Filmové legendy: Tim Burton je majster temných rozprávok, ktorú z nich si prehliadol?

Tim Burton nakrútil modernú verziu Alici v krajine zázrakov

Tim Burton nakrútil modernú verziu Alici v krajine zázrakov (Zdroj: Disney)

#Ak ti niekto povie meno Tim Burton, jednoducho musíš vedieť, o koho ide. Jeden z najslávnejších režisérov našej doby stojí za tými najlepšími temnými rozprávkami, pri ktorých ti bude behať mráz po chrbte. Je známy najmä spoluprácou s Johnnym Deppom a Helenou Bonham Carter, ale aj skvelým hudobným skladateľom Dannym Elfmanom.

Svoju kariéru, podobne ako mnoho iných, začal nakrúcaním krátkometrážnych snímok v 70. a 80. rokoch. Tento 63-ročný rodák z Kalifornie sa rád vo svojich celovečerákoch podieľa aj na scenári, alebo aspoň napísaní príbehu či postáv. Mnohí si myslia, že je režisérom stop-motion animáku Predvianočná nočná mora, no Burton sa podieľal „len“ na scenári a produkcii, nie na réžii. Vybrali sme pre teba z jeho filmografie kúsky, ktoré by si rozhodne nemal prehliadnuť.


Filmové legendy: Fenomenálny režisér filmu Vlk z Wall Street – tieto diela Martina Scorseseho musíš vidieť!


Beetlejuice (1988), IMDb 7.5, ČSFD 74 %

V obrovskom dome v Novom Anglicku si pokojne žije rodinka duchov Maitlandovci. Do ich krásneho sídla sa však nasťahujú moderní Newyorčania. Najmú si takzvaného bio-exorcistu, aby ich rodinky z mäsa a kostí zbavil raz a navždy. Burton si komediálnou snímkou Beetlejuice vydláždil cestu do Hollywoodu. Okrem mnohých ocenení získal film aj Oscara za najlepší makeup.

Batman / Batman sa vracia (1989 – 1992), IMDb 7.0 – 7.5, ČSFD 77 – 81 %

Ešte pred Christopherom Nolanom si Batmana vzal na mušku práve Tim Burton. Do hlavnej úlohy dosadil Michaela Keatona a snímka sa naozaj vydarila. Ba čo viac, úspešné bolo aj samotné pokračovanie Batman sa vracia, ktoré viac odhalilo gothamské podsvetie a najmä Catwoman s tvárou Michelle Pfeiffer. DC si len želá, aby malo podobne úspešných projektov viac.

Nožnicovoruký Edward (1990), IMDb 7.9, ČSFD 84 %

Edward je výtvorom starého vynálezcu, ktorý zomrel skôr, ako ho stihol dokončiť. Jeho ruky preto ostali len v podobne príšerne dlhých a ostrých nožníc. Zostal sám v chátrajúcom hrade. Pod hradom však časom vyrastie dedinka a miestny obyvatelia sa o svoje okolie začínajú čím ďalej tým viac zaujímať. Nožnicovoruký Edward je bezkonkurenčne jedným z najlepších Burtonových filmov a k pozeraniu si nezabudni vziať servítku.

Ed Wood (1994), IMDb 7.8, ČSFD 83 %

Ed Wood je najhorší režisér všetkých čias. Johnny Depp, ktorý ho stvárňuje, sa nenechá odradiť od toho, aby mu jeho hlúpe filmy a nepodarené zábery skazili očakávanú cestu do Hollywoodu. Vtipná dramatická komédia Ed Wood s nabitým hereckým ansámblom získala 2 Oscary za najlepší makeup aj vedľajšieho herca. Snáď ťa neodradí čiernobiely vizuál.

Ospalá diela (1995), IMDb 7.3, ČSFD 83 %

Legendárnu hororovú knihu Washingtona Ervinga nemohlo postihnúť nič lepšie, ako dotyk Tima Burtona. Mladý Newyorský vyšetrovateľ Crane sa vydáva do bohom zabudnutej dediny Ospalá diera, aby vyšetril vraždu štyroch ľudí. Miestni našli všetky obete so zoťatými hlavami. Dychberúca kamera, skvelá hudba a atmosféra, ktorá sa dá krájať – aj tak vieme opísať nestarnúcu adaptáciu Sleepy Hollow.

Veľká ryba (2003), IMDb 8.0, ČSFD 85 %

Veľká ryba je veľmi zvláštny film v Burtonovej filmografii. Zomierajúci starček Ed Bloom spomína pred svojím synom a jeho nevestou na svoju pestrú mladosť. Jeho príbehom však nechce nikto uveriť –  nechýbajú v nich obri, vlkolaci či čarodejnica, ktorá vie nahliadnuť do minulosti. Jeho syn však postupne zisťuje, že pravda môže byť zakorenená hlbšie, ako sa môže zdať. Výborný film nepremenil ani jednu zo svojich 69 nominácii.

Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005), IMDb 7.3, ČSFD 84 %

Vo viktoriánskom dedinke bude svadba. Tichý Viktor sa bude ženiť s bohatou dievčinou Viktóriou. Všetko sa však zmení, keď svoj prsteň omylom daruje inej žene – mŕtvole z podsvetia. Stop-motion animovaný príbeh je pretkaný skvelými hudobnými číslami, výborným voiceoverom, ale aj zaujímavými nápadmi. Tim Burton zaň dostal svoju prvú nomináciu v kategórii najlepší animovaný film roka.

Charlie a továreň na čokoládu (2005), IMDb 6.6, ČSFD 81 %

Charlie žije skromný život v polorozpadnutej chatke na okraji mesta. Jeho dedo mu rozpráva príbehy o tom, ako kedysi pracoval pre slávneho výrobcu čokolády Willyho Wonku. Továreň však už roky chátra. Jedného dňa sa však objaví správa, že továreň znovu otvoria, avšak len pre päť detí, ktoré nájdu v jeho čokoládach zlatú vstupenku. Aká je pravdepodobnosť, že ju objaví chudobný Charlie? Aj napriek hodnoteniam je Charlie a továreň na čokoládu jednou z najkrajších rozprávok, aké sme kedy videli.

Sweeney Todd (2007), IMDb 7.3, ČSFD 78 %

A znova tu máme herecké duo Johnny Depp a Helena Bonham Cartet. Sweeney Todd je príbehom o Benjaminovi Bakerovi, ktorý si založí v Londýne svoj vlastný obchodík s kaderníckymi službami. Robí tak len preto, aby napravil svoj dlh z minulosti voči konkurentovi, ktorý strihá ľudí len o pár metrov ďalej. Sweeney Todd je jedným z najoceňovanejších Burtonových filmov a okrem nominácie samotného Deppa vyhral aj Oscara za najlepšiu výpravu.

Alica v krajine zázrakov (2010), IMDb 6.4, ČSFD 72 %

Priprav sa na príbeh o Alici v krajine zázrakov, ako si ho doteraz nepoznal. Začína vcelku tradične – Alica spadne do pestrofarebnej krajiny, v ktorej stretne množstvo tvorov rôznych veľkostí a tvarov. Tu však všetko končí. Ako si poradí s ohavným drakom, ktorého srdcová kráľovná drží ako svoj tromf v bitke o krajinu zázrakov? Aj keď americké publikum neprijalo film s nadšením, našincom sa páčil. Naviac získal množstvo ocenení vrátane dvoch Oscarov za kostýmy a výpravu.

Frankenweenie (2012), IMDb 6.9, ČSFD 72 %

Krátkometrážny film o psíkovi Frankeweenie vznikol už v roku 1984. Až po takmer troch desaťročiach však dostal svoju finálnu celovečernú podobu. Viktor príde o svojho milovaného psíka Sparkyho. Pomocou vedy a technológie ho však privedie späť k životu – avšak ako frankensteinovo monštrum. Krásny a dojemný príbeh je podobne ako Mŕtva nevesta animovaný pomocou stop-motion. Tim Burton zaňho získal svoju druhú oscarovú nomináciu.

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej (2016), IMDb 6.7, ČSFD 70 %

Jake nájde vďaka stopám po jeho dedovi kúzelné miesto, známe ako Domov slečny Peregrinovej. Každý obyvateľ tohto sirotinca má svoje špecifické schopnosti. Honosné sídlo však nájde aj zákerný Barron, ktorý sa živý očnými buľvami výnimočných detí. Jedine Jakova osobitá zvláštnosť a výnimočnosť môže zachrániť ostatných. Ak ťa príbeh zaujme, siahni aj po knižnej predlohe, ktorá ponúka aj zvyšné pokračovania.

Ktorý z filmov najviac oslovil teba? Daj nám vedieť do komentára.

Zdroj: hashtag.sk, ČSFD, IMDb
Odporúčame