Kto je Lionel Messi? Argentínsky rekordman sa do Barcelony dostal ešte v detstve, každú druhú strelu premení na gól

Lionel Messi počas futbalového zápasu

Lionel Messi hral za Barcelonu dve desaťročia (Zdroj: Wikimedia Commons/L. F. Salas)

#Lionel Messi je meno, ktoré poznajú všetci. Nezáleží na tom, že nevieš, čo je ofsajd alebo jedenástka. Messi je svetovým fenoménom, ktorý baví nielen futbalom, ale milióny fanúšikov aj svojím súkromným životom. Ako sa mohol chlapec z Argentíny dostať na vrchol svetového futbalu a stať sa najoceňovanejším futbalistom všetkých čias?

VIZITKA
Celé meno: Lionel Andrés Messi Cuccittini
Dátum a miesto narodenia: 24. jún 1987, Rosario v Argentíne
Charakteristika: svetoznámy futbalista (útočník, pravé krídlo)
Ocenenia: 7 zlatých lôpt (rekord), 6 zlatých kopačiek (rekord)
Pôsobenie: Newell’s Old Boys (mládež, 1994 – 2000), FC Barcelona (mládež, 2000 – 2003), FC Barcelona C (2003 – 2004), FC Barcelona B (2004 – 2005), FC Bacelona (2005 – 2021), Paris Saint-Germain (2021 – súčasnosť)
Úspechy pod vlajkou vlastnej krajiny: víťaz Copa América 2021, druhé miesto na majstrovstvách sveta v roku 2014, zlato z olympiády 2008, víťaz Svetového pohára do 20 rokov v roku 2005

Hormóny obmedzili jeho rast

Messi sa narodil 24. júna 1987 v meste Rosario (približne milión obyvateľov) v provincii Santa Fe na západe Argentíny. Ako malý chlapec spoločne so svojimi dvoma staršími bratmi hrával futbal a nebál sa postaviť ani proti starším a urastenejším rovesníkom. Keď mal osem rokov, prijali ho do miestneho mládežníckeho klubu Newell’s Old Boys, kde sa začína písať jeho futbalová kariéra.

Už v ranom detstve bol Lionel menší ako ostatné deti v jeho veku. Lekári mu diagnostikovali nedostatok hormónov, ktoré ovplyvňujú rast tela. Rodičia mu počas detstva pravidelne pichali injekcie rastového hormónu, no keďže finančne na tom neboli dobre, museli po čase liečbu prerušiť. Mesačne stála v prepočte stovky dolárov.

V Barcelone už ako trinásťročný

Vo veku 13 rokov, keď Messi hrával už 5 rokov za amatérsku ligu v Argentíne, dostala jeho rodina nečakanú ponuku – ak bude trénovať v mládežníckej lige FC Barcelona, budú hradiť Lionelove účty za lekársku starostlivosť. Rodina dlho neváhala a presťahovala sa za Atlantik do Španielska.

Messimu podľa vlastných rečí chýbal domov, no chápal, že jeho zdravie aj blaho rodiny sú prednejšie. Netrvalo dlho a objavil sa už aj na zápasoch. Veľmi rýchlo sa posunul medzi juniorov. Messi má aktuálne 170 centimetrov, čo z neho na jednej strane robí síce malého, ale aj veľmi rýchleho a obratného hráča. Aj vďaka tomu ho mnohí začali porovnávať so slávnym Diegom Maradonom.

Lionel Messi uzatvoril s FC Barcelona zmluvu vo veku 13 rokov, teda v roku 2000. Čakajú naňho dve desaťročia španielskeho futbalu.

Prvý rok a úspech pre Argentínu

Jeho profesionálna kariéra v mužstve FC Barcelona, silného tímu španielskej La Ligy, začala v roku 2005. Prvého mája sa stal najmladším hráčom, ktorý v tejto lige skóroval – mal vtedy krátko pred osemnástimi narodeninami.

V tomto veku sa objavil aj na súpiske národného tímu Argentíny. Aj napriek tomu, že má trvalý pobyt v Španielku, miluje svoju rodnú krajinu a reprezentuje ju vždy, keď má možnosť. V rovnakom roku, keď nastúpil za reprezentáciu prvýkrát, vyhral s Argentínou Svetový pohár do 20 rokov. Vo finále strelil dva góly z penált, čím zabezpečiť rodnej zemi titul.

Koncom roka prišiel kontrakt, v ktorom chcelo Inter Miláno kúpiť Lionela Messiho za 150 miliónov eur. Vedenie tímu neskôr vyhlásilo, že išlo o prvý a posledný pokus, kedy mohol Messi počas prestupového obdobia odísť. Rozhodol sa však v ostať Barcelone, ktorá mu zmenila život. Čaká ho v nej ešte 20 sezón.

Barcelona padá a Messi rastie

Klub FC Barcelona na tom s výkonnosťou nebol príliš dobre. Messi sa však prepracoval na jedných z najlepších futbalistov sveta, keď počas 36 zápasov strelil 17 gólov. O rok neskôr nahradil v produkcii klubu Ronaldinha, ktorý začínal strácať formu. Messi sa zdal byť novou nádejou.

V roku 2007 prišlo prvé veľké ocenenie. Síce nevyhral Zlatú loptu, no umiestnil sa na treťom mieste za Kakáom a Ronaldom. V Barcelone dostal prezývku Mesiáš a tú sa snažil do bodky naplniť. Za Kakáom skončil aj v rebríčku FIFA World Player of the Year. V nasledujúcej sezóne strelil ešte viac gólov, a to aj napriek zimnému zraneniu.

