Kontaminovali sme Mars? Vedci objavili zvláštny proces na jeho povrchu!

Vedci teraz pracujú s myšlienkou, že Mars mohlo infikovať ľudstvo (Zdroj: Unsplash.com/Planet Volumes)

#Vesmír je predmetom skúmania zvedavej verejnosti už poriadne dlhú dobu. Zostávalo len otázkou času, kedy sa objavia nejaké nové fakty, ktoré zaskočia aj skúsených vedcov. Tak je tomu aj v prípade Marsu. Najnovšie polemiky pripúšťajú, že mohlo na povrchu planéty dôjsť k zvláštnemu procesu, ktorý zapríčinilo ľudstvo.

Záhada na Marse

Vedci objavili na Marse záhadné organické molekuly, ktoré im nedali spávať. Po ich pôvode pátrali prostredníctvom rôznych technologických vymožeností, no donedávna svojimi zisteniami neboli istí. Ako ale informuje portál ScienceAlert, teraz by malo byť všetko inak.

V hre je opäť prítomnosť mimozemského života – najnovší objav by mal byť základom pre potenciálny život, podobne ako u nás na Zemi. Objavené čiastočky majú údajne pochádzať priamo z marťanskej atmosféry. Organické molekuly však identifikovali už na viacerých miestach, preto vedecká hypotéza nepotvrdzuje (ale ani nevyvracia) žiadne fakty o mimozemskom živote.

Fyzikálne budovanie

Oxid uhličitý, ktorý je atmosferickým obalom Marsu, bol vystavený UV žiareniu, kvôli čomu začali v okolí planéty vznikať organické uhlíkové molekuly. Tie padali na povrch planéty ako jemná hmla a usádzali sa na nej. Podľa odborníkov sú takéto čiastočky „stavebnou jednotkou“ života na našej planéte.

Celý tento fyzikálny proces je známy ako fotolýza a deje sa aj u nás. Na Marse sa tvorí z oxidu uhoľnatého a kyslíka, no nechýbajú ani dva izotopy uhlíka. Analýza meteoritu, ktorý bol objavený na Antarktíde, potvrdila prítomnosť spomínaných prvkov, čo vedcom len potvrdilo predpoklady.

Je na vine ľudstvo?

Vedci teraz pracujú s myšlienkou, že Mars mohlo infikovať ľudstvo. A to aj napriek vysokej obozretnosti pri manipulácii so sondami, ktoré vysielajú na vesmírne výpravy, nie je možné úplné izolovanie čiastočiek pozemského života. V hre je otázka, či sa na Marse nemohli usadiť nejaké odolné organizmy zo Zeme…

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Vedcom sa podaril unikátny objav: Táto planéta by mohla byť obývateľná pre ľudí, má to však háčik

Aj napriek tomu, že na planéte nebolo objavené dostatočné množstvo molekúl pre potvrdenie známok života, vedci svoje bádanie nevzdávajú. Procesy tvoriace spomínané organické molekuly neprebiehajú len na Zemi či na Marse, avšak podľa odborníkov v minulosti prebiehali napríklad aj na Venuši, ktorá mala podobnú atmosféru.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame