čo psov je v Nemecku nepochybne dostatok, mačkovité šelmy, ktoré kontrolujú populáciu medvedíkov čistotných v Amerike, tu chýbajú.

Aj napriek tomu sa ale medvedíky čistotné desaťročia držali v lesoch a problémom pre mestá sa stali až začiatkom 21. storočia, kedy si obyvatelia začali všímať prevrátené odpadkové koše.

„Denne mávame 50 telefonátov. Ja sám viem aspoň o päťdesiatich rodinách medvedíkov čistotných. Sú to najinteligentnejšie cicavce v Európe a sú veľmi rýchle,“ povedal pre Los Angeles Times ešte v roku 2012 berlínsky ochranár Derk Ehlert.

Sleduj náš TikTok

 

 

Zdroj: hashtag.sk, allthatinteresting.com, latimes.com
Odporúčame