K Zemi sa rúti až 40 satelitov! Niektoré z nich už zhoreli: Jedinečná ohnivá šou na oblohe

Zemi sa rúti až 40 satelitov: Ohnivá šou

Zemi sa rúti až 40 satelitov: Ohnivá šou. (Zdroj: Unsplash.com/ Justin W)

#K Zemi sa rúti až 40 satelitov, ktoré vypadli z obežnej dráhy kvôli geometrickej búrke. Nikoľko z nich už dokonca zhorelo. Ľudia zachytili na video jedinečnú šou.

Raketa SpaceX Falcon 9 vypustila vo štvrtok 3. februára až 49 satelitov Starlink z Kenedyho vesmírneho strediska na Floride.  Tieto satelity mali slúžiť na to, aby obyvatelia mohli mať lepší vysokorýchlostný prístup k internetu, a to kdekoľvek na Zemi. O deň na to však došlo k veľkej škode kvôli geometrickej búrke.

Tá totiž, „spôsobila mierne zvýšenie hustoty atmosféry, čím sa zvýšil odpor na satelitoch Starlink, a to znemožnilo ich ďalší pohyb. Pre 40 nových satelitov z celkového počtu 49 bol odpor príliš veľký a satelity mali z obežnej dráhy vypadnúť,“ informoval o tom portál imeteo.sk.

Satelity, ktoré vypadli z obežnej dráhy sa tak začali rútiť k Zemi. Podľa analytikov SpaceX sa však nemusíš ničoho báť. Všetky satelity by mali zhorieť v atmosféra. Prvé z nich už dokonca zhoreli. Dokonca ich zachytili na video, a to nad Portorikom.

„Video zachytáva zrejme dva kusy toho istého satelitu alebo dva samostatné satelity, ktoré cestovali v rovnakej orbitálnej rovine, povedal Marco Langbroek, vedec  z Holandska, ktorý zároveň dodal, že podľa výpočtov niet pochýb o tom, že na videu bol zachytený satelit Starlink, ktorý sa vracia späť,“ poznamenali na stránke imeteo.sk.

Vzhľadom na počet satelitou, ktoré sa rútia k Zemi, nás čaká omnoho viac takýchto ohňostrojov. Celé by to malo trvať približne jeden týždeň.

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame