Komik Marián Psár: Keď som vedel, že v hľadisku sedí Jano Lašák, ten vtip o Palovi som nedal

Marián Psár

Marián Psár o práci a živote komika (Zdroj: Stano Klačanský)

#So Silnými rečami vystupuje naprieč Slovenskom. V rozhovore ti rodák z Košíc prezradí, ako to na vyzerá v dodávke so 4 komikmi, čo je v komédii sväté, ako zvládol pandémiu a aký typ humoru Slováci milujú. Toto je náš rozhovor s Mariánom Psárom.

Si na rande naslepo. Akými troma vetami sa predstavíš nádejnej frajerke?

Vycucávam čajové sáčky. Mám rád záchodové dosky so samospádom. Keď som v klube alebo v bare a vidím, že v koši na záchode je už veľká kopa papierových utierok, prišliapnem ju, aby som urobil ďalšie miesto.

Čím sa živí stand-up komik počas pandémie?

Komik si výborne načasoval odchod z jeho stálej práce na prelome rokov 2019/20, freelancoval, v lete bol párkrát na pódiu a okolnosti ho doviedli do bodu, že na konci roka spoluzakladal firmu, kde robia weby, e-shopy a celkovo zázraky na počkanie. Okrem toho sa nám otvárajú ďalšie zaujímavé biznisové príležitosti, takže teraz sa učím robiť biznis. A už sa teším na pódiá.

Ako ovplyvnila pandémia tvoju tvorbu?

Tak, že som písal málo, a skôr som písal tie weby. Ale v podstate pandémia ovplyvňuje môj materiál rovnako ako akákoľvek iná okolnosť. Keď si všimnem niečo zaujímavé, poznačím si to. A veď už aj tak nie je.

A čo tvoje psychické zdravie?

Myslím si, že lepšie, aj keď to stále nie je nejaké terno. Tlačím si do hlavy stoické a budhistické múdrosti a zväčšujem počet momentov, keď podľa toho aj naozaj žijem. Mal som aj pármesačnú epizódku, keď som pravidelne cvičil. Mal som šťastie, v polovici roka som spoznal super nových ľudí, ktorí ma profesijne posunuli o parník dopredu. Aj keď to s biznisom bolo nahovno, nebol čas na depky, museli sme hustliť. Tiež boli super naše karanténne podcasty, ktoré niekoľkokrát prerástli do epických afteriek.

Aký je rozdiel medzi korektným a nekorektným humorom?

Existuje len humor, a potom existuje nejaký človek, ktorý povedal, ža nakreslí pevnú nemennú čiaru naprieč humorom a určí hranicu korektnosti. A potom existujú ľudia, ktorí si myslia, že to celé dáva nejaký zmysel. Keďže každý má svoju hranicu, čo áno a čo nie, nedáva táto debata zmysel. Comedy is free.

Kedy sú vulgarizmy vtipné? Používaš ich často v stand-upoch aj na sociálnych sieťach.

No tak to vďaka. Je pravda, že v starších videách ich mám dosť a viem, že dokážem niektoré veci povedať aj bez nadávky. Nadávka by v standupe nemala byť barlička na vyplnenie miesta, kde som mohol radšej ostať ticho.

Vo vystúpeniach si ideš čierny až morbídny humor, v jednom hovoríš joke s Palom Demitrom. Vieš, ktorý myslím?

Viem. Celý život hral centra a skončil na krídle.

Kde je čiara, za ktorú by si už nešiel? A je vôbec v komédii niečo sväté?

Platí pravidlo, že si nerobíš srandu zo slabších. Punch higher. Nemyslím si, že existuje téma, na ktorú sa nedá napísať vtip. Skôr sa niektoré vtipy nehodia do všetkých okolností. Napríklad, keď som vedel, že v hľadisku sedel Jano Lašák, tak som ten vtip o Palovi nedal. Neviem, či to bolo správne. Na druhej strane som už vystupoval pred rodičmi a hovoril o tom, ako sa mi snívalo, že som sám seba vyfajčil. Ak je v komédii niečo sväté, tak toto: ak si myslíš, že je to vtipné, povedz to a povedz to hneď. Málo vecí bolí viac ako prepásnutá polsekunda na joke.

Aký humor majú radi Slováci?

Dobre reagujú na aktuálnu politiku, vzťahové veci, popkultúru. Ale vnímam, že v menších okresných mestách na nich slabšie zaberajú naše kaviarenské bratislavské vtipy. A keď mám niekde v sete konkrétny geografický údaj, tak sa ho snažím prispôsobiť miestu, kde práve vystupujem. Ľudia to oceňujú, keď ťa zrazu počujú povedať meno neďalekej dediny.

Adámy dal hodinový stand-upový politický špeciál, Szatmary židovský. O čom by si dal hodinový špeciál ty?

Momentálne mi to vychádza tak, že asi o strachu a veciach okolo toho. Posledný rok sa snažím prekonávať rôzne strachy a staré traumy, a hovoriť o tom aj na pódiu je tiež fajn očista. Ale na špeciál je ešte čaaasu.

So Silnými rečami si precestoval asi celé Slovensko. Ktoré mestá ťa bavili?

Aj keby som nebol z Košíc, tak určite tie. Neviem prečo, ale aj na koncertoch sú tam najlepšie crowdy. Super je Žilina, Prešov, Praha. Ja už si to vlastne ani nepamätám. Všade je dobre, keď ti vyjdú sety.

Ako to vyzerá v aute na roadtripe po Slovensku s partiou komikov?

Akurát ideme najať nového produkčného alebo produkčnú, čo nás bude voziť. Tak im nezávidím. Ako by som ti to. Vezieš štyroch jebnutých komikov na vystúpenie a nazad. Niekedy s nimi prespíš v hoteli a potrebuješ ich dostať na raňajky alebo aspoň check-out. A zatiaľ čo riešiš všetok produkčný shit, non-stop melú jeden až štyria ľudia a všetko je podriadené tomu, aby vznikol vtip. Zbožňujem to. Krásny bonus k tým 20 minútam na stagi.

A ako to vyzerá v zákulisí pred vystúpením? Patríš pred showkou k pohoďákom či streserom?

Aj keď som v strese nerád to dávam najavo. Všetci si pred svojím vystúpením mrmlú popod nos a kľukato sa pohybujú po backstagi a každý pičuje, že nemá nič poriadne. A tí najviac upičovaní nakoniec najviac zavraždia.

Účinkuješ aj v relácii Debilné vtipy. Daj ten najdebilnejší vtip ever.

Taký sme ešte nevymysleli. Ale dám ti môj nový obľúbený.

Počul si o tej tragickej správe? Žena zomrela počas tanečného tréningu. Prišla si po ňu zumbatá.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame