Rozmýšľaš nad dovolenkou, no nechceš míňať? Tieto lacné destinácie oceníš nielen ty, ale aj tvoja peňaženka

opalujuca sa slečna

Pri týchto destináciách si nielenže oddýchneš, no nezaťažíš ani svoju peňaženku (Zdroj: Unsplash/Tomas Salas)

 #Dovolenka pri mori je neoddeliteľnou súčasťou leta mnohých ľudí, medzi ktorých možno patríš aj ty. Dopriať si dva týždne oddychu niekde na pláži však posledné roky nie je také jednoduché. Cestovateľské plány najskôr narúšala pandémia a dnes sú pre viaceré domácnosti prekážkou rastúce životné náklady. So zvyšujúcimi sa cenami si asi dobre premyslíš, ako minieš svoje peniaze. To ale neznamená, že sa tento rok budeš môcť opaľovať akurát tak na balkóne. Pri hľadaní destinácie s najlepšími cenami sa môžeš inšpirovať rebríčkom Holiday Money Report, ktorý každoročne zostavuje britská spoločnosť Post Office Limited.

Osem základných položiek každého turistu

Pri výbere dovolenky má každý svoje preferencie. Faktom ale je, že istú úlohu zohráva aj jej cena. Tá však nie je len o tom, koľko zaplatíš za dopravu a ubytovanie. Najmä ak si nevyberieš all inclusive zájazd, sa určite budeš chcieť ísť niekam najesť či zájsť večer na drink. No a keďže práve takéto položky majú nezanedbateľný vplyv na to, koľko vlastne za dovolenku minieš, ich ceny pri zostavovaní rebríčku najvýhodnejších destinácií zohľadňuje aj Post Office.   

Pri tvorbe rebríčka Holiday Money report sa berie do úvahy cena ôsmych položiek, ktoré si turisti zvyknú počas dovolenky kupovať. Konkrétne ide o trojchodový obed či večeru pre dve osoby, šálku kávy, fľašu či plechovku Coca-Coly alebo Pepsi, fľašu piva, jeden a pol litrovú fľašu minerálky, pohár vína, opaľovací krém a repelent.

Kapské mesto, aj slnečné Bulharsko

Spočítaním priemerných cien vyššie uvedených položiek sa ukázalo, že najvýhodnejším miestom na dovolenku je Kapské mesto v Južnej Afrike. Za všetko spolu by si tam zaplatil v prepočte okolo 58 eur. 65 eur by to bolo v tureckom letovisku Marmaris. Top trojicu uzatvára obľúbená destinácia mnohých Slovákov – Slnečné pobrežie v Bulharsku. Kávu si tu môžeš dať približne za euro a za všetky spomínané položky by si dokopy zaplatil zhruba 66 eur.

V prípade, že chceš dovolenkovať v rámci eurozóny, vychádza ako najvýhodnejšia voľba portugalská destinácia s pôsobivými plážami, Algarve. Hoci tu ceny oproti minulému roku vzrástli o jednu tretinu, Algarve, kde by si za dané položky dal 68 eur, sa dostalo na piatu pozíciu, tesne za letovisko Mombasa v Keni.

Drahý Reykjavik a Seychely

Na opačnom konci rebríčka je Reykjavik, kde by ťa len večera pre dvoch stála viac ako 150 eur a za všetky položky spolu by si zaplatil okolo 223 eur. Druhou najdrahšou lokalitou sú podľa Holiday Money Report Seychely a tretiu pozíciu obsadil Barbados.

Sleduj nás na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame