Počul si už o Medenom hámri? Meď sa v ňom vyrábala takmer 500 rokov, no dnes je schátralý, plný pavučín a tmy

Medený hámor z vtáčej perspektívy

Pokiaľ rád navštevuješ schátralé budovy a technické pamiatky, sprav si výlet do Medeného hámru (Zdroj: commons.wikimedia.org/Natalia Michalova)

#Pokiaľ sa zaujímaš o Urbex, máme pre teba tip na výlet. Nemusíš pritom blúdiť lesmi, ani sa dopredu pripravovať na náročnú trasu. Stačí, keď navštíviš Banskú Bystricu. Neďaleko jej centra sa nachádza významná technická pamiatka, no pri bežnom prechádzaní mestom by si si ju všimol len ťažko.  Medený hámor pôsobí navonok nenápadne, v jeho areáli dokonca sídli niekoľko firiem. Len málokomu by napadlo, že tu takmer päťsto rokov nepretržite fungoval metalurgický závod.

Trochu histórie

Medený hámor vznikol už roku 1494. Spracúvala sa tu meď, ktorá sa ťažila v baniach okolitých obcí. V hámri sa z nej vyrábali polotovary z čistej medi, určené na ďalšie spracovanie. No vyrábali sa tu aj konečné výrobky, ako napríklad medený riad. Produkty sa vyvážali do celého sveta. Ako uvádza Spolka.cc, meď z banskobystrického hámra sa našla dokonca aj vo vraku lode potopenej niekde pri Namíbii.

Nepretržité spracovávanie medi pokračovalo až do roku 1958. Vtedy ju nahradila výroba mangánu a v Medenom hámri bol zostrojený najväčší elektrolyzér na svete, informuje MY Banská Bystrica. Vyrábal sa tu aj zinok, nikel, či antimón, a to až do roku 1991. Toho roku bola celková výroba v podniku ukončená.

Snaha pamiatku zachrániť

O záchranu chátrajúcej industriálnej pamiatky sa už roky snažia nielen historici, ale aj nadšenci . Začiatkom minulého roku vzniklo občianske združenie ZA! Medený hámor. Práve tlak odbornej a občianskej verejnosti viedol k tomu, že mesto Banská Bystrica sa rozhodlo odkúpiť dve najstaršie budovy v areáli. Zvyšok však stále ostáva v rukách súkromných vlastníkov. Mesto okrem OZ ZA! Medený hámor spolupracuje aj s kolektívom Spolka, ktorého cieľom je do plánovania budúcnosti pamiatky zapojiť aj verejnosť.


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, mybystrica.sme.sk, spolka.cc
Odporúčame