Kto je legendárny Bruce Willis? Svetoznámy herec z akčných trhákov, ktorého kariéru ukončila nepríjemná choroba

Bruce Willis

Kto je Bruce Willis? Na snímke vo filme Smrtonosná pasca (Zdroj: 20th Century Fox)

#Bruce Willis je herec, ktorého poznajú mladšie aj staršie generácie najmä z filmov napumpovaných akciou. Preslávil sa vo viacerých trhákoch, ktoré vídame v televízii takmer denne. Najmä séria Die Hard (Smrtonostná pasca) mu zabezpečila účinkovanie na svetoznámych filmových plátnach a vniesla jeho meno do siene slávy najväčších hviezd Hollywoodu.

VIZITKA:

Celé meno: Walter Bruce Willis
Vek: 67 rokov (19. marec 1955, Idar-Oberstein, Západné Nemecko)
Charakteristika: Svetoznámy herec
Najznámejšie filmy: Die Hard, Pulp Fiction, The Sixth Sense, Sin City, 12 Monkeys, Looper,


Bruce Willis ukončil hereckú kariéru: Môže za to choroba, tvrdí rodina


Kariéru rozbehol v milovanom divadle

Willis sa narodil v Západnom Nemecku, kde bol jeho otec pracovne umiestnený na americkú vojenskú základňu. Zakrátko sa však jeho rodina presťahovala do New Jersey, kde začal postupne poškuľovať po herectve. Spočiatku chcel byť divadelným hercom, preto si aj na vysokej škole vybral štúdium divadla. Popri štúdiu mal však aj vcelku netradičné zamestnania: pracoval v továrni či dokonca ako ochrankár. Napokon sa rozhodol školu dobrovoľne ukončiť a odišiel žiť do New Yorku, kde pracoval ako barman.

Tam si ho všimol jeden režisér, ktorý potreboval obsadiť práve malú rolu barmana. Ako to už pri veľkých hereckých menách býva, aj Bruce Willis začínal v podstate od nuly a objavoval sa najprv len v menej významných filmových alebo seriálových úlohách. Takto však postupne získaval ďalšie možnosti na rozvíjanie svojej kariéry, ktorú pomaly posúval vpred menšími rolami mimo Broadwaya alebo účinkovaním v televíznych reklamách.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Emma Heming Willis (@emmahemingwillis)

Na scéne ako legendárny John McClane

Dobré meno mu spravil sitcom Moonlighting, no naplno sa prejavil až v akčnom thrilleri Die Hard (Smrtonostná pasca), ktorý vyšiel a bol nesmierne populárny začiatkom 90-tych rokov. Producent si ho na túto rolu vybral, pretože mal pocit, že dokáže vniesť teplo a humor do inak chladnej a nevtipnej postavy. Arnold Schwarzenegger a Sylvester Stallone túto rolu, paradoxne, odmietli.

Azda každý si Willisa pamätá ako prísneho detektíva Johna McClanea, ktorý sa zapletie do diania teroristického útoku na administratívnu budovu v Los Angeles. Za účinkovanie v tomto filme zinkasoval 5 miliónov dolárov, čím iným hercom nastavil platovú latku veľmi vysoko.

Film bol veľkým kasovým trhákom a pomohol Willisovi uvedomiť si, že sa najlepšie hodí práve do akčných filmov. Smrtonostná pasca potom roky pokračovala ďalšími úspešnými časťami. Willisa si mohol vidieť aj vo viacerých kultových a známych filmoch ako napríklad Pulp Fiction, Armageddon, Tears of the Sun či Sin City. Z novších sú to Red, The Expendables, Extraction, The Sixth Sense, Out of Death, A Day to Die a veľa iných.

Toto si o Bruceovi Willisovi možno nevedel

V jednom z rozhovorov pre GQ sa Bruce vyjadril, že v mladosti trpel silným koktaním. Paradoxne mu pomohlo tento neduh „vyliečiť“ práve herectvo, pretože čím viac sa učil svoje repliky a slová, musel si ich hovoriť nahlas a tým sa postupne zbavil strachu, až koktanie úplne pominulo. Ďalšou zaujímavosťou o ňom je, že náramkové hodinky nosí vždy naopak, možno si to všimnúť aj vo viacerých jeho filmoch.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tien Dang (@tiendang1999)

Francúzskym ministrom kultúry bol ocenený Rádom umenia a literatúry. Je silným republikánom, v amerických voľbách takmer vždy podporoval práve republikánskych kandidátov a občas mal aj kontroverzné politické vyjadrenia, za čo ho zvykla verejnosť kritizovať. V roku 2004 zažaloval jedno televízne štúdio za to, že utrpel zranenie čela, ktoré mu spôsobilo podľa jeho slov fyzickú a emocionálnu bolesť. Willis sa dokonca venoval aj hudbe a mal svoju vlastnú kapelu.

Je ľavák, ale kvôli úlohe vo filme Šiesty zmysel sa musel naučiť písať pravou rukou. Aj keď mal vo väčšine filmových snímok bezchybnú postavu, vyjadril sa, že nemá rád cvičenia a cvičí čisto len kvôli filmovým rolám. Je zároveň aj prvým hercom, ktorý sa objavil vo videohre (Apocalypse). Nikto z hercov totiž predtým neprepožičal svoj hlas a podobizeň žiadnej postave v hre. Jeho tvár je dokonca aj na titulke spomínanej strieľačky.

Prestížne ocenenia ho neminuli

Bruce Willis napriek širokému diapazónu filmov, v ktorých účinkoval, nevyhral žiadneho Oscara, no jeho vitrínka s oceneniami rozhodne nezíva prázdnotou. Na konte má niekoľko Emmy Awards, Zlaté glóbusy či iné individuálne ocenenia. V roku 2006 získal svoju vlastnú hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Emma Heming Willis (@emmahemingwillis)

Jednou z jeho známych manželiek bola aj herečka Demi Moore, s ktorou tvoril pár viac ako desať rokov. Spolu majú tri dcéry. Zvyšné dve deti má Willis z ďalšieho manželstva s herečkou Emmou Heming. V marci 2022 jeho rodina oznámila, že je nútený ukončiť svoju kariéru kvôli tzv. diagnóze s názvom afázia – poruche, ktorá zhoršuje vyjadrovanie sa a porozumenie jazyka.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: britannica.com, hashtag.sk
Odporúčame