Po odchode Ronaldinha v roku 2008 získal Messi svoje číslo 10, podpísal nový kontrakt v hodnote 7,8 milióna eur a stal sa tak najlepšie plateným hráčom prvej španielskej ligy. Na konci roka bol v rámci ocenení na druhom mieste, v oboch prípadoch (Zlatá lopta aj FIFA) za Ronaldom.

Rivalita s Ronaldom

Sezóna 2008/2009 bola mimoriadne úspešná. V 51 zápasoch strelil Lionel 38 gólov. Po nej sa do Madridu dostal Ronaldo, jeho najväčší rival, no zároveň dobrý priateľ. Aj keď Messi akúkoľvek rivalitu popiera, verí, že obaja sa navzájom motivujú.

Spoločne sa predbiehali a striedali v počte gólov za sezónu. Výškový rozdiel medzi nimi je takmer 20 centimetrov a zatiaľ čo Ronaldo je skvelý hlavičkár, Messi hviezdi ako nenápadný strelec. Spoločne v El Clásico (stret Barcelony a Madridu) prilákali milióny divákov. Povestnými rivalmi sú najmä pri hľadaní sponzorov a partnerov, ale aj fanúšikov.

Šťastie v súkromí

Úspechy však Messi neslávil len na trávniku, ale aj v súkromnom živote. V roku 2009 sa rozpovedal o svojom vzťahu s Antonellou Rocuuzzo, ktorá je od neho dokonca ešte nižšia. Ich prvý syn sa narodil v roku 2012 a Messi si na jeho počesť počas zápasu proti Ekvádoru po skórovaní umiestnil loptu na brucho za dres. Počas novembrového pôrodu dostal od tímu povolenie vymeškávať tréningy. Chlapec dostal meno Thiago.

O tri roky neskôr mu partnerka dala ďalšieho syna Matea a o ďalšie tri roky dosiaľ ich posledné dieťa Cira. Messi sa počas rokov strávených v Barcelone stal aj veľvyslancom UNICEF a ako finančný partner sa podieľal aj na podpore obyvateľov po zemetrasení na Haiti v roku 2010. Jeho synovia boli aj súčasťou reklamy, ktorá mala zvýšiť povedomie o zbytočne zomierajúcich deťoch v chudobných krajinách.

Hromada ocenení a trpký koniec v Barcelone

Najlepším obdobím z pohľadu kariéry bola sezóna 2011/2012, keď v 60 zápasoch strelil 73 gólov, teda v priemere viac ako gól na zápas. V sezóne 2018/2019 bola dokonca úspešnosť jeho streľby 48 percent. Každá druhá Messiho strela končila v bránke súpera.

Jeho mimoriadne úspešnú kariéru v Barcelone zatienil jedine incident z roku 2016, keď jeho otec a právnik boli obvinení z daňových únikov. Súd im uložil finančné tresty dohromady viac ako tri milióny eur a odsúdil na 21 mesiacov odňatia slobody. Messi aj napriek tomu vyhlásil, že on len hrá futbal a svojmu otcovi aj právnikovi, ktorí sa starajú o jeho financie, dôveruje.

Na poli ocenení absolútne dominuje. Zlatú loptu za najlepšieho futbalistu sveta vyhral 7-krát a Zlatú kopačku 6-krát. V oboch prípadoch ide o čísla, ktoré nedosiahol nikto pred ním a ani legendy jeho éry. V počte ocenení sa na druhom mieste nachádza Ronaldo.

Počas posledných rokov v Barcelone verejne kritizoval vedenie tímu. Napokon sa po mnohých rokoch, keď nebol spokojný s vedením, rozhodol v tíme skončiť – po 21 rokoch. Sezóna 2020/2021 bola jeho poslednou a v júli 2021 sa po prvýkrát stal voľným hráčom na trhu. Záujem oňho prejavil takmer každý väčší a bohatší tím. Vyhrali napokon Francúzi.

Získal si srdcia národa aj celého sveta

Messi už od roku 2004 pomáhal rodnej Argentíne získavať úspechy na medzinárodnej úrovni. V roku 2008 sa mu s tímom podarilo vyhrať Letnú Olympiádu v Pekingu. O tri roky neskôr sa stal kapitánom národného tímu. Aj keď v roku 2016 zvažoval koniec reprezentácie, na žiadosť fanúšikov zotrval a rodnú zem reprezentuje dodnes. Minulý rok s tímom vyhral pohár Copa America.

Verejná mienka je o Lionelovi Messimu veľmi naklonená. Až na spomínaný daňový incident a trpký koniec v Barcelone ho svet vníma ako talentovaného, ľudského a čestného hráča. Sám Messi povedal nasledovné: „Argentína je moja krajina, moja rodina aj môj spôsob vyjadrovania. Vymenil by som všetky svoje rekordy a ocenenia za to, aby v nej boli všetci ľudia šťastní.“ Pripomíname, že od 13 rokov už v Argentíne nežije.

Nový tím, nový svet

Od roku 2021 je súčasťou tímu Paris Saint-Germain. S francúzskym klubom podpísal kontrakt na dva roky, no sám uvažuje, že zmluvu predĺži ešte o jeden rok, teda do sezóny 2024. Už však nenosí číslo 10, pretože patrí jeho spoluhráčovi Neymarovi. Vybral si číslo 30, s ktorým začínal aj v Barcelone. Aké príhodné, však?

Pred očakávanými Majstrovstvami sveta 2022 v Katare obletela internet fotografia jeho a Ronalda uvažujúcich nad šachovou partiou. Nezáleží na tom, či majstrovstvá vyhrá Portugalsko, Argentína alebo niekto iný. Táto fotografia s dvoma talentovanými futbalovými legendami bude pamätnou ešte dlhé roky.


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, biography.com
Odporúčame