Požičiavaš si niekedy kábel na nabíjanie telefónu? Už to nikdy nerob, môžeš prísť o všetko

Mobil

Kábel na nabíjanie telefónu si nikdy nepožičiavaj (Zdroj: Unsplash/Steve Johnson)

#Krádež osobných údajov je čím ďalej tým jednoduchšia. Už len málokoho prekvapí mail od princa z Nigérie, či zosnulého pra pra strýka, po ktorom máš zdediť obrovské bohatstvo. Podvodníci na to idú dnes už rafinovanejšie. Ešte pred pár rokmi by to vyzeralo veľmi nepravdepodobne, no dnes sa do tvojho súkromia môžu dostať cez USB kábel.

Technológia na krádež dát z tvojho mobilu pritom nepotrebuje žiadny veľký finančný vstup. Stačí k tomu len 140 dolárov a trocha šikovnosti. Takouto cestou sa do tvojho súkromia môže dostať ktokoľvek, od koho si požičiaš kábel na dobitie telefónu. Ide to za pomoci kábla s názvom O.MG Lightining, ktorý je na nerozoznanie od originálu.

Nejde len o verejné miesta

V roku 2019 predstavovali veľkú hrozbu najmä verejné miesta, kde si si pripojil kábel bez konektora. Mohli byť totiž napojené na skrytý počítač so softvérom, ktorý sa dostal do tvojho súkromia. Takto to už ale nefunguje.

O.MG Lightining má takúto technológiu zabudovanú v sebe. Je tak úplne jedno, či si nabíjaš mobil v parku na lavičke alebo priamo na hotelovej izbe. Tvoje dáta dokáže analyzovať a zbierať softvér, ktorý je priamo v kábli. Navyše môže byť ovládaný na diaľku a dokonca sa pripojiť na wifi. Útočník sa tak môže aktívne prehrabávať v celom tvojom virtuálnom svete. Ak teda niekam cestuješ, určite používaj len vlastný originálny kábel.

Zdroj: hashtag.sk, Forbes
Odporúčame