Odborníci varujú, nebo sa stáva smetiskom! Po prvýkrát v ľudskej histórii nebudeme môcť vidieť nočnú oblohu, je to oveľa horšie, ako sme predpokladali

Pohľad na nočnú oblohu kazia nefunkčné satelity

Pohľad na nočnú oblohu kazia nefunkčné satelity (Zdroj: Unsplash.com/Vincentiu Solomon)

#Nočná obloha bola zdrojom ľudskej inšpirácie po tisícročia. Opýtaj sa samého seba, či niekedy len tak neotočíš hlavu hore a nepozeráš sa na hviezdy vzdialené mnoho svetelných rokov od nás. Situácia sa však v posledných rokov začína meniť. Znečistenie našej obežnej dráhy je čím ďalej tým horšie a fotky nočnej oblohy dnes vyzerajú inak ako pred desiatimi rokmi.


Tajomné rádiové signály z vesmíru prichádzajúce na Zem: Môžu pochádzať od mimozemských civilizácií?


Na vine sú nefunkčné satelity

Naše nebo začína byť smetiskom. Keď starý satelit vypovedá službu, necháme ho naďalej na obežnej dráhe, pretože jeho odstránenie by bolo oveľa nákladnejšie. Podľa profesorky astronómie Samanthy Lawler sa počet nefunkčných satelitov z roku 2017 zvýšil z približne tisícky na päť tisíc.

„Po prvýkrát v ľudskej histórii nebudeme môcť vidieť nočnú oblohu, ako sme ju boli zvyknutí vidieť,“ povedala Samantha Lawler z University of Regina v Kanade pre CNN. „Je to oveľa horšie, ako sme predpokladali. A situácia sa mení veľmi rýchlo. Len si to skúste predstaviť – na oblohe sú asi štyri tisícky hviezd, ktoré môžeme vidieť voľným okom.“ Vychádza nám teda, že staré satelity prebrali dominanciu nad našou nočnou oblohou.

Satelity vedia byť pomerne rušivé, ak by si chcel odfotiť nočnú oblohu napríklad pomocou timelapse. Stačí sa pozrieť na video nižšie. Možno si hovoríš, že je to otázka estetiky a možno sa ti to aj páči, lenže vedci by s tebou nesúhlasili. Podľa profesorky by táto situácia mohla mať výrazný vplyv na sledovanie vesmíru a na mieste je regulácia satelitov – najmä už nepoužívaných.

Zmení sa situácia v budúcnosti?

Ak hovoríme o spomínaných piatich tisícoch satelitoch, máme na mysli len tie veľké vo výške stoviek kilometrov nad Zemou. Zarážajúcejšie je, že do výšky 400 kilometrov nad Zemou, teda do úrovne ISS, sú menších satelitov desiatky tisíc. Za tretinu z nich je zodpovedaný Elon Musk a jeho súkromná spoločnosť SpaceX, ktorá má v pláne vyslať na našu orbitu ešte ďalších 42-tisíc satelitov.

V tomto prípade ide o projekt Starlink, ktorý Elon nedávno spustil. Nie je však jediným, ktorý má podobné plány. Ďalšie spoločnosti, ktoré plánujú vyslať na orbitu satelity sú napríklad Amazon (Project Kruiper) či britská spoločnosť OneWeb.

Podľa ukrajinského inžiniera Olega Kutkova sa situácie nezmení: „Som na jednej vlne s astronómami, ale potrebujeme aj internetové pripojenie na celej Zemi, preto si myslím, že tento projekt bude dôležitejší.“

NASA však oponuje. Americká spoločnosť skúma vesmír aj zo Zeme, nielen z Hubblovho teleskopu (čoskoro aj z teleskopu Jamesa Webba). Ide najmä o menšie asteroidy, ktoré potenciálne môžu a niekedy aj skutočne zasiahnu našu planétu. SpaceX sa k tejto veci nevyjadruje. Ak by si si mal vybrať či má Elon pokračovať v projekte Starlink alebo ho zastaviť, čo by si mu odporučil?


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, edition.cnn.com
Odporúčame