Klímu na Zemi ovplyvňuje aj vesmír: Vedci zistili, že na vine môže byť táto planéta

Vedci uvádzajú, že k tomuto cyklu dochádza v pravidelných intervaloch už od počiatku vesmíru (Zdroj: Freepik/kjpargeter)

#To, že niektoré z vesmírnych objektov sa navzájom ovplyvňujú, ti je zrejme známe. Napríklad taký Mesiac šikovne narába s prílivom a odlivom na Zemi. Vedel si však, že nás ovplyvňuje aj jedna zo susedných planét? Dokonca viac, ako by si mohol predpokladať!

Vplyv Marsu na Zem

Vedci zistili, že Mars ovplyvňuje svojou gravitáciou aj našu klímu. Uvádza to portál Live Science, ktorý svoje tvrdenie podkladá geologickými dôkazmi, ktoré sú staré viac ako 65 miliónov rokov. Zozbierané by mali byť z rôznych kútov sveta a dokazovať to, čo tvrdí najnovšia štúdia.

Geologické skvosty údajne ukazujú, že morské prúdy opakovane prechádzali obdobiami, keď boli silnejšie a slabšie. Ide o jav, ktorý sa cyklicky opakuje po približne 2,5 milióne rokov. Silnejšie z prúdov totiž majú schopnosť zasahovať do našich oceánov. Tento jav má vo veľkom ovplyvňovať aj zmenu klímy a zvyšovanie teploty na našej planéte.

Rezonancia medzi planétami

Vedci uvádzajú, že k tomuto cyklu dochádza v pravidelných intervaloch už od počiatku vesmíru. Nevedno presnejšie, ako je tomu medzi ostatnými planétami, ale interakcia gravitácie medzi Zemou a Marsom je veľkou otázkou výskumných tímov už niekoľko storočí. „Gravitačné polia planét v slnečnej sústave navzájom interferujú a táto interakcia sa nazýva rezonancia,“ uviedol spoluautor štúdie.

V dôsledku vplyvu gravitácie z Marsu je naša planéta viac priťahovaná k Slnku, čo znamená, že na povrch dopadá intenzívnejšie slnečné žiarenie. Asi tušíš, že to nie je veľmi dobre – dochádza k otepľovaniu podnebia, ktoré však nie je trvalé a počas striedania fáz cyklu sa opäť Zem ochladí.

Skúmanie zozbieraných dát

Prostredníctvom satelitných údajov sa vedci pokúšajú o prešetrenie situácie. Skúmajú sedimenty, ktoré ovplyvňujú oceánske dná už desiatky miliónov rokov. Zistilo sa, že v určitom momente sa sedimenty prestali na dne usádzať, no neskôr prišlo k obnoveniu tohto javu. Predpokladá sa, že to súvisí s vplyvom gravitácie z Marsu.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Záhadný úkaz na oblohe vyvolal špekulácie: Vstupná brána do inej galaxie?

Výsledky analýzy teda podporujú domnienky o tom, že Mars ovplyvňuje klimatické zmeny našej planéty. Treba však podotknúť, že tento prirodzený jav je niečo celkom iné, než globálne otepľovanie spôsobované ľuďmi.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame