Jovinečko oživil Kaliho kultové hity: Pripomeň si spolu s nami tracky ako „Užívam si to“

Jovinečko

Jovinečko a Kali? (Zdroj: YouTube.com/Kali Records + Instagram.com/jovinecko)

#Ako dlho sleduješ Kaliho tvorbu? My sa prenesieme do uplynulej dekády, už takmer presne 12 rokov dozadu. Do čias, kedy už Kali patril medzi silné mená našej scény, ale rozhodne nebol v pozícii, v akej je dnes. Toto je nový diel rubriky THROWBACK a rozoberať budeme presnejšie Kaliho track „Užívam si to“. Ak ti po prečítaní názvu skladby začína spomínaný song hrať v hlave, máme pre teba dobrú správu, patríš medzi pamätníkov slovenskej rap game. 

Na takéto Kaliho kultové tracky sme sa dnes rozhodli zaspomínať si aj preto, pretože sa v poslednej dobe začali objavovať u obľúbeného Jovinečka v jeho videách, a to najmä v spojitosti s jeho čoraz obľúbenejšej postavy petržalskej čašníčky!

Okrem „Užívam si to“ sme u Jovinečka mohli počuť napríklad aj skladbu „Bol raz jeden kráľ“…

Užívam si to bez pocitu viny

Skladba „Užívam si to“ sa dostala na video platformu YouTube v roku 2013, ale je ešte staršia, čo potvrdzuje samotný text, v ktorom Kali referuje k roku 2012. Veľmi dlhá doba, počas ktorej sa Kali zmenil hudobne aj ľudsky. Keby mu niekto v roku 2012 povedal, ako na tom bude v roku 2024, možno by ani neveril. Prešiel skutočne pútavú cestu, ktorá je hodná rešpektu a uznania. A pre mnohých je to taktiež aj motivácia.

Keď sa teda prenesieme do roku 2012, môžeme konštatovať, že Kali tvoril kvalitnú hudbu už vtedy, pričom spolupracoval s Petrom Pannom, ešte častejšie ako dnes. Kali a Peter Pann, to je kombinácia, na ktorú si rapoví fanúšikovia na Slovensku a v Českej republike veľmi rýchlo zvykli. Pre úplnosť dodajme, že o gitaru sa v tomto tracku postaral Peter Bulík. Práve prítomnosť gitary posunula celý song ešte o level vyššie.

Užívam si to bez pocitu viny, užívam si to – výsledok driny, od západu cez stred po ďaleký východ, spoločne po kluboch ničíme ticho a užívam si to.

Táto skladba, aj keď sa to možno na prvé či druhé počutie nemusí zdať, je Kaliho spoveďou, v ktorej ide poriadne do hĺbky. Opisuje, čím si prešiel, opisuje, že neraz tvoril sám a zavretý doma, pričom o jeho hudbu nikto ani nezavadil. Dostal sa do povedomia, dokázal, čo sa v ňom nachádza a zaslúžene si to užíva. Niečo dosiahnuť a získať rešpekt, to je väčšinou to, o čo sa tvorcovia v jednotlivých odvetviach snažia. Možno si povieš, že skladba je to dobrá, beat má kvalitný a myšlienka je zaujímavá, ale prečo si ju pripomíname po toľkých rokoch? Však sa jedná o vec, ktorá už ani zďaleka nie je aktuálna. Máš pravdu, ale aj nie …

Odpoveď je prostá: Tento song má stále veľký vplyv a teší sa popularite. Keď si pozrieme diskusiu pod videom na YouTube, zistíme, že existujú ľudia, ktorí tento track počúvajú a komentujú aj v roku 2024. Píšu, že ich to stále baví, že im ti pripomína good old days, a teda staré dobré časy, že je to song, ktorý ich sprevádzal detstvom či dospievaním. To si častokrát raperi možno ani neuvedomujú, ale faktom je, že ich hudba sprevádza ich poslucháčov rôznymi životnými obdobiami a keď potom jednotlivé songy počujú, tak sa mysľou vrátia do čias, kedy boli aktuálne.

Hudba má väčšiu silu, ako by si ľudia mohli myslieť.

Sleduj nás aj na Instagrame

Odporúčame