Unikátna výstava v pražskej Národnej galérií: Absolvuj prechádzku ľudským a zvieracím telom

Duševné posolstvo plynie z kolektívneho volania za životom, v ktorom má vzájomná empatia podstatné miesto (Zdroj: Freepik/frimufilms)

#Pražská výstava Moje telo není ostrov, ktorú nájdeš až do júna v Prahe. Prináša naozaj unikátny zážitok! Okrem toho vysvetľuje tiež princíp vnímania telesnosti ľuďmi. Nesie v sebe odkaz na pocity, ktoré prežíva živý tvor počas páchania rôznych foriem násilia na jeho organizmus. Či už po fyzickej, alebo psychickej stránke.

Priprav sa na prechádzku telom – a to doslova!

Výstava má podobu obrovského tela, ktoré je čiastočne ľudské, ale zároveň aj rybie. Každá časť ponúka iný uhol pohľadu na to, ako je ľuďmi vnímaná problematika telesnosti vo všetkých podobách. Taktiež zobrazuje aj následky, ktorých sa dopúšťame.

Jednotlivé fragmenty upozorňujú návštevníkov na to, že sú akýmisi spolutvorcami výsledku, a pri prechádzaní sa expozíciou sa tiež stávajú jej súčasťou.

Je to aj o emóciách

V bruchu tohto „tela“ ležia rôzne škatule a debny, ktoré symbolizujú pohyb a presun (dobrovoľný, či vynútený) z miesta na miesto. Duševné posolstvo plynie z kolektívneho volania za životom, v ktorom má vzájomná empatia podstatné miesto.

Zažiť tu môžeš najrôznejšie emócie, ktoré nevieš vyjadriť slovami. Aj preto je výstava pripravená tak, aby ponúkla nielen zážitok, ale aj priestor pre jeho spracovanie. Nájdeš tu odpočinkové zóny, vďaka ktorým sa v exponáte zdržíš viac, než by si čakal.

Sprievodný umelecký program

Celý objekt je otvorený naozaj pre každého. Ponúka miesto pre počúvanie alebo čítanie, snívanie, odpočinok, zdieľanie príbehov, ale aj rôzne polohy tela. Každú sobotu je navyše výstava doplnená o živé vystúpenia rôznych umelcov.

Eva Koťátková je nielen umelkyňou, ale aj spoluzakladateľkou platformy Institut úzkosti, ktorá vytvára priestor pre výskum chorôb, ktoré postihujú čoraz väčšiu časť obyvateľstva. Dlhodobo skúma koncepciu práci s vizuálnym a zmyslovým rozvíjajúcim sa obsahom.

Dôležité info v kocke

Spomínanú výstavu nájdeš vo Veľkej dvorane Veľtržného paláca Národnej galérie v Prahe. Potrvá až do júna tohto roka, preto ak sa v blízkej dobe chystáš na výlet do Prahy, určite ju nevynechaj.

 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame