Príbeh dievčaťa o hľadaní lepšej budúcnosti: Aký život čaká dcéru Rómky a nemeckého neonacistu?

Dáš tejto knihe šancu? (Zdroj: Unsplash)

#Ťažký príbeh predstavuje kniha Vyrástla som v gete. Eliška sa narodila trinásťročnej Rómke a o desať rokov staršiemu nemeckému neonacistovi. Jej mama pochádzala z rodiny prostitútok z východoslovenského rómskeho geta a otec si zarábal ako boxer na ilegálnych zápasoch.

Eliška síce vyrastala v gete s matkou, starou a prastarou mamou, početnými tetami a sesternicami, ale otec sa o dcéru aj napriek svojej rasistickej výchove príležitostne zaujímal. Brával ju do Nemecka za svojimi ďalšími nemanželskými deťmi a starými rodičmi. Eliška tak mala šancu spoznať dva úplne rozdielne svety – kruté podmienky rómskeho geta i bežný život východonemeckej rodiny.

Ako trinásťročnú ju mama poslala do Anglicka za vzdelaním a lepšou budúcnosťou. Prepašovali ju v krabici od práčky, ale namiesto vysnívaného života a vzdelania ju čakala tvrdá práca. Upratovačka, cigánska tanečnica a neskôr šička. Svojho sna sa však nevzdala a popritom zasadla do školských lavíc a dokončila si aspoň základné vzdelanie. Hlad po vedomostiach hnal Elišku ďalej a nakoniec ju prijali na univerzitu.

Ale práve v tomto veku zistila, že aj v liberálnej západnej Európe sa jej pôvod a farba pleti môžu stať príčinou ponižovania a veľkého násilia. Eliška sa nepredstaviteľným hrôzam nevyhla ani v Anglicku, ale túžba po lepšom živote ju hnala v ústrety vysokoškolskému diplomu a vyrovnávaniu sa s minulosťou. Cesta k úplnému vyliečeniu je ešte dlhá.

Eliška Tanzer – Vyrástla som v gete
Vydavateľstvo: Lindeni
Počet strán: 320
Rok vydania: 2021
Žáner: Autobiografia
Odporúčaná cena: 11,93 eur

Kúp si túto knihu na Martinus.sk!

Vyrástla som v gete
Kniha Vyrástla som v gete predstavuje silný príbeh (Zdroj: Martinus)
Zdroj: Martinus
Odporúčame