Jeho obraz bol viac ako sedemdesiat rokov obratený naopak: Už nikdy nebude správne otočený

Roky jeho obraz vysel naopak (Zdroj: Unsplash.com/ Mick Haupt)

#Umelci sú veľakrát nedocenení a niekedy sa v ich dielach snažíme nájsť to, čo tam ani nie je. Niekedy sa stane aj to, že obrazy umelcov sú zlé zavesené. Tak sa stalo aj holandskému maliarovi. Na jeho obraz sme 75 rokov pozerali zle.

Známy holandský maliar Piet Mondrian, ktorý sa stal významným predstaviteľom avantgardnej umeleckej skupiny, je súčasťou aj múzea v New Yorku. Od roku 1945 jeho dielo s názvom ,,New York City I“ bolo prvýkrát vystavené v Múzeu moderného umenia. Od roku 1980 je vystavený v nemeckom Düsseldorfe v zbierke múzea nemeckej spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.

Napriek tomu, že je dlhé roky súčasťou vystáv, až po 75 rokoch zistili, že obraz je dole hlavou. Chybu spozorovala začiatkom tohto roka kurátorka múzea a historička umenia Susanne Meyer-Büser. Práve ona začala s výskumom, ktorý sa zaoberá holandským maliarom Mondrianom. Informuje o tom portál Independent.co.uk

Dielo umelca sa skladá z rôznofarebných pretínajúcich sa línií. Línie sú silnejšie na spodnej časti plátna a už roky sa zobrazuje so silnejúcimi škvrnami na nej. Tieto riadky by mali byť na vrchole. Podľa Meyer-Büser by mali byť zhrubnuté časti ako tmavá obloha. Až po upozornení kurátorky si chybu všimli aj ostatní.

Obraz už, ale nebude nikdy visieť tak, akoby mal. Je to kvôli opotrebovaným páskam na častiach umeleckého diela. Podľa kurátorky nie je jasné, kde sa stala chyba. Možno to bolo pri vyberaní z krabice alebo nepozornosti pri preprave. Umelecké dielo nebolo nikdy dokončené a Mondrian nikdy nepopísal obraz, čo by zmenilo chyby, ktoré teraz nastali.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame