Kto je Oleksandr Kostyliev? Fenomenálny strelec z Ukrajiny patrí medzi najlepších hráčov hry Counter-Strike: Global Offensive

Vieš, kto je oleksandr kostyliev? (Zdroj: liquipedia.net/ Turtle Entertainment)

#Rodák z hlavného mesta Ukrajiny Oleksander Kostyliev, allias S1mple, je absolútnym fenoménom hry Counter-Strike Global Offensive. Kedysi hráč s ťažko skrotiteľnými emóciami a detinským správaním sa za roky dlhé roky na scéne vyprofiloval na komplexného lídra, ktorý patrí k tomu najlepšiemu čo celý ešport ponúka. Je vzorom mnohých hráčov a absolútnou ikonou tímu Natus Vincere. Aká bola ale jeho cesta k statusu jedného z najlepších hráčov Counter-Strikovej histórie?


Zaujíma ťa svet ešportu a chceš byť vždy v obraze? Pre viac článkov, noviniek či výsledkov zápasov sleduj eplayer.sk!


Vizitka

Meno: Oleksandr Olehovych Kostyliev
Prezývka: S1mple
Dátum narodenia: 2. 10. 1997 (23 rokov)
Miesto narodenia: Kyjev (Ukrajina)
Aktuálny tím: Natus Vincere
Bývalé tímy: HellRaisers, Flipsid3 Tactics Team Liquid, Courage-Gaming
Individuálne ocenenia: 15x najlepší hráč turnaja, najlepší hráč roka 2018, 2x 2.najlepší hráč roka (2019,2020)

V začiatkoch sa učil od brata

Sasha, ako znie jeho prezývka v kruhu rodiny, bol odjakživa veľmi aktívne dieťa. Súťaživosť, túžba a vzťah k počítačovým hrám sa u neho začali prejavovať odmalička. Keďže má o 10 rokov staršieho brata, tak ku Counter-Striku pričuchol prvýkrát už ako 4-ročný. Práve jeho brat ho celú hru učil hrať a keďže mali doma iba jeden počítač, striedať sa, alebo hrať spoločne bola nutnosť. V staršom veku začal navštevovať internetové kaviarne, kde trávil aj čas do neskorých večerných hodín. Údajne bolo pre neho v detstve veľkým trestom, keď nemohol ísť na počítač. Vtedy však jeho rodičia netušili, že práve „hranie sa“ pri počítači mu zaistí svetlú budúcnosť.

 Jeho výsledky spozorovali známejšie tímy

V roku 2012, keď mal S1mple 15 rokov, prišla herná spoločnosť Valve s novou verziou Counter-Striku. Ukrajinskému mladíkovi sa zmena pozdávala a hre sa začal naplno venovať. O rok na to už mal svoj prvý tím, ktorý bral ešport vážne. So svojimi vtedajšími spoluhráčmi dosiahol viaceré lokálne úspechy, ktoré pútali pozornosť. Netrvalo teda dlho, kým si ho všimli známejšie tímy.

Po výhre na jednom turnaji dostal vtedy len 16- ročný Sasha ponuku od HellRaisers. Súčasťou ponuky boli aj profesionálne podmienky a dalo sa už tak hovoriť, že S1mple by bol hráčom na plný úväzok (popritom, samozrejme, študoval na strednej škole). Nad ponukou pochopiteľne neváhal ani sekundu. Prvý profesionálny kontrakt bol na svete.

Toxická povaha mu takmer zničila kariéru

HellRaisers mu otvorili dvere na svetovú scénu, práve s nimi si ku koncu roka 2014 zahral na najväčšom turnaji sveta- Major DreamHack Winter v Štokholme. Začiatkom roka 2015 ale z HellRaisers odchádza. Jedným z údajných dôvodov je jeho povaha. Často sa hádal so spoluhráčmi a jeho správanie nebolo s kostolným poriadkom. K tomu všetkému jeho slovné postoje smerom k protivníkom často obsahovali znaky rasizmu. Mnohí to pripisujú jeho mladému veku a tomu, že sa tak skoro dostal na svetovú scénu. Jeho ego a psychika nezvládali tlak. Nech to bolo ako bolo, jeho správanie bolo neakceptovateľné.

Krátko po odchode z HellRaisers nachádza útočisko v ďalšom ukrajinskom tíme, tentokrát Flipside3 Tactics. Aj odtiaľ po istom čase odchádza a jeden z jeho bývalých spoluhráčov má krátko po jeho odchode ťažké srdce. Zdá sa, že to, čo znova ničilo tímovú morálku a zapríčinilo odchod Sashu, bolo jeho správanie.

