Kto bol Anton Bernolák? Dal podobu slovenčine, no jeho tvár je dodnes neznáma

Anton Bernolák

Anton Bernolák (Zdroj: Instagram - slavicmisery)

#Anton Bernolák sa zapísal do našich dejín hlavne kodifikáciou slovenčiny. Tá jeho sa síce neujala, napriek tomu to bol pre náš národ veľký krok. O jeho úspechoch sa veľa hovorí, no, čo vieme o jeho živote?

Kto teda bol Anton Bernolák? Tieto fakty o ňom ťa v škole určite nenaučili. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka:

Celé meno: Anton Bernolák
Dátum a miesto narodenia: 3. október 1762, Slanica, Uhorsko
Charakteristika: jazykovedec, šľachtic, rímskokatolícky kňaz
Najvýznamnejší čin: prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny
Dátum a miesto úmrtia: 15. január 1813, Nové Zámky, Uhorsko

Vzdelanie a prehľad

Narodil sa ako druhé dieťa Juraja Bernoláka, drobným zemanom. Rodičia ho podporovali v štúdiu, začal ho na gymnáziu v Námestove, ale neskôr, na ďalšom stupni, pokračoval v Ružomberku. Ďalej jeho kroky viedli do Bratislavy, kde študoval poetiku, rétoriku a filozofiu. Dva roky strávil v Trnavskom seminári a ďalšie dva vo Viedni, kde sa priúčal teológii.

Už vo svojich študentských časoch sa venoval slovanským jazykom. Ovládal ich široké spektrum od moderných, až po klasické. Mal taktiež pozoruhodné vedomosti v oblastiach dejín, ekonomiky, medicíny, hudby a politiky.

Z rodnej dediny ostal len kostol

Narodil sa na Orave v obci Slanica. Dnes je z nej ostrov, pretože väčšina územia obce (a nie len jednej) je dnes pod vodou. Ľudia sa odtiaľ museli odsťahovať lebo ich domovy padli za obeť Oravskej priehrade. Jedinou spomienkou je kostol, ktorý bol predtým na kopci. Pokiaľ by si ho chcel navštíviť, je to veľmi pekný výlet. Na ostrov chodievajú výletné lode.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa This is SLOVAKIA 🇸🇰 (@thisisslovakia)


PODCAST Zabudnutá šľachta, z ktorej pochádzal Hviezdoslav aj Kukučín: Prečo sa slovenskí autori venovali práve zemanom?


Pripravený konať

Mladého Bernoláka, podobne ako o niečo staršieho Jozefa Ignáca Bajzu, veľmi ovplyvnila Viedeň. Zamiloval si ju a pod vplyvom doby sa z neho stal zapálený osvietenec. Veľmi sa mu zapáčili osvietenské reformy Márie Terézie, ktoré podporoval. Vo Viedni si všimol slovenskú inteligenciu, ktorá sa snažila vytvoriť pravidlá používania nášho jazyka a napísať poučnú literatúru, ktorej by rozumel aj ľud. Inšpirovali ho, vďaka čomu sa stal propagátorom národnobuditeľských myšlienok.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Knižnica Juraja Fándlyho (@kniznicatrnava)

Jeho slovník vyšiel až po smrti

Jeho najznámejším dielom, ktoré mnohí poznajú je určite Slowár. Je to prvý viacjazyčný slovenský slovník. Boli v ňom preklady slovenských slov do češtiny, uhorštiny, nemčiny a latinčiny. Síce na ňom Anton poctivo pracoval, jeho vydania sa nedožil. Stal sa jeho posledným dielom a vyšiel až 12 rokov po jeho smrti.


Najväčší slovenský básnik, ktorého nominovali aj na Nobelovu cenu: Vypočuj si PODCAST o Hviezdoslavovom živote


Nezhody vo vlastných radoch

Jozef I. Bajza Antona Bernoláka vôbec nemusel. Veľmi mu prekážalo, že je považovaný za prvého kodifikátora slovenčiny miesto neho. Samozrejme, aj on mal snahu. Napísal prvý román v našom jazyku, ale nikdy nevydal žiadne pravidlá jeho používania, dokonca sa jeho jazyk neuchytil.

Bajza vydal aj knihu satirických veršov Slovenské dvojnásobné epigrammata, v ktorej pripomenul, že práve on „prvný ke knihám slováckým led lámal“.

Bernolák mu na to odpovedal: Milý Jozefe! Víš, žes´ tej česti nemal,
bys´ první ke knihám slovenským led lámal.
Začal si jakusi, predtým neznámu reč:
kteru nikdo nechce, ty lúbíš. Divná vec!
Prečo bych ťa tehdy bolo k sebe vzalo?
Však bych i tak z teba osohu nebralo.

Podobu stále nepoznáme

Aj po dlhej dobe toho o ňom vieme iba veľmi málo. Síce máme jeho podobu zafixovanú, ale vôbec nemusí byť presná. Všetky maľby, kresby a busty sú iba ilustračné. Dokonca je stále otázne, kde je pochovaný. Vraj spolu s ďalšími dvoma ľuďmi, ale hrob sa dodnes nepodarilo nájsť. Dozvieme sa niekedy viac o živote tohto významného Slováka?

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame