Kto bol Ivan Krasko? Svojimi menami poplietol každého, na svadbe mu svedčil známy básnik

Busta Ivana Kraska v Rimavskej Sobote

Busta Ivana Kraska v Rimavskej Sobote (Zdroj: Wikipedia/Ladislav Luppa)

#Ivan Krasko, významný predstaviteľ moderny, sa významne podpísal na dejinách slovenskej literatúry. Bol prozaik, básnik, prekladateľ a miloval symboly, ktoré vo svojich básňach hojne používal.

Aj keď je jeho pravé meno Ján Botto, tak svoje diela podpisoval vždy inak. Poďme zistiť viac zo života tohto výnimočného človeka. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Vlastné meno: Ján Botto
Pseudonymy: Ivan Krasko, Janko Cigáň, Bohdana J. Potokinová
Dátum a miesto narodenia: 12. júl 1876, Lukovištia, Rakúsko-Uhorsko
Charakteristika: básnik, prozaik, prekladateľ
Významné diela: Nox et Solitudo, Jehovah, Verše
Dátum a miesto úmrtia: 3. marec 1958, Bratislava, Česko-Slovensko

Vyštudovaný chemický inžinier

Vo svojom študentskom živote vystriedal až tri gymnáziá. Začal študovať na maďarskom v Rimavskej Sobote, pokračoval na nemeckom v Rumunsku a štúdium ukončil na rumunskom gymnáziu v Brašove. To mu dalo veľmi dobrý jazykový základ a možno práve preto prekladal texty z rumunčiny.

Po ukončení strednej školy sa vrátil domov, aby pomohol rodine so stavbou mlyna a inými podnikateľskými aktivitami. Neskôr sa v roku 1900 prihlásil na vysokú školu v Prahe na odbor chemického inžinierstva. Po úspešnom ukončení v odbore aj pracoval, a to napríklad v cukrovare.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa gmrskeprojektkrasko (@ivan_krasko_projekt),


V 20. storočí začala byť slovenská literatúra moderná: Prečo to bolo tak? Vypočuj si náš PODCAST


Meno mu vymyslel Svetozár Hurban Vajanský

Nevymyslel si ani vlastný pseudonym, ale urobil to za neho Vajanský. Dovtedy sa pod svoje básne podpisoval ako Janko Cigáň. Keď mu ale mala vyjsť zbierka Nox et Solitudo, tak si povedali, že toto meno nie je pre básnika práve najvhodnejšie.

Meno Ján mu poruštil na Ivan a priezvisko Krasko odvodil od dediny, ktorá susedí s rodnou obcou jeho otca – Kraskovo. Jemu sa to meno zapáčilo, lebo z rodokmeňu zistil, že naozaj patril do rodu Kraskovcov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Literárne memečka (@lit_erarne_memes),

Svedkom na svadbe mu bol Hviezdoslav

V novembri 1912 si zobral za ženu svoju snúbenicu Ilonu Kňažovicovú, s ktorou mal tri deti – syna Jaromíra, dcéry Annu Vieru a Evu, ktorá sa vydala za spisovateľa Ladislava Mňačka. Svedkom na ich svadbe bol samotný Pavol Országh Hviezdoslav. Okrem svedka bol aj Kraskovým kritikom. Hovoril, že jeho tvorba je pochmúrna, no on mu na to odvetil, že to píše z hĺbky svojej duše.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Literárne noviny (@literarnenoviny),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Mal problémy s pľúcnou chorobou

Počas prvej svetovej vojny bojoval ako dôstojník v rakúsko-uhorskej armáde. Dostal sa do bojových formácií v Poľsku, Taliansku a aj Ukrajine. Celú situáciu komplikovalo to, že mal problémy s pľúcami. Kvôli tejto chorobe sa dokonca niekoľkokrát dostal aj do vojenských nemocníc.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa gmrskeprojektkrasko (@ivan_krasko_projekt),

Poznal sa so Štefánikom aj Šrobárom

Počas svojich štúdií v Prahe spoznal mnohé známe osobnosti, medzi ktorými bol aj Milan Rastislav Štefánik či Vavro Šrobár. O ich vzťahu existujú aj dôkazy vo forme listovej korešpondencie.

Možno práve tieto dve osobnosti v ňom vzbudili záujem o politiku. Neskôr sa stal poslancom a dokonca aj senátorom za agrárnu Republikánsku stranu poľnohospodárskeho a maloroľníckeho ľudu. Ako politik bol čechoslovakisticky orientovaný.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame