Kto je Harris Reed? Mladý módny návrhár obliekal známe osobnosti už ako študent

Harris Reed

Harris Reed to v mladom veku dotiahol poriadne ďaleko (Zdroj: Instagram/Harris Reed)

#Predpokladáme, že aj ty si aspoň raz v živote zatúžil vlastniť nejaký fancy módny kúsok. Potom by v tvojom hľadáčiku mal byť aj Harris Reed. Kreatívnemu riaditeľovi francúzskeho módneho domu Nina Ricci ide v posledných mesiacoch karta. A to nemá ani 30 rokov! Ako je to možné a čo o ňom vieme?

VIZITKA
Celé meno: Harris Reed
Dátum a miesto narodenia:  20. máj 1996, Los Angeles
Charakteristika: módny návrhár

Zmiešané korene

Harris sa narodil do rodiny Nicholasa a Lynette Reedových. Jeho otec pracuje ako producent dokumentárnych filmov. Jeho matka je modelka a má americké korene. Harris je tak spolovice Brit, spolovice Američan. Už od mala prejavoval výraznejšie estetické cítenie ako rovesníci. Naplno sa to však prejavilo až počas štúdia. Navštevoval strednú školu v Seattli, v roku 2020 sa stal absolventom na prestížnej londýnskej Central Saint Martins.

S módou začal už na škole

Obdobie pandémie mu, paradoxne, pomohlo. V dňoch, keď nebolo možné ísť do školy, navrhoval a šil odevy doma, v londýnskom byte. Robil tak za pomoci obyčajnej žehličky za zhruba 20 libier, šijacieho stroja Singer, vlastnoručne vyrobeného lepidla a vyradeného penového manekýna. Vďaka tejto kolekcii debutoval v britskom Vogue.

Jeho jedinečný zmysel pre obliekanie si pomerne rýchlo získal veľký zástup fanúšikov. Aj preto už počas promócií začal obliekať významnejšie osobnosti. Mimochodom, v tomto období sa začalo hovoriť viac aj o jeho mame. Spolu s ňou totiž navrhol kolekciu vonných sviečok.

Začínal v hoteli

Po promócii Reed prijal pozvanie stať sa dizajnérom hotela The Standard v Londýne. Obrovský zlom však prišiel v roku 2020. Na obálke magazínu Vogue sa mal objaviť spevák a herec Harry Style. Uznávaná šéfredaktorka Anna Wintour oslovila práve Reeda, aby navrhol outfit pre britskú hviezdu. Mal to byť oblek so sukňou, čo sa presne hodilo k Harrisovmu štýlu.

A čo ho najlepšie charakterizuje? Nuž, jeho štýl sa rokmi veľmi nezmenil. Inšpiráciu čerpá zo súčasných sociálnych a politických problémov. Zároveň je známe, že zostáva verný vízii o rodovej rovnosti. Svoje návrhy neraz dopĺňa extravagantnými a veľkými klobúkmi.

Ocenenie a lukratívny job

V roku 2021 bol Reed označený ako „Breakthrough Designer“ vo výročných cenách časopisu GQ „Muži roka“. Ponuky na spoluprácu sa začali len tak sypať.

V tom istom roku Reed spolupracoval s módnym domom Dolce & Gabbana. Obliekol tiež supermodelku Iman na Met Gala v roku 2021 a sprevádzal ju aj na podujatí. Uviedol na trh rad šperkov pre značku Missoma a spolupracoval s MAC kozmetikou, ktorá vydala originálnu kolekciu Harris Reed x MAC. Tu však zďaleka nekončíme.

V roku 2022 Reedovu prácu vybrali ako súčasť expozície vo Victoria and Albert Museum v Londýne. Bola to vôbec prvá výstava, ktorú táto slávna inštitúcia venovala pánskemu odevu. Výstava niesla názov Fashioning Masculinities: The Art of Menswear. V septembri 2022 prišla čerešnička na torte – Harris vymenovaný za kreatívneho riaditeľa módneho domu Nina Ricci.

Dnes nosí Reedove návrhy celý zástup celebrít. Medzi nimi už spomínaný Harry Styles, ale aj Beyoncé, Nicki Minaj, Adele, Selena Gomez, Shakira, Miley Cyrus, Emma Watson, Demi Moore a ďalší.

Zaujímavosti o návrhárovi

  • Reed sa netají tým, že je gay.
  • Svoju rodovú identitu vysvetľuje aj ako genderfluid – v preklade ide o identitu, ktorá sa mení v priebehu času alebo v závislosti od situácie. Aj preto môže na teba Reed pôsobiť raz ako muži, inokedy viac ako žena.
  • Jeho otec Nicholas Reed získal ako dokumentarista v roku 2013 Oscara za snímku The Lady in Number 6: Music Saved My Life.
  • Harris svoje dizajnérske návrhy opisuje slovami: „Romantizmus nie je binárny.“
  • Ako šéfdizajnér domu Nina Ricci sa Reed zaviazal, že bude vyrábať oblečenie do veľkosti 14, v niektorých prípadoch dokonca až 18.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame