Nová štúdia odhaľuje viac o živote mačiek: Dokážu ťa sledovať bez toho, aby si si to všimol

Mačky ťa dokážu sledovať bez toho, aby si si to všimol.

Mačky ťa dokážu sledovať bez toho, aby si si to všimol. (Zdroj: Unsplash.com/Mikhail Vasilyev)

#Mačka rozhodne patrí medzi najobľúbenejších domácich miláčikov. Toto zvieratko je však tak samostatné, že niekedy máš pocit, akoby s tebou ani nežilo. Rozmýšľal si však niekedy nad tým, či a ako ťa mačka sleduje?

Pokúšal si sa niekedy nájsť svojho domáceho miláčika, ale za žiadnych okolností sa ti to nedarilo? Mačka totiž tvoj pohyb zrejme sledovala. Udivujúce na tom však je to, že ťa nemusela vôbec vidieť. Stačilo jej len počúvať, čo robíš.

S novou štúdiou prišla Saho Takagi, ktorá je daktorandkou na Kjótskej univerzite v Japonsku. Podľa nej mačky nevnímajú človeka len zrakom, ale aj sluchom.

Mačky ťa dokážu sledovať bez toho, aby si si to všimol.
Mačky ťa dokážu sledovať bez toho, aby si si to všimol. (Zdroj: Unsplash.com/Paul Hanaoka)

Ako prebiehal výskum? 

Výskum prebiehal v domácom prostredí a v mačacej kaviarni. Autorka štúdie rozmiestnila reproduktory na rôzne miesta tak, aby boli ďaleko od seba a mačky ich nevideli. Neskôr cez ne púšťala mačkám hlas ich majiteľa, ktorý hovoril ich meno.

Podľa zistení boli mačky prekvapené z toho, že hlas ich majiteľa sa pohybuje z miesta na miesto. Akokeby sa teleportoval. Z toho usúdili, že mačka má sociálno-priestorovú orientáciu. To znamená, že si predstavuje, kde sa ostatní nachádzajú, a to vďaka zvukovým signálom.

Zdroj: hashtag.sk, cnn.com
Odporúčame