Fanúšikovia série GTA si prídu na svoje: Next-gen verzia bude dostupná už budúci týždeň, aké zmeny ponúkne?

Next-gen verzia GTA V vychádza už budúci týždeň

GTA. (Zdroj: Rockstar Games)

#Rockstar Games nám už dva roky sľubuje next-gen verziu doteraz poslednej časti svoje úspešnej série GTA V. A konečne sme sa jej aj dočkali. Majitelia PlayStation 5 a Xbox Series S/X si ju budú môcť zahrať už 15. marca. Ak ju chceš ihneď objednať, rýchlo ťa zabrzdím. Niektorí hráči ju dostanú zadarmo. A aké vlastne ponúkne zmeny oproti predchádzajúcej verzie a PC?


Rok 2021 očami PlayStation Store: Tieto hry sme najviac kupovali, ktorá kraľuje rebríčku?


Niektorí hru dostanú zadarmo

V našom nedávnom článku sme ťa informovali, že GTA V je aj v roku 2021 najsťahovanejšou hrou na americkom PS Store. Sony sa preto rozhodlo, že svojim verným zákazníkom pripraví neodolateľnú ponuku. Ak si členom PS Plus rodiny, máš vyhraté. Práve títo hráči dostanú plnú hru na PS5 v deň vydania zadarmo. Ostatní majitelia konzoly PlayStation, ktorí nie sú a ani nebudú súčasťou PS Plus, si budú musieť buď priplatiť za update (ak majú hru už zakúpenú) alebo ju kúpiť zo Store.

Ako je to s hráčmi Xbox Series, to Rockstar zatiaľ nepotvrdil. Niektorí očakávajú, že hra pribudne na Game Pass, to by však štúdia viac stratilo ako zarobilo. Je pravdepodobné, že podobne ako v prípade PlayStation, aj tu nastane kompromis a za príplatok. si budeš môcť na nový Xbox stiahnuť next-gen update. Pre hráčov, ktorí ju ešte nevlastnia, bude dostupná bez zbytočnej kúpy staršej verzie.

Rockstar odhalil aj cenu celej verzie hry. Tá bude v deň vydania 40 eur za príbeh + online a 20 eur výlučne za online. Počas prvých týždňov však ako PlayStation, tak Xbox vyhlasuje, že hra bude okamžite v akcii (50 – 75%). Nainštalovanie hry zaberie 86 GB.

GTA V next-gen update ponúka aj lepšie nasvetlenie
GTA V next-gen update ponúka aj lepšie nasvetlenie (Zdroj: Rockstar Games)

Zmeny nebudú drastické, no predsa veľké

Sami sme boli zvedaví, aké zmeny napokon nastanú. Nakoľko ide o hru, ktorá bola vyvíjaná ešte na PlayStation 3/Xbox 360 a toto je už tretia konzola, na ktorej bude dostupná, nečakali sme nemožné. Rockstar už svojou remastrovanou trilógiou naznačil, že fyzika sa príliš nezmení a zameria sa na skôr na herný dizajn a nasvietenie.

A presne to aj dostaneme. Next-gen GTA V bude mať lepšie textúry, prirodzenejšie svetlo, lepšiu dohľadovú vzdialenosť (vďaka SSD), rýchlejší loading, viac vegetácie v lese, 3D zvuk a dokonca aj haptiku na ovládači DualSense. Okrem toho sa odomknú snímky za sekundu až na 60fps (ak keď možno časom dostaneme aj 120fps) a očakávať môžeme 4K obraz. Podľa prvých záberov to vyzerá, že netx-gen verzia by na konzolách mala vyzerať lepšie ako na PC. Či sa to potvrdí, uvidíme budúci týždeň.

Nočné naháňačky budú vyzerať oveľa lepšie
Nočné naháňačky budú vyzerať oveľa lepšie (Zdroj: Rockstar Games)

Tri grafické módy

Ako sme pri next-gen hrách už zvyknutí, aj toto GTA V ponúkne rovno tri grafické módy. Ktorý z nich si vyberieš ty?

  • Fidelity Mode: najvyššie nastavenia grafiky, raytracing, 4K obraz, uzamknutých 30 fps
  • Performance: nižšie nastavenia grafiky aj obrazu, žiadny raytracing, odomknuté fps
  • Performance RT: nižšie nastavenia grafiky aj obrazu, čiastočný raytracing, 60fps

Rockstar miesto vývoja novej hry uprednostňuje remastrovanie tých starších. Prečo je to tak? Lebo je to jednoduchšie a štúdiu to aj ta zarobí. Vývojári však údajne pracujú aj na šiestej časti, no dátum odhalenia stále odsúvajú. Kedysi sme hrali na jednej generácii konzol až tri GTA. Dnes hráme jedno GTA na troch generáciách konzol. Každopádne, hra vychádza 15. marca. Stiahneš si ju aj ty?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, rockstargames.com
Odporúčame