Známy komik spisovateľom: Máš chuť na pohodové čítanie, s ktorým precestuješ kus sveta?

My si jednoznačne myslíme, že je to vhodnou oddychovkou na čítanie aj pre náročnejšieho čitateľa (Zdroj: Freepik/freepik)

 #Hoci je Instagram plný cestovateľov, aj v dnešnej plne digitalizovanej dobe vznikajú cestopisy. Cestovanie je skvelé a spoznávanie neznámych kultúr, ľudí či zvykov je vždy obohacujúce. O svoje zážitky na cestách sa podelil aj známy komik Gabo Žifčák, ktorého môžeš poznať ako známeho stand-upera a „Svedka Liehovového“.

Nepraktická, ale vtipná

Cestopisná literatúra má väčšinou vzdelávací charakter, ktorý čitateľa obohatí o nové poznatky z danej krajiny. Táto knižka, s názvom Bolívia, Čile, Peru s podtitulom stále na mňa baby serú, vyšla v roku 2023. V podstate spĺňa znaky cestopisnej literatúry, no jej prioritou je skôr humorné podanie autorových zážitkov.

Určite od nej neočakávaj nejaké praktické informácie či prehnané cestovateľské tipy. Zachytáva skôr zážitky a strasti Gabovho putovania, ktoré prostredníctvom lexikálne pestrého jazyka nájde svoju cieľovú skupinu medzi každou vrstvou obyvateľstva.

Aj pre náročnejších

My si jednoznačne myslíme, že je to vhodnou oddychovkou na čítanie aj pre náročnejšieho čitateľa. Ak hľadáš niečo zaujímavé s poriadnou dávkou humoru, určite choď do toho!

Gabov kolega Samo Trnka napísal krátku recenziu, ktorá absolútne vystihuje jej podstatu. „Krajinou prechádza nielen s otvorenými očami, ale hlavne s otvorenými ústami, z ktorých sa sypú trefné prirovnania, ostré dialógy a verný obraz toho, ako to vyzerá na fakultatívnom zájazde – so Žifčákom: Mnoho alkoholu, veľa jedla, krásne ženy a bohatý milostný život, aj keď ten iba v hlave protagonistu. A ešte veľmi veľa krokov po schodoch, ktoré ostávajú – skrz Žifčákove kolená – prekliate do tretieho pokolenia,“ uvádza Martinus.sk.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Gabo Žifčák (@gabozifcak)

 

Z recenzií čitateľov vyberáme

„Kolumbus, Amundsen, Beňovský... a Gabriel Žifčák! Väčšinu z vymenovaných pánov spájala vášeň ku cestovaniu, niektorí zas boli donútení si obuť túlavé topánky. Všetci vieme, do ktorej skupiny cestovateľov patrí Gabo, známy milovník spánku, plnej chladničky a svojho corgiho. Po zážitkoch na Zanzibare sa isto mnohokrát zaprisahal nemeniť svoje pohodlné status quo, avšak cesty veľkých svetobežníkov bývajú nevyspytateľné. A tak si môžeme prečítať ďalší vtipný, a najmä svojský cestopis z pera tohto známeho stand-upistu. Krajiny Južnej Ameriky spoznáme z netradičnej perspektívy, najmä optikou, ktorú cestovateľom často rozostieralo Pisco - miestny destilát. V krajine plnej lám však Gabo nebojoval iba s bolehlavom z alkoholu, kultúrnym toaletným šokom, ale hlavne so schodiskami, ktoré bolo potrebné zdolávať. Tam, kde jeho krvný tlak neovplyvnila nadmorská výška, to boli jeho krásne spolucestujúce - mladé doktorky. O zábavu bolo postarané počas celého výletu a takisto sa budete pri čítaní baviť aj vy - čo strana, to výbuchy smiechu“ (Monika Bírová, zamestnanec Martinus.sk)

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Martinus.sk
Odporúčame