Majstrovstvá sveta v hokeji sa konajú už vyše 100 rokov: O týchto zaujímavostiach si možno ani len netušil!

Majstrovstvá sveta v hokeji

Slovensko na majstrovstvách sveta v hokeji proti Česku (Zdroj: hockeyslovakia.sk)

#Každoročné majstrovstvá sveta v hokeji sú pre mnohých fanúšikov vrcholovou akciou celého roka. Na dva májové týždne sa z mnohých z nás stanú hokejoví tréneri, odborníci, analytici a keď k tomu dôjde, tak aj špičkoví matematici a kombinatorici postupových šancí Slovenska. My ti v tomto článku prinesieme pár zaujímavostí z histórie MS v hokeji.


Kto je Juraj Slafkovský? Supertalentovaný slovenský hokejista, ktorý má pred sebou žiarivú budúcnosť


Začiatky na letnej olympiáde

História majstrovstiev sveta v hokeji siaha až do roku 1920. V tom čase boli súčasťou letných olympijských hier, ktoré sa konali v belgických Antverpách. Celý turnaj trval jeden aprílový týždeň a zúčastnilo sa na ňom 7 krajín vrátane domáceho Belgicka. Historicky prvým víťazom MS v hokeji sa stala Kanada, ktorá vo finále zdolala USA.

Na pódiu nechýbali ani hokejisti Československa, ktorí v boji o 3. miesto porazili Švédov. V tom čase bol hokej na veľmi nízkej úrovni a tím Československa tvorili vrátane brankára len 8 hráči. Za celý týždeň od 23. do 29. apríla sa odohralo 10 zápasov a zároveň to bol jediný hokejový turnaj v histórii, ktorý sa odohral počas LOH.

V Amerike sa organizovali MS v hokeji až o 88 rokov neskôr

Aj keď sú Kanada a Spojené štáty americké hokejovými veľmocami, do usporadúvania šampionátov sa im vôbec nechcelo. Bolo to však predovšetkým z logistických dôvodov, keďže všetky ostatné zúčastnené krajiny boli z Európy. Prvýkrát sa dostali MS za veľkú mláku v roku 2008, kedy sa ich organizácie ujala Kanada.

Veľká Británia je úspešnejšia ako Slovensko

Dnes je to už vyše 25 rokov, čo bola Veľká Británia naposledy súčasťou majstrovstiev sveta. Keď sa však vrátime do počiatkov, Spojené kráľovstvo bolo hokejovou veľmocou. Na šampionáte v roku 1936 získali Briti zlatú medailu a celkovo si vybojovali 5 cenných kovov.

Ak nebudeme počítať spoločné úspechy v rámci reprezentácie Československa, sme na tom horšie ako Veľká Británia. Prvú medailu získala slovenská reprezentácia v roku 2000 a naša zlatá generácia zaknihovala doposiaľ jediný triumf v roku 2002. Bronz hneď o rok a striebro z Helsínk 2012 k tomu znamenajú, že si Slovensko od 1. januára 1993 odnieslo zo svetového šampionátu 4 medaily.

Najväčšia nakladačka

Šampionát v roku 1947 priniesol najvyššie víťazstvo, aké bolo kedy zaznamenané v histórii MS. Kanada vtedy zdolala dánskych amatérov v pomere 47:0. Dáni boli v tom čase krátko po vstupe do Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF). Počas celého zápasu dánski hokejisti len párkrát dokázali prejsť za polovicu klziska.

Slovensko uzavrelo veľkú kapitolu

Dnes už je samozrejmosťou, že 16 zúčastnených krajín majstrovstiev sveta je rozdelených do 2 osemčlenných skupín. Postupujúce 4 krajiny z oboch skupín sa potom stretnú vo štvrťfinále spôsobom, že víťaz skupiny ide proti poslednému postupujúcemu z druhej. Týmto systémom sa hrajú majstrovstvá sveta v hokeji od roku 2012.

Posledným šampionátom, ktorý sa hral podľa starého systému, boli MS 2011 v Bratislave a Košiciach. Vtedy bolo 16 krajín rozdelených do 4-členných skupín. Tímy, ktoré skončili posledné, si to rozdali v skupine o udržanie, kde dvaja najhorší zostúpili do I. divízie. Zvyšných 12 krajín bojovalo v 6-členných osemfinálových skupinách, z ktorých prví štyria postúpili do štvrťfinále.

Pandémia koronavírusu prerušila sériu

Začiatkom pandémie koronavírusu sa hromadne rušili všetky športové akcie. Nevyhli sa tomu ani majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa neudiali po prvýkrát od ich začiatku. MS 2020 v Rige boli teda zrušené, no o rok sa ich zhostilo Lotyšsko a niesli rovnaký názov, ako mali počas zrušeného šampionátu.


Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: hashtag.sk, msvhokeji.sk, dikymoc.sk, klocher.sk, vice.com
Odporúčame