Gangster, ktorý by strčil do vrecka aj slávneho Al Caponeho: Spoznaj zloducha Bugsyho Siegla!

Bugsy Siegel bol úspešný už v mladom veku (Zdroj: Wikimedia Commons/KirkAndreas)

#Amerika bola rajom pre šikovných a inteligentných zločincov, ktorí svojím umom dokázali veľké veci. Vybudovanie kasín, dovoz drog a alkoholu, ale aj záhadné vraždy a zmiznutia, za ktorými stáli dodnes známe mená. Doba, ktorá dovoľovala všetko. Hovorí ti niečo meno Bugsy Siegel? Prečítaj si o jeho živote, vzostupe aj páde spolu so známymi perličkami z jeho života.

Rodina migrantov

Benjamin Siegel sa narodil v roku 1906 v Brooklyne. Jeho rodičia boli židovskí migranti s rakúsko-maďarským pôvodom, takže si mohli dovoliť bývanie len v chudobnej štvrti mesta. Akoby to Benjaminovi bolo súdené, práve táto štvrť bola vedená írskymi a talianskymi gangmi. Benjamin už ako tínedžer okúsil sladkú chuť ilegálnych hier. Nezačal zrovna drobnými krádežami, prvé zarobené peniaze pochádzali z okrádania a vydierania podomových predajcov s rôznym tovarom.

Ako 12 ročný sa spriateľ s ďalším slávnym menom, Meyerom Lanskym, s ktorým si neskôr založili spoločnosť Murder Inc., ktorá slúžila ako zlaté stránky nájomných zabijakov. Krádeže, vraždy a vydierania priniesli Benjaminovi toľko peňazí, že ako 25 ročný si mohol dovoliť kúpiť apartmán v najlukratívnejšej budove v Manhattne – Waldorf Astoria Towers.

Jeho prezývka mu rovnako prischla už v mladosti. Mal veľmi násilnú a výbušnú povahu a ako postupoval čas, začalo sa o ňom šíriť, že vie byť crazy as bug. On však toto meno nikdy nepoužíval ani naň nebol hrdý. Ako uvádza stránka history, jeho priatelia ho volali Ben a neznámi, či obchodní partneri ho mohli oslovovať pán Siegel. Bugs alebo Bugsy ho oslovovali len jeho protivníci, no ani tí sa mu to údajne neodvážili povedať priamo do očí.

Výhľad z Waldorf Astoria Towers (Zdroj:Unsplash/Finn)

Mafiánske impérium v rozmachu

V roku 1920 kraľoval mafiánsky boss Charles „Lucky“ Luciano, ktorý sa spojil s niekoľkými ďalšími mafiánskymi rodinami a vytvorili tak národný syndikát. Práve Bugsyho prchká povaha mu zaobstarala exkluzívny a pomerne ľahký posun do tejto skupiny zločincov. Jeho úlohou bolo spáchať atentáty hneď na niekoľkých konkurenčných bossov.

V roku 1937 Bugsy trošku zmiernil tempo a zameral sa na pašovanie a gambling na západnom pobreží. Usadil sa v Kalifornii, kde si vybudoval sieť hazardných hniezd, ktoré prepojil aj s miestnym priekupníctvom drog a prostitúciou. Do mesta sa presťahoval spolu so ženou a deťmi a svoj luxusný život vôbec nedržal v tajnosti.

Kúpil si gigantický pozemok s luxusnou vilou, kde usporadúval exkluzívne párty pre slávne osobnosti. History sa zmieňuje o dobrých priateľoch prefíkaného gangstra, medzi ktorými boli mená ako Frank Sinatra či slávna herečka Jean Harlow, ktorá sa stala neoficiálnou krstnou mamou jeho dcéry.

