V Bratislave sa hackovalo pre LGBTQ+ ľudí

Zdroj: Tlačová správa/Night of Chances

#V sobotu 26. 11. 2022 sa konal prvý inkluzívny ideathon TY&TERAZ, jedinečný projekt, ktorý spojil súťažiacich z Bratislavy, slovenských regiónov aj Slovákov zo sveta. Podujatie usporiadala organizácia Nexteria s jej tímom Night of Chances ako reakciu na útok zo Zámockej ulice.

Hackovalo sa hybridne – naživo v Bratislave, aj online v rôznych mestách po Slovensku či v Prahe, Dánsku a Kambodži. Súťažiaci pracovali počas celého dňa na projektoch, ktoré čoskoro uzrú svetlo sveta. Tie pomôžu vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre LGBTQ+ ľudí na Slovensku.

Zdroj: Tlačová správa/Night of Chances

Malé nápady s veľkým dopadom

Cieľom podujatia nebolo zo dňa na deň zmeniť nastavenie spoločnosti, ale priniesť projekty, ktoré budú základom budúcej veľkej zmeny. Týkať sa mohli bezpečia v rodine, škole, na pracovisku, vo verejnom priestore alebo online priestore. Niektoré majú ambíciu zasiahnuť celé Slovensko, iné sa zamerali na systematické zmeny vnútri firiem. Prezentácie finálovej pätice si môžete pozrieť na webe tyateraz.sk.

Špičkoví mentori a porota z praxe aj organizácií

Celý deň boli súťažiacim k dispozícií mentori, ktorí pomohli projekty nasmerovať. Niektorí ako členovia poroty rozhodovali o finálnej päťke aj víťazoch.
Boli medzi nimi Matej Ftáčnik z Vacuumlabs, kvír antropológ Maroš Ondrejka, Tomáš Kriššák z Gerulata Technologies, Zara Kromková z poradenského centra Prizma, Miroslav Maťavka zo združenia SIGNUM – dúhoví kresťania, Róbert Furiel zo združenia Saplinq, Katarína Zerzan z Diversity PRO, Dietok prizeračky, Martin Kostič zo spoločnosti EMARK, Peter Angelov z Ui42, Peter Jančárik zo Seesame, Beata Babačová zo Slovenskej Sporiteľne a Miroslav Žuffa zo spoločnosti Accenture.

Ambiciózni študenti s príbehom

Víťazmi sa stali študenti Marek a Denis z Trenčína. Ich projekt Šírme lásku má za úlohu znížiť mieru šikany a diskriminácie menšín na stredných školách pomocou filmu, ktorý bude slúžiť ako Kick-off do problému. Naň nadviažu peer2peer konzultácie s odborníkmi a vytvorenie manuálu, ktorý bude možné aplikovať na všetkých školách, ktoré prejavia záujem o zlepšenie aktuálneho stavu.
Slovami porotcu Petra Jančárika zo Seesame, vyhral projekt, ktorý na rozdiel od ostatných priniesol v prvom rade príbeh.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Chopte sa šance prispieť k lepšiemu Slovensku a staňte sa súčasťou prvého inkluzívneho ideathonu TY&TERAZ pre LGBTQ+

Záznam z livestreamu je online

Záznam z prezentácií a odovzdávania výhier je voľne dostupný na Youtube Night of Chances a kompletné výsledky a finálovú päticu na webe tyateraz.sk.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Tlačová správa/Night of Chances
Odporúčame