Top hoaxy o korone: Tieto ťa rozosmejú – alebo rozplačú

Žena s respirátorom a mobilom.

Hoaxov o koronavíruse je na internete mimoriadne veľa. Zdroj: Getty Images

#Nepravdivých informácií, teda hoaxov, je posledné roky plný internet a podstatne im nahrala aj situácia spojená s koronavírusom. Ako účinný prostriedok proti tejto chorobe označovali napríklad sušič rúk či vodu teplejšiu ako 27 °C. Aké ďalšie „overené“ recepty a informácie ponúkal aj slovenský internet? A ako rozoznať výmysel od pravdy?

Podľa prieskumu 365.bank si až 78 % Slovákov uvedomuje, že práve v tejto dobe sa ukazuje dôležitosť kritického myslenia. To nám totiž pomáha zorientovať sa v množstve informácií, ktoré sa na nás valia z médií či zo sociálnych sietí. Kritické myslenie a mediálna gramotnosť sú však oblasti, v ktorých sú Slováci podpriemerní.

„Žijeme v pandémii koronavírusu, ale aj v pandémii dezinformácií. Popieranie či bagatelizovanie ochorenia, hoaxy súvisiace s čipovaním, 5G sieťami… Internet a sociálne siete sa stali živnou pôdou dezinformácií. Môže za to najmä absencia kritického myslenia, mediálnej gramotnosti, ale aj strach, hnev, frustrácia či snaha ľudí nájsť ľahké riešenia na komplikované problémy,“ vysvetľuje Linda Valko Gáliková, PR manažérka 365.bank. Tá ako inštitúcia dlhodobo bojuje za kritické myslenie, a preto ti v spolupráci s ňou prinášame aj tento článok.

Čipovanie a Bill Gates v Handlovej

Rozšírenejšia teória u konšpirátorov hádam ani neexistuje. Najprv nám ich mali zavádzať pri celoplošnom testovaní a aktuálne sa čipy údajne tak prudko zmenšili, že sa do tela dostanú pomocou vakcíny. Za tým všetkým má stáť sám zakladateľ Microsoftu Bill Gates, ktorý podľa konšpirátorov dokonca dozeral aj na testovanie na Slovensku.

Samozrejme, tieto čipy sa vo väčšine teórií napájajú na 5G sieť. O tom, prečo jedného z najbohatších mužov sveta zaujímajú práve Slováci, vzniklo tiež veľa teórií. Tou hádam najpopulárnejšou je, že sme jednoducho malý národ, na ktorom sa dokáže všetko efektívne otestovať. Kriticky mysliaca väčšina však zaútočila späť s využitím najsilnejšej zbrane – humoru. Krátko po prvom plošnom testovaní sa totiž začali objavovať vtipy o tom, ako sa „loadujú“ alebo sa premieňajú na Terminátora.

BILL GATES V HANDLOVEJ

Áno, môžeme potvrdiť informácie o tom, že sa Bill Gates dnes zúčastnil plošného testovania v…

Uverejnil používateľ Hoaxy a podvody – Polícia SR Sobota 31. októbra 2020

Smrtiaci dych pod rúškom

Rúška sme si šili, kupovali, zháňali od známych. Nariadenie mať prekrytý nos a ústa bolo s rôznymi obmenami prítomné počas celej pandémie. Samozrejme, aj s týmto opatrením sú spojené desiatky konšpiračných teórií a hoaxov, ktoré sa šíria internetom. Podľa nich dýchame vlastné baktérie, materiál respirátorov obsahuje ťažké kovy, leptavé látky či antioxidanty. Tie nám nadobro zničia nielen nos, ale aj celú dýchaciu sústavu.

Šíriteľov týchto teórií by možno zaujímalo aj to, že antioxidanty sú aj v potrave, ktorú každý deň prijímajú, a patria medzi ne aj vitamíny. Naozaj, nie každé cudzie slovo je také desivé, ako vyzerá. Štúdie a WHO hovoria o tom, že rúška a respirátory môžu reálne pomôcť a nehrozí žiadna intoxikácia oxidom uhličitým, ktorý vydychujeme. Hoci sa niektorým ľuďom v maskách ťažšie dýcha, netreba zabúdať, že za ich nenosenie môžete dostať od polície aj pokutu.

Uverejnil používateľ Kristína Rumanová Nedeľa 28. februára 2021

Lieky od výmyslu sveta

Pandémia sa mohla skončiť už dávno, stačilo nasledovať niekoľko jednoduchých krokov. Medzi tieto „overené“ tipy patrí napríklad tvrdenie, že koronavírus „zabíja“ voda teplejšia ako 27 °C. K tomuto hádam dodáme len toľko, že ľudské telo má okolo 36 – 37 °C. Veľmi podobným hoaxom je, že teplý vzduch, respektíve sušič rúk je schopný vírus eliminovať. Stačí si kľaknúť a dať si teplým vzduchom prefúknuť dutiny. Podobne to vraj funguje aj s fénom na vlasy. K tejto teórii sa vyjadrili aj odborníci z WHO.

Okrem toho si určite všetci pamätáme univerzálny liek v podobe vodky s Bromhexinom. Pred touto kombináciou varoval dokonca aj ŠÚKL. Ďalším univerzálnym liekom má byť chladné počasie a sneh. Nie, nie je dôvod veriť ani týmto výmyslom.

🥤 ŠÚKL varuje pred kombináciou lieku Bromhexin a alkoholu (nielen) pri COVID-19.

😵 Tento liek sa používa na uvoľnenie…

Uverejnil používateľ Štátny ústav pre kontrolu liečiv Streda 28. októbra 2020

Tajomstvo skratky COVID-19

Vráťme sa na moment k technológiám. Internetom sa šíri nová teória, ktorá tomu všetkému jednoznačne prišla na koreň. COVID je podľa hoaxu skratkou názvu Certificate of Vaccination Identity, čiže certifikát vakcinačnej identity. Číslo 19 následne kóduje prvé a deviate písmeno abecedy, takže AI, čo je skratka zaužívaná pre Artificial Intelligence – umelú inteligenciu. Znova sa vraciame aj k 5G sieťam, ktoré to všetko spájajú.

Filozofia je jednoduchá – mocní ľudia nás chcú ovládať. Pomocou nanotechnológie nás označia ako kedysi Židov, riadiť nás budú na diaľku a nepotrebných nadobro vypnú. Ako má toto „vypnutie“ vyzerať a či je len dočasné alebo trvalé, je však otázne.

Vakcína proti korone existuje už roky

Táto konšpirácia priniesla toľko rôznych odnoží, až by si sa čudoval. Pozornému oku istých ľudí neušlo, že na fotografii vakcíny AstraZeneca je viditeľný rad čísel končiaci sa 2008. Podľa hoaxu išlo o dátum výroby a vakcína existovala už roky predtým, než sa koronavírus vôbec objavil. Šíritelia týchto teórií tvrdia, že pandémia je jednoznačne dopredu naplánovaná rôznymi vládami a mocnosťami.

Podľa niektorých ľudí si najsilnejšia slovenská vládna strana dala vytlačiť letáky hlásajúce, že sme vďaka nej porazili koronavírus, a plánuje ich hádzať do schránok po Veľkej noci. Následne sa objavili aj informácie o tom, že WHO vyhlásila koniec pandémie. Správa Svetovej zdravotníckej organizácie však hovorí o tom, že v tomto roku jej skončenie neočakávajú.

Uverejnil používateľ Andrej Benčo Nedeľa 28. februára 2021

Ako nenaletieť konšpirátorom?

  • Over dôveryhodnosť – skontroluj, či web s prekvapivým obsahom nie je náhodou na zozname stránok so sporným obsahom, ktorý nájdeš na konspiratori.sk.
  • Skontroluj zdroje – vždy sleduj, či weby odkazujú na vedecké štúdie, vyjadrenia odborníkov alebo vedcov.
  • Hľadaj viac informácií – čítaj si o téme viac než jeden článok. Je lákavé uveriť prekvapivej správe, ktorá sa ti pozdáva. O téme si hľadaj viac názorov a informácií. Stav pritom na známe spravodajské médiá, ktoré úmyselne nevypustia senzáciu bez overenia.
  • Pestuj si kritické myslenie – keď už máš relevantné informácie, skús sa zamyslieť do hĺbky a nekĺž len po povrchu. Lekár ortopéd napríklad asi nebude top odborník na vírusy, aj keď má titul MUDr.
  • Buď objektívny – neovplyvňuje ťa názor, ktorý si ráno počul od svojho kamaráta? Možno bude dobré pozrieť sa na veci s istým odstupom.
  • Sleduj aj gramatiku a profil – okrem toho, že hoaxy s obľubou šíria dezinformačné weby, môžu sa k tebe dostať aj z rôznych profilov na sociálnych sieťach. Pozri si používateľské meno, profilovú fotku, počet kamarátov, čo zvyčajne zdieľa a akú má úroveň gramatiky. Neraz ide o vymyslené profily, prípadne podľa úrovne príspevkov hneď vidíš, že tento človek asi odborníkom na zložité témy nebude.

Advertoriál pripravený v spolupráci s 365.bankou.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame