Slovensko-francúzsky pár priniesol do našej krajiny vzácne remeslo: Ich koženú kabelku má aj pani prezidentka

Bastien a Veronika v ateliéri (Zdroj: Petra Baranovičová)

#Pred dvadsiatimi rokmi francúzsky sedlár Thierry Boisanfray odkúpil brašnársky ateliér Au Sellier v normandskom mestečku Saint-Arnoult. Vznikol začiatkom šesťdesiatych rokov vďaka výnimočnému brašnárovi menom Deschamp. Ten vyrábal kožené tašky a keďže nemal žiadneho nasledovníka, oslovil vyškoleného francúzskeho sedlára Thierryho Boisanfraya, aby pokračoval vo výnimočnej technike výroby kožených brašien.

Takýmto spôsobom prechádzali skúsenosti z oblasti brašnárstva z otca na syna po dobu niekoľkých generácií. Tak remeslo prevzal mladý Francúz Bastien, ktorý sa spolu so svojou manželkou, Slovenkou Veronikou, presťahoval do Bratislavy a rodinnú tradíciu šíria v našej krajine. Tak vznikla značka kožených kabeliek Verbua.

Zdroj: Petra Baranovičová

Vzácne korene

„Spoznali sme sa, keď Bastien prišiel na Slovensko študovať. Napadlo nám, že by sme tento druh brašnárstva mohli predstaviť práve v mojej rodnej zemi. Videli sme tu potenciál a šancu vyplniť dieru na trhu. Vrátili sme sa na istý čas do Normandie, kde si Bastien oživil zručnosti a ja som sa remeslo v podstate išla učiť. Potom sme po pol roku celý ateliér presťahovali do Bratislavy. A ako konkrétne sme sa sem dostali? Kamiónom!“ ozrejmuje Veronika.

Značka Verbua je na slovenskom trhu už sedem rokov. Vďaka nej sa k nám dostala unikátna metóda francúzskeho brašnárstva, ktorá sa dedila z generácie na generáciu. Aj napriek tomu, že vo Francúzsku zanechali rodinný ateliér, na Slovensku si otvorili ďalší. Ateliér Au Sellier pre nich znamenal naozaj veľmi veľa.

Zdroj: Dve Lamy

„Pre nás sú to vzácne korene, ktorých sa stále držíme. Au Sellier založil pán Deschamp ešte v 60-tych rokoch. Bol to výnimočný brašnár, u ktorého Bastienov otec pracoval a jemu následne ateliér odovzdal. Máme a stále používame jeho stroje, náradie, zariadenie a mnoho strihov tašiek, ktoré si chránime ako oko v hlave,“ tvrdí Veronika.

Chceli jednoduchý názov

Ateliér, ktorý vznikol na Slovensku, sa rozhodli pomenovať Verbua. Aj napriek tomu, že chceli pokračovať v tradícii a pomenovať ateliér Sellier, čo znamená „U sedlára“, predsa si vybrali iný názov. „Chceli sme, aby sa ľudia nebáli vyslovovať náš ateliér, preto sme sa rozhodli premenovať. Je to jednoduché spojenie môjho krstného mena Veronika – VER a fonetický začiatok nášho priezviska Boisanfray – BOIS = BUA.“

Zdroj: Petra Baranovičová

Najdôležitejšia je kvalita, potom reklama

Zo začiatku ateliér Verbua dostával rôzne zvláštne a netradičné zákazky. Obaľovali kovové lamely podvozku do veterána, vyhotovovali veľké koše na bielizeň, fotorámčeky či plátali koženú sedačku. Dnes sa venujú iba taškám, kabelkám a doplnkom.

Do povedomia Slovákov sa dostávajú napríklad aj vďaka spoluprácam s dizajnérmi a módnymi návrhármi. Málo sa venujeme marketingu našej značky, čo je možno chyba. No cítime, že dnes je mnoho značiek založených len pre imidž. Nám ide najmä o produkt a jeho kvalitu,“ myslí si Veronika.

Na kabelku sa čaká aj tri mesiace

V ateliéri dnes vznikajú kabelky z rôznych kolekcií, ako napríklad Collection Sellier, Haute Maroquinerie a Sur-mesure. Collection Sellier obsahuje kožené peňaženky, puzdrá či kľúčenky. Tie vyrábajú približne jeden deň. Haute Maroquinerie tvoria kožené kabelky, tašky a doplnky ako napríklad opasky, puzdrá či peňaženky.

Zdroj: Michaela Dutková

„Ide o takzvané vysoké brašnárstvo a produkty z tejto kolekcie vyrábame len na objednávku. Sme radi ak zákazník príde priamo k nám. V ateliéri si môže vybrať typ kože, zo vzorkovníka farbu, druh kovania a tiež vieme upraviť niektoré detaily podľa požiadaviek. Samozrejmosťou je aj razenie iniciálok. Priemerne proces výroby tašky či kabelky z tejto kolekcie trvá približne týždeň, no čakacia doba sú tri mesiace,“ oboznamuje nás s kolekciami Veronika.

Materiál pochádza priamo z garbiarní vo Francúzku, Švédsku a na Slovensku. Kovanie a zámky na tašky sa vyrábajú v Taliansku a Francúzsku. Aj do exteriéru a interiéru tašky používame iba kožu. Potom sú to rôzne typy výstuží, ktorých základ tvorí tiež koža.“

Zdroj: Matej Hakár

Až do prezidentského paláca

V ateliéri Verbua vznikala napríklad aj inauguračná kabelka pre pani prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tú vytvárali spolupráci s jej módnym tímom, konkrétne s módnym návrhárom Borisom Hanečkom, štylistkou Sandrou Žigovou a protokolistkou Katarínou Strýčkovou.

Najprv sa nám ozval Boris, či máme záujem vytvoriť kabelku pre pani prezidentku a následne sme si vymenili niekoľko inšpirácií, ktoré sme mali v hlave. Potom sme sa už stretli u nás v ateliéri. Požadovali jednoduché vnútorné vybavenie a hladké otváranie. Finálny tvar sme kreslili spoločne u nás v ateliéri. Technický postup a dotiahnutie tých najmenších detailov už potom nechali s dôverou na nás,“ opisuje Veronika.

Okrem pani prezidentky Zuzany Čaputovej pár kúskov značky Verbua vlastní aj bývalá prvá dáma Martina Kisková. Výroba takejto kabelky na mieru trvá dva až tri týždne.

Zdroj: Matej Hakár

Slovenské a francúzske trendy sú rovnaké

Pokiaľ by mala Veronika nejako porovnať francúzsky trh so slovenským, tieto krajiny sú v tradičných remeslách dosť podobné.

„Trh na Slovensku je podstatne menší, a to, že robíme takzvané vysoké brašnárstvo, nie je bežná vec. Preto sme museli na začiatku veľakrát ľuďom vysvetľovať, o čom je naše remeslo. Trendy vo Francúzsku a na Slovensku sú rovnaké. Aj tam známe značky ukrajujú veľký kus z koláča z trhu. No napriek tomu je v oboch krajinách vidieť, že prichádza nová generácia, ktorá oživuje remeslo.“ 

Najväčším snom Veroniky a Bastiena je, aby mali jeden ateliér tu na Slovensku a druhý v Normandii. Túžia totiž žiť a pracovať na oboch miestach počas roka.

Zdroj: Petra Baranovičová
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame