Kedy je ideálne predať auto? Odborník vysvetľuje, prečo je začiatok roka najhoršie obdobie

Zdroj: carVertical

#Doba predaja vozidla sa líši v závislosti od viacerých faktorov, ako je typ vozidla, lokalita a aktuálna situácia na trhu. K rýchlejšiemu predaju auta však môže prispieť aj výber správneho ročného obdobia. V tomto článku sa s tebou podelíme o tipy, ako si vybrať najlepší čas na predaj vozidla a získať lepšiu cenu.

Trh s ojazdenými vozidlami na jar prekvitá

V zime sa s predajom ojazdeného auta určite neponáhľaj. Podľa všetkého sa ti oplatí počkať a predať auto v marci (keď si až 8,2 % ľudí z celkového počtu ľudí za rok nechá vygenerovať prehľad histórie vozidla). Dobrou voľbou môže byť aj apríl (8,4 %) alebo máj (8,5 %), čo naznačuje, že dopyt na jar je oveľa vyšší ako v chladnejších mesiacoch. Mnoho ľudí, ktorí plánujú kúpu vozidla, zvyčajne odkladá rozhodnutie o kúpe na teplejšie mesiace, aby sa vyhli jazde v nepriaznivých podmienkach.

„Šoférovanie počas jari je jednoduchšie, pretože dni sú dlhšie a hrozí menej nebezpečenstiev, ako sú mokré alebo zasnežené cesty. Začínajúci vodiči zvyčajne čakajú so začiatkom jazdy na jar, keď je možné jazdiť v bezpečnejších podmienkach, čo ovplyvňuje dopyt,“ vysvetľuje Matas Buzelis, automobilový expert a vedúci oddelenia komunikácie spoločnosti carVertical.

Koniec leta a začiatok jesene sú tiež vhodným obdobím na predaj auta. Najviac prehľadov histórie si totiž kupujúci vybavujú v auguste (9,1 %) a v septembri (8,9 %). To nie je prekvapujúce, pretože niektorí vodiči si chcú zaobstarať auto pred začiatkom zimnej sezóny.

Načasovanie je dôležité

Správne načasovanie ti pomôže predať vozidlo rýchlejšie a získaš aj viac peňazí. Keď je dopyt nižší, predajcovia sú často nútení vyjednávať a znížiť predajnú cenu. Predávať kabriolet uprostred zimy nemusí byť ten najlepší nápad, pretože tieto vozidlá priťahujú kupujúcich najmä na jar a v lete. Vozidlá typu SUV a s pohonom všetkých kolies sú v zime stále žiadané, pretože kupujúci často hľadajú bezpečnejšie auto s dobrou trakciou.

„Možno je vhodný čas na kúpu vozidla, ale nie ideálny čas na jeho predaj. Sezónny dopyt môže často pri rokovaniach nakloniť misky váh na stranu záujmu kupujúceho, keďže niektoré vozidlá si môžu počas zimných mesiacov vyžadovať aj dodatočné náklady na servis a úschovu,“ vysvetľuje Buzelis.

Ľudia počas sviatkov odkladajú veľké výdavky

Najhoršími mesiacmi na zvažovanie predaja auta sú určite december a január. Je to preto, že mnoho ľudí počas sviatkov šetrí peniaze na nadchádzajúce výdavky a vyhýba sa väčším nákupom. Keď Vianoce a sviatky skončia, väčšina z nás potrebuje čas, aby sa spamätala a začala opäť šetriť, čo vedie k menšiemu počtu transakcií na trhu s ojazdenými vozidlami.

Hospodárska situácia má veľký vplyv na dôveru spotrebiteľov. Ľudia v čase recesie, inflácie alebo inej ekonomickej neistoty odkladajú veľké investície, ako sú nákupy nehnuteľností a vozidiel.

Na december pripadá len 7,6 % ročných kontrol automobilov. Ako však zdôrazňuje pán Buzelis, ojazdené vozidlo, ktoré je v dobrom stave a má čistú históriu, sa môže predať rýchlejšie, pretože dopyt po zachovalých vozidlách je väčší ako kedykoľvek predtým. Ak potenciálnym kupujúcim poskytnete prehľad histórie, môže to tiež pomôcť urýchliť predaj vozidla, pretože to vyvoláva pocit dôvery a transparentnosti.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Tlačová správa/carVertical
Odporúčame