Morské hviezdice ako mäsožravce: Ocenená fotografia zachytáva vzácny moment ich kŕmenia

morské hviezdice

Morské hviezdice sú mäsožravé (Zdroj: Unsplash/Simon Infanger)

#Ocenený fotograf zachytil pochmúrny moment, keď sa desiatky farebných hviezdic pustilo do požierania uhynutého uškatca na morskom dne v Kalifornii. Mŕtvy uškatec a skupina jeho spoločníkov plávajúci v pozadí sú s najväčšou pravdepodobnosťou kalifornské uškatce (Zalophus californianus ), ale mohli by to byť aj uškatce Steller ( Eumetopias jubatus ), na základe geografických areálov týchto dvoch druhov.

Čo sú hviezdice netopierie?

Morské hviezdice netopierie (Patiria miniata ) sa dajú v moriach nájsť rôzne sfarbené. Netopierie hviezdice zohrávajú kľúčovú úlohu pri recyklácii uškatcov na energiu a živiny, pričom jeho zvyšky vracajú do morskej potravinovej siete. Netopierie hviezdice dostali svoje meno podľa popruhu, ktorý im rastie medzi „rukami“ a ktorý pripomína netopierie krídla.

Podľa Monterey Bay Aquarium majú hviezdice zvyčajne päť ramien, ale môžu ich mať až deväť a tieto zvieratá dorastajú do priemeru až 20 centimetrov. Netopierie hviezdice majú na konci každého ramena „očné škvrny“ snímajúce svetlo a čuchové bunky na spodnej časti ich ramien im umožňujú „ochutnať“ chemikálie, ktoré zanechávajú vo vode malé bezstavovce alebo mŕtvoly. Keď hviezdice netopierie nájdu potravu, vytlačia cez ústa jeden zo svojich dvoch žalúdkov a uvoľnia tráviace enzýmy, aby rozložili jedlo predtým, ako ho zhltnú.

Pomáhajú im červy

Tieto hviezdice majú tiež drobné, symbiotické červy, ktoré žijú v drážkach na spodnej strane tiel hviezd a živia sa úlomkami, ktoré po sebe zanechali ich hostitelia. Jedna netopieria hviezdica môže živiť až 20 týchto červov, takže na novom obrázku môže byť viac ako 100 červov, ktoré usilovne trávia kúsky uškatca.

Strašidelný obrázok nedávno získal prvé miesto v kategórii „Aquatic Life“ na  súťaži veľkých obrázkov Kalifornskej akadémie vied. Vedel som, že tento obrázok je výnimočný, keď som ho prvýkrát zverejnil, ale slovami sa ani nedá opísať, ako sa cítim, keď som na tak prestížnej súťaži,“ napísal Slater na Instagrame. Obrázok ukazuje, že „krásu a dobrodružstvo možno nájsť na neočakávaných miestach,“ dodal.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa David Slater (@dslaterphoto)


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, sciencealert.com
Odporúčame