3 základné typy hybridných áut: Urob si v nich poriadok a spoznaj najväčšie rozdiely

Toyota Prius Plug-in Hybrid WAS 2012

Toyota Prius Plug-in Hybrid (Zdroj: wikimedia.org)

#Svet automobilov napreduje veľmi rýchlo a pokiaľ nie si vyslovene „autičkár“ a technikou sa nezaoberáš každý deň, môžeš ľahko stratiť prehľad. V poslednom čase sa akoby roztrhlo vrece s označením „hybrid“. Aké typy sa vyrábajú a čím sa líšia?

Rozličné druhy hybridov sa nevyrábajú len tak pre nič za nič. Automobilky sú doslova nútené k ich vývoju, keďže emisné normy sa každým rokom sprísňujú. S označeniami „hybrid“ sa tak budeme stretávať čoraz častejšie. Práve preto je dobré poznať 3 základné druhy, ktoré každodenne určite stretávaš aj ty.

Mild-hybrid

Anglické slovíčko „mild“ v preklade znamená jemný. Prítomnosť takéhoto pohonu v aute preto ani veľmi nepocítiš. Automobilky tvrdia, že mild-hybridný systém by mal mierne znížiť aj spotrebu, avšak úspora je v realite väčšinou minimálna a neciteľná. Základom je klasický benzínový alebo naftový motor. Akurát, akumulátor je o niečo väčší a namiesto napätia 12 voltov má väčšinou 48. Ten sa dobíja, keď brzdíš.

Rozdiel je tiež v štartéri. V bežnom aute je štartér len malý elektromotor, ktorého jedinou úlohou je naštartovať spaľovací motor. V prípade mild-hybridu je štartér tvorený o niečo väčším elektromotorom, ktorý nielenže naštartuje motor, ale dokáže trochu zabrať aj pri rozbiehaní auta. Vďaka tomu sa auto pocitovo rozbieha trochu „akčnejšie“.

Ford Fiesta MK7 Hybrid
Ford Fiesta MK7 Hybrid (Zdroj: Wikimedia.org)

Výhody:

– takmer žiadna hmotnosť naviac
– lepšia akcelerácia
– plynulejší štart motora

Nevýhody:

– len minimálne a takmer neciteľné zlepšenie spotreby či zníženie emisií

Mild-hybridný pohon využíva napríklad Suzuki Swift, Audi Q7, či Mercedes GLC.


Uvažuješ nad kúpou svojho prvého auta? Štát ti prispeje na elektromobil


Hybrid

Klasický hybrid už ponúka oveľa citeľnejšie benefity. Súčasťou systému je väčší akumulátor ako v prípade mild-hybridu, no dobíja sa len brzdením, prípadne rekuperáciou (recykláciou energie), keď dáš nohu dole z plynu. Aj elektromotor je väčší, dosahovať môže výkon niekoľko desiatok koní, a teda plnohodnotne slúžiť na pohon auta.

Spaľovací motor je v prípade hybridu menší, keďže do veľkej miery mu pomáha elektromotor, a to nielen pri rozbiehaní, ale kedykoľvek počas jazdy. Auto sa pritom samo rozhoduje, kedy pôjde čisto na elektrický pohon, čisto spaľovací, alebo kombináciou. Hybridy dokážu väčšinou prejsť okolo 2 až 8 kilometrov na čisto elektrický pohon. Väčšinu času preto jazdia v režime, kedy pracuje aj spaľovací aj elektrický motor.

Toyota CH Hybrid
Toyota CH Hybrid (Zdroj: Pixabay.com)

Výhody:

– bez potreby dobíjania zo zásuvky
– citeľne nižšia spotreba

Nevýhody:

– nemožnosť jazdiť dlhšie na čisto elektrický pohon

Hybridný pohon využíva napríklad Toyota Prius, Honda Jazz, či Hyundai Kona Hybrid.


Na Slovensku prebehne najväčšia špecializovaná výstava elektromobilov – Salón elektromobilov 2020


Plug-in hybrid

Plug-in hybridy sú v aktuálnej dobe kráľmi v danej kategórii. Slovíčko „plug-in“ hovorí, že auto sa nedobíja len za jazdy, rekuperáciou alebo brzdením. Nabíjať ho vieš aj z domácej zásuvky či rýchlonabíjačky, rovnako ako elektromobil. Plug-in hybridy majú veľké akumulátory, ktoré zabezpečujú dojazd 50 až 100 kilometrov na čisto elektrický pohon.

Výhodou je skutočnosť, že plug-in hybrid môžeš využívať ako čistý elektromobil a celý deň jazdiť po meste bez toho, aby sa naštartoval spaľovací motor. Naopak, pokiaľ potrebuješ prejsť dlhšiu trasu, môžeš jazdiť v hybridnom režime, kedy pracuje aj spaľovací motor. V jednom aute tak máš dve autá – elektromobil a klasické auto so spaľovacím motorom, čo prináša množstvo benefitov.

Mercedes Benz C 300 E D
Mercedes Benz C 300 E D – nabíjanie batérie (Zdroj: Pixabay.com)

Výhody:

– možnosť prejsť niekoľko desiatok kilometrov na čisto elektrický pohon
– kombinácia elektromobilu a auta so spaľovacím motorom „v jednom balení“

Nevýhody:

– potreba dobíjania zo zásuvky alebo rýchlonabíjačky

Plug-in hybridný pohon využíva napríklad Opel Grandland X PHEV, Mercedes GLE 350de, či Škoda Octavia iV.


Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame