Dielo, ktoré si zamilovali celé generácie: Keď diabol lásku prenášal, vznikol román Majster a Margaréta

Kniha Majster a Margaréta

Kniha Majster a Margaréta (Zdroj: Ivana Šaffová)

#Dielo, ktoré sa zapísalo do dejín ruskej literatúry 20. storočia. Žánrovo sa zaradiť nedá asi nikam, no ak chceš, môžeš to skúsiť. Klasika, ktorá klasikou určite nie je. Vieš, čo to ale je? Kniha, ktorú je potrebné si prečítať aspoň raz za život.


Autorka: Ivana Šaffová
Tento článok bol pôvodne uverejnený v magazíne Unipo Press Filozofickej Fakulty Prešovskej univerzity v Prešove.


Keď nič netušiacu Moskvu prekvapí nečakaná návšteva diabla, začnú sa diať veci nevídané. Nastane chaos, panika a ľudia končia v blázinci. Istý muž, ktorý si hovorí Majster aj napriek tomu stále píše román o Pilátovi Pontskom a jeho stretnutí s Ježišom Kristom. Keď však Majster nečakane zmizne, jeho milá Margaréta sa ho rozhodne nájsť.

Kniha Majster a Margaréta
Kniha Majster a Margaréta si podmaní aj teba (Zdroj: Unsplash/Paul G)

Hľadanie milovaného

„Čo už – ten, kto ľúbi, musí zdieľať údel toho, koho ľúbi.“

Práve s hľadaním jej pomôže náš spomínaný hosť zo samotného pekla. Keď jej diabol, ktorý si hovorí Woland prisľúbi stretnutie s Majstrom, Margaréta sa mu upíše a stane sa jeho spoločníčkou. To ale nie je všetko, čo pri čítaní Bulgakova zažiješ. O naozaj bizarné situácie sa postarajú aj Wolandovi spoločníci, ktorí tvoj zdravý rozum nenechajú na pokoji.

„Nikdy a o nič neproste! Nikdy a o nič, a už vôbec nie tých, čo sú silnejší ako vy!“

Moskovčania sa stanú svedkami neuveriteľných vecí a udalostí, no sú až tak zaslepení vtedajším režimom, že tomu, čo vidia a zažívajú, nechcú veriť. Dokonca ani po tom, čo sa doslova a do písmena splní všetko, čo návštevníci povedali.

Kniha Majster a Margaréta
Knihu Majster a Margaréta si musíš prečítať (Zdroj: Unsplash/Alexander Popov)

Kto vlastne spravuje ľudský život, ba aj všetko ostatné?

Román Majster a Margaréta bol tým najzvláštnejším, aký som kedy čítala (myslím to však v dobrom). Nielen postavami a celou myšlienkou, ale najmä dejom. Michail Bulgakov ťa akýmsi zázračným spôsobom „vtiahne“ do príbehu, ktorý sa neustále mení a strieda.

„A teraz mi povedz, prečo jednostaj používaš slová dobrí ľudia? To tak voláš každého?“ – „Každého,“ odpovedal väzeň. „Na svete niet zlých ľudí.“

V jednej chvíli si v ruskej reštaurácii, o chvíľu zasa na lavičke v parku a nakoniec čítaš o tom, čo práve robí Pilát Pontský. Nedáva to zmysel, chcete vedieť stále viac a viac. Až napokon pochopíš všetko. Pochopíš, že aj diabol má svoju anjelskú stránku. Tá je však trochu svojská.


Čítanie je jedno veľké dobrodružstvo plné čudesných a magických príbehov: Táto kniha je toho jasným dôkazom!


Trvalo veľmi dlho, kým táto kniha uzrela svetlo sveta. Autor na nej pracoval od roku 1928, no svoj prvý rukopis spálil. O tri roky neskôr sa ale vrátil k písaniu toho istého románu, tentoraz nanovo. Dokončil ho v roku 1936. Posledné zmeny urobil mesiac pred svojou smrťou.

Po nej pokračovala na zdokonaľovaní príbehu autorova manželka. Kniha sa napokon stala obľúbenou u čitateľov a dnes si ju môžeš prečítať v originálnej podobe, bez cenzúry.

Zdroj: Unipo Press
Odporúčame