Text hitu I Kissed a Girl od Katy Perry mnohí kritizujú: Dnes by som ho napísala inak, hovorí

Speváčka Katy Perry prezradila, ako by dnes pozmenila text svojho hitu I Kissed a Girl (Zdroj: hdwallpapers.net/jackie)

#Veril by si tomu, že odkedy Katy Perry vydala jednu zo svojich najznámejších skladieb ubehlo už 15 rokov? Za tú dobu sa toho veľa zmenilo a zatiaľ čo v roku 2008 ľudia pieseň I Kissed a Girl vnímali ako priaznivú pre LGBTI+ komunitu, dnes voči nej majú mnohí výhrady. Ako informuje portál Unilad, na text skladby sa už inak pozerá aj samotná speváčka. Ako totiž prezradila v nedávnom rozhovore, dnes by v ňom viacero vecí zmenila.

Výhrady nielen zo strán LGBTI+

Skladba o žene, ktorá prvýkrát pobozkala inú ženu (a páčilo sa jej to), mohla v roku 2008 pôsobiť kontroverzne, no vo všeobecnosti si vyslúžila chválu za pozitívnu reprezentáciu LGBTI+. Za posledných 15 rokov sa ale postoje spoločnosti posunuli a viacero ľudí poukázalo na to, že pieseň „I Kissed a Girl“ obsahuje viacero škodlivých stereotypov.

Kritici upozorňujú najmä na niektoré časti textu, ako napríklad „you’re my experimental game“, „I just wanna try you on“ či „I hope my boyfriend don’t mind it“.

„Text odzrkadľuje zjednodušovanie sexuality žien z LGBTI+ komunity a kultúrne normy, podľa ktorých ženská sexualita existuje len pre potešenie mužov,“ napísal jeden z nich.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa KATY PERRY (@katyperry)

Dnes by text napísala inak

Podľa iných zas pieseň vykresľuje bisexuálne ženy ako niekoho, kto chce iba experimentovať. To v niektorých aktivistoch vyvoláva dojem, že bisexuáli, najmä ak sú vo vzťahu s osobou opačného pohlavia, nie sú „skutočnou“ súčasťou LGBTI+ komunity.

Ak by sme sa na to pozerali takýmto spôsobom, skladba by sa len ťažko dala považovať za pozitívnu pre LGBTI+. Netreba ale zabúdať, že od roku 2008 sa postoje voči danej téme značne posunuli, a to, že niektoré myšlienky piesne z odstupom času nepôsobia úplne ideálne, si uvedomuje aj samotná Katy Perry.

„Keby som túto pieseň mala napísať znova, asi by som v nej niekoľko vecí zmenila. Po textovej stránke obsahuje niekoľko stereotypov,“ povedala speváčka.

„Za desať rokov sa naša myseľ dokáže výrazne zmeniť a môžeme sa posunúť dopredu,“ dodala.

Hoci sa od vydania „I Kissed a Girl“ začalo o bisexualite hovoriť omnoho častejšie, niektoré stereotypy stále pretrvávajú. Mnohí stále veria napríklad tomu, že bisexuáli sú náchylnejší k nevere a vnímajú ich ako menej dôveryhodných partnerov. Zostáva nám teda len dúfať, že časom sa spoločenské postoje budú aj naďalej posúvať a podobné predsudky celkom vymiznú.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, Unilad.com
Odporúčame