Jeden z Bugsyho domov (Zdroj: Wikimedia Commons/Marine 69-71)

Predaj zbraní hľadanie pokladu

Bugsyho meno bolo veľmi populárne, avšak jeho sláva ešte viac vystúpila v roku 1938, keď sa pridal k skupine aristokratov z Hollywoodu na bláznivej honbe za pokladom. Na pobrežie Kostariky ho nalákali klebety o obrovskom zakopanom poklade, na ktorom by mohol zarobiť nemalé peniaze. Každý by si povedal, že tak prefíkaný človek ako Bugsy niečomu takému nikdy neuverí. Opak je však pravdou a Bugsy s posádkou sa vydali na ostrov Coco, kde strávili niekoľko dní kopaním a skúmaním ostrova. Dokonca si prácu uľahčovali aj odpaľovaním výbušnín. Nakoniec však odišli s prázdnymi rukami.

Rok po neúspešnej honbe za poklad dostal ďalší excelentný nápad. Uzavrel obchodné partnerstvo s grófkou Dorothy di Frasso. Rozhodli sa spoločne tajne dodávať zbrane taliansky fašistom. V pláne bolo predávať diktátorovi Benitovi Mussolinimu novinku na trhu – atomit. Údajne mal mať devastujúcejšie účinky ako dynamit. Myšlienka bola síce dobrá, avšak zlyhala na demonštrácii revolučnej trhaviny, kedy úplne pohorela a nikoho tak neoslovila.

Bugsymu sa však po ceste domov podarilo stretnúť aj s Hitlerovým zástupcom, Hermanom Görringom, ktorý v tom čase rokoval s Mussolinim. Bugsy vraj kvôli svojmu židovskému pôvodu neskôr vyslovil ľútosť nad premrhanou možnosťou zavraždiť tohto magnáta.

Mrazivá minulosť zostala bez trestu

Medzi 20. a 30 rokmi minulého storočia sa Bugsyho meno spájalo s viacerými brutálnymi vraždami. Bol ale nesmierne prefíkaný a vždy si dával pozor na nepriestrelné alibi, takže mu bolo veľmi ťažké niečo dokázať. Jeden večer sa ho pokúsil zavraždiť nájomný vrah tak, že mu bombu spustil do domu priamo cez komín. Bugsy, samozrejme, prežil a bol hospitalizovaný, avšak oddych na lôžku si nedoprial. Počas noci sa vykradol do ulíc, aby atentátnika zavraždil a následne sa vkradol naspäť do nemocnice. Nebolo mu opäť možné niečo dokázať.

Zatknutý však bol viackrát, avšak takmer vždy sa dostal na slobodu zaplatením kaucie. Ako je to možné? Jednoducho, zločiny, za ktoré bol stíhaný boli obyčajne prešľapy, ako napríklad ilegálne stávkovanie. Aj napriek mnohým vraždám a celej fungujúcej spoločnosti Murder Inc., bol odsúdený len za jednu jedinú vraždu. Išlo o mafiána Harryho Greenberga, ktorý sa však nakoniec pomsty nedočkal. Bugsy sa síce do väzenia dostal, no nezotrval v ňom dlho, pretože kľúčový svedok v prípade záhadne zmizol a už nikdy sa neobjavil.

Hotel Flamingo funguje dodnes

Nastal rok 1945 a Bugsy sa presunul do slávnej Nevadskej púšte, kde jeho myšlienkou bolo vybudovať gamblingové impérium. S podporou syndikátu východného pobrežia sa teda začala výstavba Holeta a Kasína Flamingo. Počiatočná investícia vo výške 1,5 milióna dolárov však ani zďaleka nestačila na zrealizovanie tohto majestátneho projektu. Celková suma sa teda vyšplhala na 6 miliónov. Bugsy však svojich spoluvlastníkov zradil, pretože dobrý priateľ, a v tej dobe už vážený člen východného kartelu, Meyer Lansky, prišiel na to, že väčšinovým vlastníkom komplexu je práve Bugsy a oni z neho nemajú prakticky žiaden profit.

Legendárny Flamingo Hotel (Zdroj: Wikipedia Commons/Kstadelman)

Na svoju zradu hlboko doplatil v júni 1947, niekoľko mesiacov po slávnostnom otvorení hotela. Vo vile jeho priateľky ho brutálne zavraždili. V kasíne sa v rovnakom čase objavil Lansky s niekoľkými svojimi mužmi a prehlásil oficiálne prevzatie kasína do svojej moci.

Zdroj: history.com, biography.com
Odporúčame