Psí personál na letisku: Chlpáči zapadajú k pracovníkom aj uniformami, cestujúcim poskytujú plnohodnotnú podporu

Vybrať tých správnych psov nebolo ani zďaleka jednoduché (Zdroj: Freepik/Mzory)

#Mnoho z ľudí, ktorí pravidelne cestujú, bojuje so strachom z lietania. Ak patríš k skupine, ktorá to kvôli neopakovateľným zážitkom dokáže nejak prežiť, gratulujeme. Stresovú situáciu ale môže navodiť aj nekonečné čakanie na let, ktoré je povinnou jazdou pred každou cestou. Jedno z najfrekventovanejších letísk sveta sa rozhodlo pomôcť zatočiť so stresom všetkým svojim cestujúcim naozaj roztomilým spôsobom.

Plnohodnotní zamestnanci

Piati psí terapeuti sa stali obrovskou súčasťou letiska v Istanbule. Cestujúci, ale aj ich ľudskí kolegovia, ich považujú za plnohodnotnú súčasť personálu. Veď aby aj nie, havkáči dokonca dostali vlastné uniformy, ktoré sú podobné tým, ktoré nosia pracovníci.

Vybrať tých správnych psov nebolo ani zďaleka jednoduché. Každý z nich sa podrobil veterinárnej prehliadke, kde skúsený lekár posúdil okrem zdravotnej spôsobilosti aj temperament jednotlivých psíkov. Podľa toho im ľudskí kolegovia plánujú služby – nie všetci štvornohí terapeuti môžu pracovať stále.

Prečo práve Istanbul?

Voľba pilotného miesta pre testovanie tohto nápadu nepadla na Istanbul len tak náhodou. Letisko je považované za najväčší dopravný uzol sveta, preto je vhodný prostredím pre tréning psov aj v praxi. Pred stretom s reálnymi cestujúcimi sa chlpáči, samozrejme, podrobili náročnému a intenzívnemu výcviku.

Prípravná fáza zvierat trvala dlhé mesiace, až napokon vo februári odštartovali tento mega projekt. Hlavnou myšlienkou je pomôcť ľuďom v odbúraní stresu tým, že chlpáčov môžu hladkať a maznať sa s nimi.

Slúžia ako ľudia

Ako sme už spomínali, nie každý pes je pripravený na prácu v ktorúkoľvek hodinu. Odporúčané doby, kedy má ktorý zo psíkov slúžiť, určil veterinárny lekár. Okrem tohto časového obmedzenia vo všetkom ostatnom dobiehajú svojich dvojnohých spolupracovníkov – nosia riadnu uniformu, odznaky a identifikačnú kartu ako zvyšok personálu letiska.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dorota vyrába roztomilé doplnky pre psíkov: Ako model jej pózuje vlastný chlpáč

Pomoc cestujúcim

Psy, ktoré absolvovali výcvik na zníženie citlivosti pre okolité podnety a socializovali sa v skupine viacerých ľudí, sa na výkone svojho netypického povolania podieľajú spolu so svojimi psovodmi. „Musíme sa postarať o ich bezpečie a o to, že sú stopercentne prispôsobené danému prostrediu,“ uviedol riaditeľ letiska. Aj vďaka regulácií okolitého personálu sú schopní zareagovať na problémy ľudí čo najlepšie a najrýchlejšie.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame