Julka vyrába oblečenie z ľanu: Hovorí, že našla dieru na slovenskom trhu

Heavenlysk

Ľanové oblečenie je vhodné ako na leto, tak aj na zimu. Zamiluješ si ho určite aj ty (Zdroj: Instagram/heavenly.slow.fashion)

#Julka je rodená Bratislavčanka a síce je jej život je plný starostlivosti o deti, stíha sa zároveň venovať aj dvom prácam. V jednej prekladá zmluvy do nemčiny a v tej druhej šije oblečenie z ľanu. Založila značku Heavenly.sk, ktorá bola aj témou nášho rozhovoru. 

Ste hlavou značky Heavenly.sk, ktorá je špecifická tým, že ponúka ľanové výrobky. Ako ste prišli k tomuto materiálu a čím vás očaril?

Keď som pred piatimi rokmi Heavenly zakladala, mala som za sebou klasickú prácu v kancelárii a hľadala som spôsob, ako vypustiť kreatívnu energiu. Už vtedy bolo v mojom šatníku niekoľko ľanových kúskov a ja som tento materiál na sebe milovala. Na Slovensku sa však nedal nájsť a rovnako aj oblečenie z neho bolo skôr raritou.

Jeho skvelé vlastnosti, nositeľnosť počas celého roka a ten fresh pocit, keď ho máte oblečený, sa nedá porovnať s ničím iným. A tak som našla dieru na trhu.

Je náročné zohnať na Slovensku ľan?

Československo patrilo za minulého režimu k textilnej veľmoci. Boli tu aj závody na spracovanie ľanu. Táto tradícia siaha oveľa hlbšie, ľan bola plodina, ktorá sa na Slovensku bežne pestovala a vyrábali sa z nej odevy.

Dnes to všetko už nie je. Ľan sa pestuje už len v Belgicku a Francúzku (ak nerátam Čínu) a fabrika na Slovensku dnes spracováva túto plodinu len na technické použitie. Preto, ak chcem kvalitný, certifikovaný ľan na šitie oblečenia, musím si poň ísť do blízkeho zahraničia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľanové oblečenie👩👶na každý deň (@heavenly.slow.fashion),

Mnohí si myslia, že je ľan typickým materiálom na leto. Vy ponúkate ale napríklad sukňu určenú na celoročné nosenie. Nie je v ľane zima? 

Tento materiál má jednu skvelú vlastnosť. V lete chladí a v zime hreje. Je to tým, že dokáže udržať aktuálnu telesnú teplotu a zvonku zasa neprepustí teplo alebo chlad. Okrem toho skvele odvádza pot, takže aj keď sa spotíte, budete sa cítiť sviežo. Ľanové veci sú super napríklad ako prvá vrstva pod zimné oblečenie. Na to už len sveter z kvalitnej vlny, zimná bunda a môžete vyraziť aj do tých najväčších mrazov. 

Je pravda, že ľanové výrobky si vyžadujú väčšiu starostlivosť? Čo všetko ľanu škodí a čo prospieva?

Je to mýtus, pretože ľan je absolútne ľahko udržiavateľný. Nemusíte ho dokonca ani žehliť, pokiaľ sa vám páčia jeho vrásky ako mne. Keď sa zašpiní, nečistota sa kvôli stavbe vláken drží skôr na povrchu, takže ju stačí len striasť. Netreba ho prať často, ja občas veci iba vyvetrám na balkóne alebo v okne a opäť získajú svoju sviežosť.

Periem ho bežne v práčke s ostatným prádlom, farebný na 40 a biely na 60 stupňoch. Aviváže pri praní nepoužívam už dlho, tie škodia oblečeniu všeobecne, nie len ľanu. No a na čo zákazníčky stále upozorňujem, je sušička. Tú ľan žiaľ neznesie vôbec, vlákna sa polámu a ich životnosť sa prudko znižuje, preto odporúčam sušiť klasicky na vzduchu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľanové oblečenie👩👶na každý deň (@heavenly.slow.fashion),

Vaše výrobky boli najskôr určené najmä pre deti, neskôr aj pre ženy. Uvažujete nad rozšírením kolekcie aj pre mužov? 

Začínala som s detským oblečením a postupne pridávam veci pre ženy. Som absolventkou odevnej priemyslovky, chuť tvoriť je niečo, s čím sa musíte deliť s ostatnými. Keď boli moje deti malé, tvorila som pre ne a to, čo sa mi najviac osvedčilo, som zaradila aj do ponuky v Heavenly.

Teraz ma viac baví vytvárať kúsky pre ženský šatník tak, aby boli dobre kombinovateľné s inými aj navzájom. Aby sa dali nosiť na viacero spôsobov a mohli sa stať súčasťou kapsulového šatníka. Všetky modely mám, samozrejme, odskúšané na sebe. Nad oblečením pre mužov neuvažujem, mužská móda, pravdupovediac, nie je veľmi moja parketa. Túto oblasť radšej prenechám iným.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľanové oblečenie👩👶na každý deň (@heavenly.slow.fashion),

Mohli by ste nám priblížiť, ako vznikne z hobby práca na plný úväzok? Koľko výrobkov dokážete ušiť za jeden mesiac?

Heavenly je príležitosť, ktorú som si vytvorila sama pre seba v rámci duševnej hygieny. Taký môj malý kreatívny vesmír. Značka nevznikala s vidinou zisku, chcela som si len popri práci prekladateľky občas uletieť do iného sveta. Za tie roky Heavenly postupne prerástlo do mojej hlavnej pracovnej náplne, ktorej sa už treba seriózne venovať a preklady robím už len okrajovo. 

So šitím mi pomáha šikovná krajčírka, ale aby som sa nezbláznila, nenakladám si na seba viac než jeden výrobok denne. Niekedy je ich predsa len viac, vtedy sa čakacie lehoty predlžujú, niekedy zasa menej. Okrem šitia sa treba venovať aj papierovaniu, komunikácii so zákazníčkami, mailom, fakturácii, marketingu – ten mi zo všetkých činností, nesúvisiacich so šitím, zaberá najviac času. Na všetko som zatiaľ sama a niekedy to fakt dá zabrať. 

Kde čerpáte inšpiráciu na svoje výrobky?

Rada pozorujem mladých ľudí na ulici. Streetstyle ma veľmi inšpiruje. Baví ma na ňom to, ako dokážu nosiť napríklad jednu košeľu na milión spôsobov. Takúto variabilitu sa potom snažím vnášať aj do svojich modelov. A inšpiruje ma aj príroda a materiály, ktoré sa z nej dajú získať. Vlákna, ich štruktúra, farebnosť. Páči sa mi surovosť vláken a jednoduchosť tvarov. 

Aká je odozva na vaše výrobky? Majú ľudia záujem o ľanové výrobky, alebo je v tomto Slovensko ešte v plienkach?

Ja “moje” ženy musím veľmi pochváliť. Keď ku mne prichádzajú, väčšinou to nie je náhodou. Je skupina žien, ktoré chcú mať vo svojom šatníku čo najviac prírodných materiálov a snažia sa žiť udržateľne. Tie už poznajú vlastnosti ľanu a idú ku mne na istotu. Potom sú také, ktoré na mňa náhodou narazia na sociálnych sieťach, pretože sa im páči strih šiat alebo farebnosť.

Mnohé sú také, ktoré ľan vyskúšajú prvý raz odo mňa. Potom si ku mne chodia po ďalšie a ďalšie kúsky, lebo ľan je závislosť. A z toho mám obrovskú radosť. Ešte pár rokov dozadu som musela veľa vysvetľovať. Prečo je to také pokrčené, neškriabe to? Prečo je cena vyššia, a podobne. Teraz už vysvetľujem oveľa menej, povedomie o prírodných materiáloch u nás stúplo.

Aký je váš názor na fast fashion? Aj napriek čoraz väčšej osvete je stále vo veľkej prevahe fast fashion oproti udržateľnej móde. Ako presvedčiť ľudí aby prehodnotili svoje nákupy?

V prvom rade nebudem nikoho presviedčať. Len vlastným príkladom a tým, ako sa to dá im ukážem, že toto je cesta. Mnohí sa radi inšpirujú, ale určite nie na základe toho, že im budem hovoriť: Toto musíš, toto nesmieš. Fast fashion je výsledok nášho postoja, keď si myslíme, že môžeme mať všetko a hneď.

Je super pocit, byť každý deň oblečená v niečom novom, neopozeranom. Ale je to ako závislosť, ktorá vedie do záhuby. Človek, ktorý si v sebe usporiada hodnoty zistí, že nemusí mať veľa aby žil plnohodnotný život. A to sa týka aj oblečenia. Radšej menej a kvalitného. Takého, ktoré mi vydrží možno aj celý život.

Vaše produkty sú drahšie ako tie, ktoré sa ponúkajú v reťazcoch s oblečením. My dôvodom absolútne rozumieme. Aký argument ale ponúknuť ľuďom? 

Odpoveď je kvalita. Nemôžem si dovoliť predávať šaty za 20 eur, keď to je len cena látky, ktorú na ne spotrebujem. Používam prémiový ľan s certifikátmi, pretože chcem, aby ženy, ktoré si ho oblečú zistili, aký je to rozdiel. Môj ľan nezaťažuje životné prostredie, je farbený eko farbami.

Rovnako aj pri výrobe oblečenia si ja a moja krajčírka zaslúžime adekvátnu odmenu, pretože precízne šijeme každý kus. Fast fashion značky šijú v krajinách, kde by za taký plat našinec ani nevstal ráno z postele. Do ceny šiat zahŕňam ešte ďalšie položky, ako sú spotrebované nite, gombíky, elekrina a iné veci. A verte mi alebo nie, je to stále cena, ktorá nie je celkom adekvátna, držím ju najnižšie, ako sa dá.

Nemôžem napríklad dovoliť to, aby boli moje šaty umiestnené v kamenných obchodoch, lebo z ceny nevykryjem ich marže. Cenotvorba je úprimne tá najťažšia časť podnikania v tomto odvetví. Slovenský zákazník je na ňu veľmi citlivý, keď prekročíte určitú hranicu, hoci by si to tie šaty aj zaslúžili, už mu je ľúto zaplatiť. Našinci ešte nie sú vychovaní vedieť si zaplatiť za kvalitu, ale postupne sa to učia. 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľanové oblečenie👩👶na každý deň (@heavenly.slow.fashion),

Stretli ste sa už aj s kritikou? Ako ste na ňu reagovali?

Určite, tomu sa nevyhne asi nikto. Väčšinou je to kritika vyšších cien, vtedy trpezlivo vysvetľujem, prečo je to tak. Rozprávam ľuďom o tom, že viem, odkiaľ pochádza môj materiál, kde ho utkali, že oblečenie navrhujem a šijem sama.

Sú to väčšinou staršie dámy, ktoré sú zvyknuté na ľudové ceny a netušia, koľko práce je za jednými šatami. Zákazníčkam, ktoré sú nespokojné so strihom rada poradím, šaty viem predĺžiť, alebo skrátiť a keď si s nimi naozaj nepadli do oka, tak bez váhania vrátim peniaze.

Deklarujete, že vaša výroba je zero waste. Ako by ste vysvetlili laickej verejnosti, čo to znamená? 

Zero waste je trend, ktorý má za cieľ zanechávať po sebe čo najmenej odpadu. Odevná výroba je na odpad náročná, po vystrihnutí ostáva veľa zvyškov látok. Tie sa snažím čo najefektívnejšie spotrebovať. Vyrábam z nich drobnosti, ktoré potešia. Čelenky, scrunchie gumičky.

Postrihanými látkami plním aj levanduľové srdiečka, ktoré prikladám ku každej objednávke. Snažím sa teda vyhadzovať čo najmenej. Keby ste videli moju pracovňu. Mám zásuvky prepchaté zvyškami látok rôznych farieb a tvarov, vyhadzujem až keď je to naozaj nevyhnutné.

Váš ľan je farbený ekologicky. Priblížite nám, ako tento proces prebieha a ako je možné, že sa v práčke farba nevymyje a prečo pri snahe odstrániť škvrnu obyčajným mydlom, môže tá farba vyblednúť? 

Celý výrobný proces látky podlieha certifikácii OEKO-TEX Standard 100. Farbenie prebieha kypovým, alebo reaktívnym spôsobom, kedy farba buď oxiduje na vzduchu, alebo sa viaže priamo na vlákno. Farby, ktoré továreň používa, sú organické.

Pri takýchto farbách je trocha problém pri lokálnom praní fliačikov. To som zistila až neskôr na svojich vlastných šatách. Organická farba nemá takú silnú schopnosť naviazať sa na vlákno ako tá syntetická, preto, keď máte na šatách malý fliačik, nesnažte sa to miesto šúchať pod vodou. Radšej ho potrite mydlom a dajte do práčky celé šaty. Na vyšúchanom mieste by sa mohol urobiť svetlý fľak. S bežným praním v práčke problém nie je.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľanové oblečenie👩👶na každý deň (@heavenly.slow.fashion),


Ako si môžu zákazníčky nájsť vaše výrobky? Nerozmýšľali ste nad spojením s nejakou ďalšou značkou?

E-shop prevádzkujem už od začiatku, aj keď väčšina dopytu prichádza zo sociálnych sietí. Pravdou je, že ako značka rastie, som stále viac preťažená vedľajšími úlohami okolo nej a neviem sa dobre sústrediť na to podstatné.

Uvažovala som o tom, že by možno bolo ľahšie pribrať nejakú parťáčku a sily by sa viac rozložili. Nad spojením s inou značkou neuvažujem, skôr sa snažím podnikať rôzne spolupráce, kde sa s inými značkami navzájom dopĺňame. 

Kto je vaším vzorom v oblasti módy? Či už zo sveta návrhárov, alebo trebárs aj z radu celebrít? 

Priznám sa, že nesledujem prehliadky ani trendy ako som to robievala kedysi. Je to čiastočne aj naschvál, aby sa mi v hlave neusadili stereotypy, ktoré by som vo svojej tvorbe opakovala. Nikdy som nemala vzor, ku ktorému by som vzhliadala, snažím sa byť sama sebou.

Milujem slovenskú ľudovú tvorbu, kroje a výšivky, staré textilné techniky a rada sa ich učím. Zo slovenských návrhárov je môjmu srdcu blízky Martin Hrča za remeselne veľmi precízne spracované šaty a snový výraz, ktorým na mňa dýchajú a Marina Žiaková u ktorej obdivujem architektúru odevu.

Kam by ste svoju značku chceli posunúť?

Snívam o vlastnom showroome spojenom s dielňou, kam by si zákazníčky mohli chodiť šaty skúšať. Dnes chodia ku mne domov, keďže mám len e-shop a cez internet sa oblečenie nakupuje trocha komplikovanejšie. Čo sa týka oblečenia, plánujem sa časom viac venovať limitovaným kúskom, ktoré by boli zdobené ručnou výšivkou, paličkovanou čipkou, a tak ďalej. Dúfam, že sa mi to podarí.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame