Keď šport zabíja: Smrť a iné tragédie, ktoré sa udiali v priamom prenose

pexels.com

pexels.com

#Smrť a šport majú mnoho spoločného. Vo vrcholovom športe si možno zarobiť toľko peňazí, že nemusíte do smrti pohnúť ani prstom, so slávou však súvisia aj mnohokrát nadľudské výkony. A tie môžu neraz zabíjať. Inokedy zase zomierajú fanúšikovia po smutnej zhode okolností. Prečítajte si o niektorých z najznámejších prípadov smrti na športoviskách v priamom prenose.

Smrť fanúšika počas bejzbalu

V roku  2011 sa 39-ročný požiarnik z USA rozhodol vziať svojho syna na bajzbalový zápas. Kúpili si vysnívané lístky a mohli sedieť za ich najobľúbenejším hráčom. Po odpale jednej z loptičiek, ju hráč chytil a hodil do davu, presne na miesto, kde sedeli. Otec, v snahe dostať sa k loptičke ako prvý, prepadol cez zábradlie a zrútil sa o niekoľko metrov nižšie na betónový chodník. O pár dní na to umrel v nemocnici.

Mníchovský masaker 1972

Čierna bodka v dejinách olympijských hier. Počas olympiády v Mníchove uniesli a následne zabili Palestínci jedenásť izraelských športovcov a jedného nemeckého policajta. Táto smutná udalosť bola akýmsi medzníkom v histórii terorizmu a považuje sa za vôbec prvý teroristický čin modernej histórie, nakoľko sa vo veľkom odohrával pred zrakmi celého sveta.

Smrť futbalistu Foého v priamom prenose

V 73. minúte Pohára Konfederácií v roku 2003 bol futbalový svet svedkom jednej z jeho najsmutnejších kapitol .Tá akoby predznamenala, čo sa bude diať v nasledujúcich rokoch. Kamerunčan Marc-Vivien Foé skolaboval počas zápasu a ani rýchly zásah lekárov už nestačil na záchranu jeho života. Po tragédii podobné prípady pribúdali ešte rýchlejšie a smrť Maďara Féhera alebo Španiela Puertu prinútili kluby k dôkladnejším zdravotným prehliadkam svojich hráčov.

Tragédia v Le Mans

Francúzsky pretekár Pierre Levegh počas slávnej 24 hodinovky Le Mans nabúral do diváckej tribúny v rýchlosti takmer 240 km/h. Zvyšky roztriešteného auta zabili 83 divákov a zranili ďalších 120. Tragédia je doteraz považovaná za najhoršiu a najkrvavejšiu v histórii automobilových pretekov.

Havária Ayrtona Sennu

Bol to jeden z najtalentovanejších jazdcov, akých kedy F1 kedy mala. Brazílska superstar havarovala počas závodu v San Marine, keď nezvládla zákrutu a v plnej rýchlosti narazila do múru. V nemocnici v talianskej Bologni mu už lekári pomôcť nedokázali. Jeho prípad bol nadlho posledným, keď pilot F1 zahynul počas pretekov, bohužiaľ, minulé leto po dlhom boji zomrel mladík Jules Bianchi v následku zranení z japonskej grand prix z roku 2014.

Masaker počas futbalového zápasu v Lime

V roku 1964 hrala Argentína proti Peru o to, kto postúpi na olympiádu do Tokya. Argentína viedla 1:0, no Peruánci dokázali vyrovnať. Na prekvapenie všetkých rozhodca gól neuznal. Jeho rozhodnutie, ktoré sa ukázalo byť chybné, niesli fanúšikovia Peru veľmi ťažko a začali robiť na štadióne výtržnosti. Rozpor medzi nimi a políciou vyústil do smrti viac ako troch stoviek ľudí a stal sa tak najtragickejším incidentom v histórii futbalu.

Smrť Reggieho Lewisa počas zápasu NBA

Miláčik bostonského publika s úctyhodnými štatistikami – Reggie Lewis. Dokonca si zahral aj v All-Star Game určenej pre najväčšie hviezdy. Nastúpil aj do obyčajného, prípravného zápasu Bostonu, ktorý sa nakoniec ukázal byť jeho posledným. Po 15 minútach hry sa pomaly zvalil na zem a už nikdy nevstal. Príčina smrti: zástava srdca.

 

Odporúčame