Liečba štítnej žľazy je komplexná záležitosť: Priblíži ju webinár nabitý informáciami

Liečba štítnej žľazy je komplexná záležitosť

Liečba štítnej žľazy je komplexná záležitosť. (Zdroj: Tlačová správa)

#Nenápadná, ale nesmierne dôležitá. Štítna žľaza je výkonným motorom nášho metabolizmu a akékoľvek výkyvy v jej výkone sa odrazia na zdraví. Poruchu činnosti tohto orgánu pozná na vlastnej koži približne 350 miliónov ľudí na svete a ordinácie endokrinológov často praskajú vo švíkoch. Sú ochorenia štítnej žľazy na celý život? Ako pristúpiť k liečbe? Čo vieme urobiť my sami v rámci životného štýlu? O možnosti celostnej liečby porozpráva v stredu 2. marca v online prednáške lekár David Frej, ktorý sa venuje holistickej a prírodnej medicíne. 

Môžete v skratke vysvetliť, prečo je štítna žľaza dôležitá? 

David Frej: Porucha funkcie štítnej žľazy, ktorá sa nachádza v oblasti krku po stranách hrtana a ktorá sa skladá z pravého a ľavého laloku prepojených tenkým mostíkom, je častejšia, než sa uvádza. Dalo by sa povedať, že sa prejavuje skoro ako epidémia. Hormóny štítnej žľazy priamo pôsobia na mozog, zažívací trakt, kardiovaskulárny systém, metabolizmus kostí, metabolizmus červených krviniek, ovplyvňujú funkciu žlčníka a pečene, produkciu steroidných hormónov, metabolizmus glukózy, lipidov a cholesterolu a regulujú telesnú teplotu.

Prečo je štítna žľaza dôležitá?
Prečo je štítna žľaza dôležitá? (Zdroj: Tlačová správa)

Ak štítna žľaza nepracuje tak, ako by mala, aké problémy nám môže spôsobiť? 

David Frej: Uvádza sa, že takmer 40 percent ľudí trpí hypotyreózou – zníženou funkciou štítnej žľazy. Pri poruche činnosti štítnej žľazy sa spomaľuje metabolizmus. Pri zníženej funkcii sa tvorí menej hormónu, ktorý v krvi prenáša a reguluje pohlavné hormóny testosterón a estrogény. Pri nízkej hladine tohto hormónu sa zvyšuje hladina pohlavných hormónov, ktorá bráni menštruácii a tvorí sa viac prolaktínu – hormónu, ktorý zastavuje ovuláciu, a tým menštruáciu. 

Liečba štítnej žľazy je komplexná záležitosť
Liečba štítnej žľazy je komplexná záležitosť. (Zdroj: Tlačová správa)

Keby sa dnes niekto chcel objednať k endokrinológovi, ktorý rieši ochorenia štítnej žľazy, musel by si v niektorých ordináciach počkať na termín mesiace. Koľko ľudí u nás trpí ochoreniami štítnej žľazy?

David Frej: Najčastejšie sa stretávame so zníženou funkciou – hypotyreózou, ktorá sa môže týkať až 40 percent žien v populácii. Z 90 percent je spôsobená autoimunitným zápalom, tzv. Hashimotovou tyroiditidou, kedy imunitný systém napáda tkanivo štítnej žľazy. Častejší výskyt u žien sa týka hormonálnych zmien – u žien hrá rolu príliš veľa estrogénov, ktoré obsahujú väzbu na globulín prenášajúci hormóny štítnej žľazy. Pri strese sa z progesterónu tvorí kortizol a zvyšuje sa nepomer v prospech estrogénov, tie potom môžu blokovať receptory na bunkách pre hormóny štítnej žľazy. 

Koľko ľudí u nás trpí ochoreniami štítnej žľazy?
Koľko ľudí u nás trpí ochoreniami štítnej žľazy? (Zdroj: Tlačová správa)

Ak máme pocit, že s nami niečo nie je v poriadku, aké symptómy by nás mali nasmerovať k ochoreniu štítnej žľazy?

David Frej: Pri poruche činnosti štítnej žľazy sa spomaľuje metabolizmus a menej sa odbúrava tuk. Táto porucha sa prejavuje únavou, zimomravosťou, spomalenými funkciami, depresiami, studenými končatinami, bolesťami hlavy, nízkou hladinou krvného cukru, lámavými nechtami, zápchou, nízkym libidom, predĺženým menštruačným krvácaním, vysokým cholesterolom a nadváhou. 

V prednáške budete hovoriť o celostnej liečbe. Čo si máme pod týmto spojením predstaviť?

David Frej: Konvenčná medicína pri zníženej funkcii podáva len hormón štítnej žľazy T4. Nerieši tým ani zápal, ani prípadnú poruchu konverzie neaktívneho T4 na T3. V holistickej liečbe sa zameriavame na riešenie stresu, na výživu, na protizápalový režim, fytoterapiu so zameraním na príčinu, autoimunitný zápal, pretože samotné podávanie hormónu neovplyvní zápal, ani stres. 

MUDr. David Frej

po ukončení štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Karlovej pracoval niekoľko rokov ako lekár na internom oddelení. Na stáži v Londýne sa rozhodol študovať holistickú a prírodnú medicínu, pretože ho vždy zaujímala individuálna liečba a prevencia. Alternatívnu medicínu študoval v Novom Mexiku, v Rakúsku a Indii. V praxi sa zaoberá liečbou chronických, najmä civilizačných, chorôb, riešením vlečúcich sa zápalov v tele ako príčiny ochorenia, výživou, detoxikáciou a regeneráciou organizmu. Jeho systém vychádza z kombinácie východnej a západnej medicíny, funkčnej medicíny zameranej na úpravu metabolizmu a odstránenia zápalu, detoxikácie, individuálnej stravy vrátane riešenia potravinovej intolerancie a alergie. Venuje sa prednášaniu, vystupuje v médiách a píše knihy. Založil medzinárodné centrum vzdelávania v oblasti alternatívnej medicíny ADVANA. 

Lekár David Frej
Lekár David Frej. (Zdroj: Tlačová správa)

2. 3. (streda)

Štart: 19:00 hod.

Vstupenky: bit.ly/liečba0203

Event: www.fb.com/events/957920578483061

(Zdroj: Tlačová správa)
Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame