Jedinečný jav u našich susedov! Oblohu rozžiarila nočná dúha

Jedinečný jav u našich susedov

Jedinečný jav u našich susedov. (Zdroj: Unsplash.com/David Brooke Martin)

#Dúha nie je ničím výnimočná a môžeš ju pozorovať vždy, keď zaprší, avšak zároveň svieti Slnko. Práve svetlo je totiž jedným z dôvodov, prečo tento úkaz môžeš vidieť väčšinou cez deň. Počul si však už o nočnej dúhe? Tento raritný úkaz sa nedávno vyskytol aj u našich susedov.

Odborníkom z Českého hydrometeorologického ústavu sa podarilo zachytiť jedinečný úkaz, aký sa nevidí každý deň. Približne o 1:00 hodine sa totiž kamerám podarilo odfotografovať nočnú dúhu, a to v Tušimiciach na severozápade Čiech. Ako je to však možné?

Vzácný úkaz v Čechách 😮 Neobvyklý jev dnes v noci zachytila webová kamera ČHMÚ v Tušimicích na severozápadě Čech 🌈…

Posted by Počasí.cz on Sunday, June 12, 2022

V tom čase boli v tejto oblasti slabšie prehánky. Okrem toho sa aj Mesiac akurát blížil k splnu. Kryštáliky vody spolu s aktuálnym stavom ovzdušia mali za dôsledok vznik tohto zriedkavého javu. „Vznik nočnej mesačnej dúhy je v princípe rovnaký ako pri „bežnej“ dúhe, ktorú pozná každý z nás, rozdiel je iba v zdroji svetla. Dúha vzniká disperziou slnečného svetla prechádzajúceho kvapkou vody. Zjednodušene povedané, slnečného svetlo sa láme a vzniká farebné spektrum, ktoré označujeme ako dúha,“ informujú o tom odborníci z imeteo.sk.

Zdrojom svetla však nemusí byť len Slnko, ale aj Mesiac. V tú noc, kedy mohli ľudia pozorovať nočnú dúhu, sa Mesiac blížil k supersplnu, čo znamená, že bol ešte o niečo jasnejší ako obvykle. A práve vďaka tomu sa objavil tento zriedkavý úkaz na nočnej oblohe.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, imeteo.sk
Odporúčame