Nočná obloha sa poriadne rozžiari! Nenechaj si ujsť jedinečný svetelný jav

Prekrásna nočná obloha.

Prekrásna nočná obloha. (Zdroj: Unsplash.com/Nathan Anderson)

#O tom, že obloha je plná jedinečných a unikátnych úkazov, ktoré ťa vedia poriadne prekvapiť, nie ja ani pochýb. Už čoskoro pritom budeš môcť pozorovať ďalší prekrásny jav na nočnej oblohe. Rozžiari sa totiž na nej jedinečné zodiakálne svetlo. Čo to vlastne je?

Už v týchto dňoch budeš môcť na nočnej oblohe pozorovať zodiakálne svetlo. Začiatok septembra a prelom mesiacov, je totiž adekvátny čas na toto nebeské divadlo, kedy ti svetelná žiara pripomenie kužel alebo intenzívny lúč, čo to však vlastne je?

„Ide o jav, ktorý prináša zvýšenie jasu v okolí Slnka, rozširujúce sa pozdĺž ekliptiky, čiže pozdĺž súhvezdí zvieratníka. Toto svetlo je rozptýlené na časticiach medziplanetárnej hmoty v rovine Slnečnej sústavy, pričom častice sú veľké maximálne 0,1 milimetra a pochádzajú najmä z chvostov komét či z rozpadnutých meteoritov,“ vysvetľujú odborníci z imeteo.sk.

Kedy je tento jav najvhodnejšie pozorovať?

Zodiakálne svetlo môžeš pozorovať aj ty. Stačí si len nastaviť budík. Podľa odborníkov je totiž najvhodnejšie tento jav pozorovať od 5:00 ráno, a teda na rozhraní dňa a noci. Taktiež by si mal vyhľadať oblasť, kde nie je prítomný svetelný smog. Ten ti totiž môže tvoje sledovanie tohto jedinečného javu poriadne sťažiť. Ideálne miesto je napríklad v horách. Tam je totiž minimálne množstvo svetelného smogu.

Podľa portálu imeteo.sk treba taktiež „myslieť na to, že aj Mesiac môže svojím jasom výrazne narušiť pozorovanie zodiakálneho svetla, preto nie sú vhodné podmienky pre pozorovanie, keď je Mesiac v období pred, počas alebo po splne. „


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame