Krutý obchod so zvieratami: Vyšľachtené psy majú zdravotné problémy, to však dopyt neznižuje

Psy s touto farbou srsti sú geneticky šľachtení (Zdroj: Gettyimages)

#Ľudia sú skutočne schopní tých najväčších zverstiev. Určite si už aj ty počul o takzvaných množiarniach, ktorých účelom je jediné – produkovať čo najviac roztomilých šteniatok. Fenky, ktoré ich privádzajú na svet, sú pritom často podvyživené, týrané a choré.

Najnovším „módnym trendom“ je však ešte niečo horšie. Ide o genetické šľachtenie psov. Podstatná pri ňom nie je až tak rasa psa, ako odtieň jeho srsti. Ide o v prírode ojedinelú lilac farbu, ktorá je kombináciou metalickej sivej s jemným nádychom fialovej. Keďže o takéto psy je veľký záujem, obchodníci so zvieratami to okamžite využili.

Náchylnosť k ochoreniam

Možno si povieš, že pokiaľ sú zvieratá v chované v dobrých podmienkach, prakticky na tom nie je nič zlé. Takýto spôsob šľachtenia však môže viesť k zvýšenému výskytu rôznych ochorení. Nevyzdvihne sa totiž len gén pre srsť, ale spolu s ním napríklad aj slabé kĺby, vypadávanie srsti alebo rôzne kožné problémy.

Okrem lilac farby sú „v kurze“ aj odtiene ako charcoal, strieborná a dokonca sa niektorí chovatelia snažia aj o tigrované pruhovanie. Aj napriek rôznym zdravotným komplikáciám, ktoré tieto zvieratá majú, je dopyt veľmi vysoký. Kupcov neodrádza ani ich cena, ktorá sa zvyčajne pohybuje okolo 9-tisíc dolárov za jedno šteňa.

Zdroj: hashtag.sk, guardian.com
Odporúčame