Jeho bývalý tím HellRaisers následne robia prerábku svojej zostavy a do tímu prichádza Slovák Martin „STYKO“ Styk a Čech Tomáš „Oskar“ Šťasný. Zvyšok tímu sa rozhodne dať druhú šancu aj Ukrajincovi, ale opäť je to tá istá pesnička. S1mple po skúšobnom období z tímu odchádza. Vtedy už 18 ročný Ukrajinec začne osočovať HellRaisers a na svojich streamoch si do úst berie aj svojho ex-spoluhráča z Čiech. Vizitka toxického hráča je tak potvrdená a S1mpla začína odcudzovať viacero predných tímov, nakoľko sa ukazuje, že nie je vhodným prvkom do tímovej chémie. To mu značne komplikuje hľadanie nového pôsobiska.

Vyslobodením je USA

Zlá vizitka mu robí problém nájsť si stály tím a navyše, na svetovej scéne ešte neukazoval svoj plný potenciál, aby sa ho odvážili angažovať tímy z najväčšej špičky. S1mplovi sa ale naskytla možnosť podpísať zmluvu s americkým tímom Liquid. Rozhodnutie opustiť rodinu, ukončiť štúdium na vysokej škole a vycestovať do zámoria sa nerobí ľahko, ale nakoniec to bolo v jeho kariére zlomovým momentom, keďže počas pôsobenia v USA sa veľa naučil a ešte viac vecí si uvedomil.

Spencer „Hiko“ Martin, alebo lepšie povedané kapitán tímu Liquid, si so S1mplom mimoriadne sadne po ľudskej stránke a mladík s toxickou povesťou pri ňom začne osobnostne dozrievať. Neskôr sa ho nebojí označiť ako svojho „Counter-Strikoveho“ otca. V Amerike boduje a všetkým dokazuje, že už teraz patrí medzi najlepších. Po pár mesiacoch sa mu začne cnieť za domovom. Vedenie organizácie robí všetko preto, aby si nádejného strelca udržalo vo svojich službách a vybudovalo okolo neho silný tím. Vidina toho byť znova doma je ale pre neho príjemnejšia než ostať v USA, pretože domov je iba jeden, a ten má pri svojej rodine v Kyjeve.

Návrat domov, hranie za vysnívaný tím a tituly

Do tímu Liquid sa predsa len ešte vráti. Počas ich série turnajov v Európe zapĺňa prázdne miesto v zostave. S tímom sa zúčastní najväčšieho turnaja sveta – Majoru, ktorý sa pre zmenu koná v Kolíne nad Rýnom. Severoamerická zostava na čele s Ukrajincom to po senzačných výkonoch dotiahne až do finále, tam už ale nestačí na dominantných Brazílčanov. Počas playoff, ale S1mple predviedol jednu z akcií, ktorá má dnes prívlastok legendárna. Samotná spoločnosť Valve, ktorá stojí za vznikom CS:GO na jeho počesť umiestnila do samotnej hry siluetu, ktorá znázorňuje jeho akciu z najväčšieho turnaja sveta. Siluetu si dal neskôr Ukrajinec vytetovať na svoje telo.

Po striebre z Kolína Nad Rýnom si Sasha splnil svoj detský sen. Stal sa hráčom Natus Vincere – najúspešnejšieho ešport tímu v regióne krajín bývalého Sovietskeho zväzu. V tíme začne pôsobiť aj so Slovákom Ladislavom „GuardiaN“ Kovácsom. Po zhruba mesiaci v tíme, presne na jeho 19. narodeniny, oslavuje so spoluhráčmi na turnaji New Yorku svoj historický prvý titul z najvyššej kategórie. Odnáša si aj cenu pre najlepšieho hráča turnaja. Splnený sen. Rok 2016, ktorý bol pre neho rokom mnohých zmien, ale aj úspechov, završuje ocenením 4. najlepší hráč roka 2016.

Najlepší hráč histórie?

A tak roky plynú, v Natus Vincere sa vystrieda viacero hráčov, ale Sasha je naďalej pevnou súčasťou ukrajinskej organizácie. Medzitým čoraz viac dospieva po hernej aj osobnostnej stránke a stáva sa z neho prirodzený líder, ktorý dokáže svoj tím vysekať aj z na prvý pohľad neriešiteľnej situácie.

V jeho zbierke nechýba množstvo tímových a individuálnych ocenení. Vo všeobecnosti je považovaný za jedného z najlepších hráčov histórie. Predsa len mu ale niečo v jeho bohatej zbierke chýba. Vyhrať najväčší turnaj na sveta – Major. Celkovo sa ho zúčastnil 9x, do finálového zápasu sa prebojoval v dvoch prípadoch, no na najvyšší stupienok sa so svojimi spoluhráčmi nikdy nedostal. Jeho cieľ je tak jasný. Stále má iba 23 rokov a má pred sebou dostatok času na jeho splnenie.

Zdroj: eplayer.sk, liquipedia.net
Odporúčame