Akú silu môžu mať obyčajné slová? Esme si to uvedomila na ceste od boja za práva žien k prvej svetovej vojne

Akú silu môžu mať slová? (Zdroj: Unsplash/Lenin Estrada)

#Kniha Slovník stratených slov je nádherná, lyrická a hlboko podnetná oslava slov a sily jazyka formovať svet. Esme sa narodila do sveta slov. Svoje detstvo trávi v Skriptóriu, záhradnom domčeku v Oxforde, kde jej otec a tím zanietených lexikografov zbierajú slová pre prvý Oxfordský slovník anglického jazyka.


V kúzelníckej debne prebodnutej mečmi sa našla mŕtvola: Prvý diel mrazivej knižnej série zhltneš na jeden dych


Počas dospievania si Esme uvedomí, že niektoré slová a ich významy, hlavne tie týkajúce sa žien a skúseností obyčajných ľudí, sú podľa lexikografov menej dôležité ako iné, a preto ich do Oxfordského slovníka anglického jazyka nezaznamenajú. Esme sa tak dáva do vyhľadávania slov pre svoj vlastný slovník: Slovník stratených slov. Aby sa jej to podarilo, musí opustiť bezpečný svet univerzity a vydať sa za bežnými ľuďmi, ktorí jej chýbajúce slovíčka doplnia. Príbeh sa začína na konci viktoriánskej éry, pokračuje snahami hnutia sufražetiek o volebné právo žien až k prvej svetovej vojne.

Slovník stratených slov ponúka jedinečný rozprávačský talent a skryté riadky stratené z histórie, ktorú napísali muži. Autorka Pip Williamsová sa inšpirovala skutočnými udalosťami, vyhľadávanými v archívoch Oxfordského anglického slovníka, aby prerozprávala provokujúci a originálny príbeh.

Pip Wiliamsová – SLovník stratených slov
Vydavateľstvo: Motýľ
Rok vydania: 2022
Počet strán: 432
Žáner: Spoločenská beletria
Odporúčaná cena: 11,20 eur.

Knihu Slovník stratených slov si môžeš kúpiť TU.

obálka knihy Slovník stratených slov
Kniha Slovník stratených slov ukazuje silu, akú môžu slová mať (Zdroj: Martinus.sk)

Čaká ťa tento rok maturita? Uč sa s našim maturitným podcastom Schooltag!

Zdroj: Martinus.sk
Odporúčame