Instagram zahltili šialené fitness výzvy: Žiadne tuky, žiadne cukry a žiaden zdravý rozum?

Instagram pohltili fitness výzvy.

Sú instagramové výzvy naozaj cestou ku krásnej postave? (Zdroj: Freepik)

#Začiatok roka v spojení s pandémiou priniesol smršť nových výziev na Instagrame. Mnoho ľudí je kvôli opatreniam doma, naším novým štandardom je home office a škola z domu. Keďže máme viac času, čoraz viac ľudí sa zaujíma aj o šport a hľadá nové formy udržiavania si štíhlej postavy. Spolu s týmto záujmom sa však rozmohli aj podivné výzvy šíriace sa na sociálnych sieťach. Prečo by si sa do nich (ne)mal zapájať?

Výzvy bez hlavy a päty

Určite si aspoň na jednu narazil aj ty. Rôzne výzvy, zvyčajne spracované do veľmi príťažlivých postov plných farieb a motivačných citátov o zmene svojho tela. Často sú datované na 15, 21 či 30 dní, počas ktorých sa máš pokúsiť o rôzne body zo zoznamu. Populárnym je napríklad to, že určený počet dní nemáš jesť sacharidy alebo tuky. V niektorých extrémnych prípadoch výzvy zahŕňajú obe možnosti. Populárne je aj to, že nemáš jesť žiadne pečivo alebo nejesť žiadne mliečne výrobky. Ďalšími šialenými nápadmi, ktoré v týchto výzvach nájdeš je napríklad to, že máš každý deň piť pohár džúsu.

Skúšal si sa niekedy do podobnej výzvy zapojiť? Áno? A aké výsledky si dosiahol? Pravdepodobne po 30 dňoch odriekania si všetkého možného vyješ na posedenie celú chladničku, si unavený a nevládzeš ráno ani vstať. Všetko môže mať pôvod v čudnej výzve, ktorú si absolvoval. Poďme na to však pekne po poriadku.

Doplň si zásobu výživových doplnkov v super cenách od Uber Nutrition!

Na výsledok si radšej počkaj

Ak chceš dosiahnuť rýchle výsledky a bleskovo schudnúť alebo nabrať svaly, nepoteším ťa. Bleskové recepty na to, bohužiaľ, nie sú. Každá zmena si vyžaduje trpezlivosť a zdravý rozum. Ak sa chceš priblížiť svojej vízii o peknom tele (nech to už pre teba znamená čokoľvek), najistejšie je budovať si zdravé návyky. Pod pojmom zdravé samozrejme cháp také, ktoré pre teba nebudú trýznením. Nájdi si napríklad pohyb, ktorý ti vyhovuje a bude ťa baviť.

Ak chceš byť zdravý, potrebuješ všetky makroživiny. Bielkoviny, cukry aj tuky. Znižovať príjem akejkoľvek z nich bude pre teba náročné a najmä nevýhodné. Telo potrebuje všetky tieto zložky potravy, pretože každá z nich má špecifickú funkciu. Ak sa navyše z pomerne „bežného“ režimu dostaneš do fázy odopierania si rôznych potravín, budeš mať na nich pravdepodobne väčšiu chuť a môžeš sa dostať do nekonečného kruhu, keď si budeš odopierať jedlo, následne sa na oslavu ukončenia výzvy preješ a všetko priberieš naspäť, čo ťa prinúti znova sa obmedzovať.

Nehovoriac o tom, že ak sa v extrémne obmedzíš, môžeš zbadať aj pokles energie a nebudeš vládať robiť ani bežné činnosti. Tak to jednoducho nefunguje. Napríklad o mliečnych produktoch je vedecky dokázané, že u dospelých ich príjem uľahčuje chudnutie počas obmedzenia prísunu energie.

miečne výrobky
Najmä o mliečnych výrobkoch a ich vplyvu na chudnutie koluje mnoho nepravdivých fám (Zdroj: Freepik)

Jednoduché pravidlá

Napriek tomu, že dnes sa o tom hovorí takmer všade, stále platí, že ak chceš schudnúť, tvoj kalorický príjem musí byť nižší ako výdaj. Ak chceš naberať, musíš naopak jesť viac, než spáliš. Ak budeš mať prehľad o tom, koľko kalórií počas dňa prijmeš a koľko spáliš, budeš si vedieť lepšie prispôsobiť jedálniček. Netvrdíme, že musíš mať zapísanú každú kalóriu, ale bez základných znalostí o vlastnom tele nebudeš výsledky dosahovať tak rýchlo ani efektívne.

Možno ťa prekvapíme, ale ľudia si v diéte môžu dopriať tuky, sacharidy a dokonca aj celozrnné pečivo. Ako je to možné? Jednoducho poznajú svoje telo a vedia, že dnes spálili istý počet kalórií. Prijať však musia menej, avšak majú prehľad o tom, čo si môžu dovoliť zjesť, aby nezjedli priveľa kalórií.

A čo pomarančový džús každé ráno? Áno, v rámci vyváženej stravy a toho, že budeš mať prehľad o svojom dennom príjme je v poriadku dať si raz za čas pohár 100% džúsu. Vynechať však tuky či cukry (či dokonca oboje) a namiesto toho každý deň piť pohár džúsu? V tom nevidí zmysel asi nikto. Navyše, aj džús obsahuje sacharidy, takže podobné instagramové výzvy protirečia samé sebe.

Najistejšou cestou k zmene postavy je tréning, zdravá strava a trpezlivosť (Zdroj: Freepik)

Čo naozaj funguje?

Jasné, aj výzvy z instagramu majú svetlé stránky – napríklad, ak ľudí nabádajú aby sa viac hýbali, alebo dali šancu čistej vode namiesto sladených nápojov. Viac krokov počas dňa, viac zeleniny a ovocia či motivácia k tomu aby si nepil alkohol je samozrejme veľmi dobrá. Pozor si však dávaj na pretrénovanie. Ak ti niekto navrhuje, aby si cvičil desiatky dní bez oddychu, môžeš si viac uškodiť, ako pomôcť.

Ak teda dostaneš chuť pracovať na svojej postave, radšej sa zameraj na zdravú stravu, dostatok pohybu, skús vymeniť výťah za schody alebo choď na pravidelné prechádzky v dni, kedy netrénuješ. Nerob žiadne drastické škrty v strave a skús voliť zdravšie alternatívy. Počúvaj svoje telo, prijímaj dostatok vitamínovbielkovín a buď trpezlivý. Veľké veci sa predsa nedejú zo dňa na deň.

Tvoja strava musí byť vyvážená (Zdroj: Uber Nutrition)

Sponzorovaný článok vytvorený v spolupráci s Uber Nutrition.

Zdroj: hashtag.sk,
Odporúčame