Podvodníci na internete ukradli za víkend pol milióna dolárov: Novou stratégiou ľahko dostanú aj teba

Počítač a okuliare

Podvodníci na internete sú stále prefíkanejší (Zdroj: Unsplash/Kevin Ku)

#Podvodníci na internete hľadajú stále nové spôsoby, ako sa dostať k cudzím peniazom. Zrejme sme už dávno za časmi, kedy by si len tak poslal peniaze princovi z Afriky alebo chorej kráľovnej Alžbete. Museli tak prísť s niečím novým, čo si len tak ľahko nevšimneme. Pri najnovšom podvode vôbec nevyužívali mailové správy. Šikovne ho ukryli do reklám pri vyhľadávaní.

Keď si vyhľadávaš akúkoľvek vec na Google, prvé linky sú automaticky reklamné, pričom sa tak aj označujú. Práve túto vec hackeri zneužili. Použili len jemne upravené názvy webov pre najznámejšie peňaženky na kryptomeny – Phantom App a MetaMask. Zmena bola len v jednom písmenku, a to phantonn.app. Originálna stránka je pritom phantom.app.

Navlas rovnaká stránka

Po kliknutí na podvodný link sa zobrazila úplne rovnaká stránka ako originálna. Nič netušiaci používatelia tak odovzdali svoje prihlasovacie údaje k peňaženkám rovno do rúk podvodníkov. Tí mysleli úplne na všetko a stránka umožňovala aj vytvorenie nového účtu. Všetky peniaze, ktoré boli na takýto účet vložené putovali k hackerom.

Podvodníkom sa tak v priebehu jediného víkendu podarilo ukradnúť až 500-tisíc dolárov, kým si ich všimla kontrolná skupina. Po ich odhalení boli stránky okamžite odstránené a podvodníci zablokovaný. Je však len otázne, kedy si nájdu ďalšiu cestu k tvojmu účtu. Vždy si preto pozorne všímaj adresy stránok, ktoré navštevuješ.

podvodná webová stránka
Pozor na podvodné stránky (Zdroj: Engadget)
Zdroj: hashtag.sk, engadget.com
Odporúčame