Filmové legendy: Steven Spielberg je jedným z najlepších novodobých režisérov, ktoré jeho kúsky si prehliadol?

Steven Spielberg je dnes najzvučnejším menom v Hollywoode

Steven Spielberg je dnes najzvučnejším menom v Hollywoode (Zdroj: Universal Pictures)

#Svet filmu dnes asi nepozná zvučnejšie meno ako Steven Spielberg. Režisér, producent a scenárista viac ako stovky filmov si počas polstoročia vybudoval v Hollywoode rešpekt nevídaných rozmerov a stal sa najďakovanejšou osobou na oscarových preslovoch (predbehol aj samotného Boha). Svoju profi kariéru začal ako mnoho iných – od malička ho fascinovali filmy a už ako 12-ročný nakrútil svoju prvú krátku snímku. Potenciál v ňom videli mnohí vtedajší filmoví velikáni.

Vlastní štúdio Amblin a je spoluzakladateľom známeho DreamWorks Pictures. Okrem režírovania dvoch epizód seriálu Night Gallery a produkovania niekoľkých vojnových minisérií nemal nikdy blízko k televíznej tvorbe. V tej filmovej však doslova exceluje. Za spomínaných 50 rokov práce získal takmer 200 ocenení a ďalších 200 nominácii vrátane 3 Oscarov za réžiu filmov Zachráňte vojaka Ryana a za réžiu a produkciu Schindlerovho zoznamu. Ktorý Spielbergov film najviac oslovil teba?


Filmové legendy: Fenomenálny režisér filmu Vlk z Wall Street – tieto diela Martina Scorseseho musíš vidieť!


Čeľuste (1975), IMDb 8.0, ČSFD 85 %

More, dovolenka, oddych a obrovský biely žralok, ktorý začína požierať dovolenkárov. Čeľuste dostali Spielberga do Hollywoodu a v kinosále vtedy vystrašili tisícky ľudí. Ak máš chuť na kvalitne spracovaný triler zo 70. rokov, určite stav na Jaws.

Blízke stretnutie tretieho druhu (1977), IMDb 7.6, ČSFD 81 %

Close Encounters je prvý Spielbergov pokus o nadviazanie ľudského kontaktu s mimozemskou civilizáciou. Na Zem spadlo UFO a všetci ho chcú vidieť. Čo nám však toto stretnutie tretieho druhu napokon prinesie?

Indiana Jones (1981 – 2008), IMDb 6.1 – 8.4, ČSFD 72 – 90 %

Kto by nepoznal Indiana Jonesa? Slávny archeológ a atraktívny učiteľ hľadá po celom svete starobylé cenné vykopávky a stretáva sa s nepriateľmi, ktorí chcú vzácny poklad pre seba. Fanúšik Stevena Spielberga musí zaručene vidieť všetky štyri časti.

E.T. Mimozemšťan (1982), IMDb 7.8, ČSFD 83 %

Mimozemský kontakt po druhé – a oveľa úspešnejší. 10-ročný Elliot nájde doma mimozemšťana E.T.-ho, ktorý núdzovo pristál na Zemi. Jediné, čo si želá, je vrátiť sa domov. Ak si si nepoplakal na konci filmu, máš teda srdce z kameňa.

Purpurová farba (1985), IMDb 7.8, ČSFD 82 %

Steven Spielberg po prvýkrát rozoberá tematiku otroctva a rasizmu. Purpurová farba ti predstaví mladú Celie. Odlúčia ju od svojej sestry a prinútia žiť s grobianom, ktorého neznáša. Snímku nakrútili podľa rovnomenného diela Alice Walkovej, víťazky Pulitzerovej ceny.

Ríša slnka (1987), IMDb 7.7, ČSFD 81 %

Píše sa 7. december 1941. Japonsko zaútočilo na americký prístav Pearl Harbor. V tej istej chvíli však začnú lietadlá bombardovať aj Šanghaj. Mladý Jim, syn anglických diplomatov, je náhle odlúčený od rodiny a sám musí vydržať viac ako mnohí dospelí.

Schindlerov zoznam (1993), IMDb 8.9, ČSFD 92 %

Žiadny rok nebol pre Spielberga tak pamätný, ako práve 1993. Schindlerov zoznam o obchodníkovi Oskarovi, ktorý zachránil pred smrťou tisíce Židov, je dnes nepopierateľne klasika. Okrem filmu roka si odniesol ďalších 6 Oscarov vrátane najlepšej réžie.

Jurský park (1993), IMDb 8.1, ČSFD 86 %

V tom istom roku vydal Steven Spielberg aj nezabudnuteľný Jurský Park. Vedci vedia vďaka získanej D.N.A. vytvoriť vlastných dinosaurov. Dvaja paleontológovia prichádzajú do Jurského Parku, aby majiteľovi schválili posudok na otvorenie pre verejnosť. Čo také sa môže pokaziť?

Amistad (1997), IMDb 7.3, ČSFD 76 %

V roku 1839 sa na palube lode Amistad odohral masaker. Afroamerický otroci zavraždili svojich pánov a sami doplávali na americký breh. Mysleli si, že sa z nich stanú slobodní muži. Nasleduje však súdny proces a rozsudok, ktorý sa im vonkoncom nebude páčiť.

Zachráňte vojaka Ryana (1998), IMDb 8.6, ČSFD 89 %

Spielbergovi vojnová tematika ide. 6. júna 1944 sa v Normandii úspešne vylodí spojenecké vojsko a obsadí francúzsky breh. Kapitán Miller, jeden z účastníkov, však dostane novú úlohu – zachrániť a poslať domov vojaka Ryana, posledného žijúceho syna zo štvorice bratov.

A.I. Umelá inteligencia (2001), IMDb 7.2, ČSFD 77 %

Rodičia kvôli nešťastným udalostiam prídu o svojho syna. Existuje však firma, ktorá im vie stratené dieťa priviesť späť vo forme androida. Ten sa správa ako skutočný chlapec, až na to, že nevie úplne prejaviť emócie. Bude to jeho matke stačiť?

Minoritiy Report (2002), IMDb 7.6, ČSFD 82 %

Presuňme sa do Washingtonu v roku 2054, v ktorom neexistuje kriminalita. Elitná jednotka na čele s Johnom pomocou nového mechanizmu vie, kde a kedy sa stane ďalší zločin. Všetko sa však zmení, keď John jedného dňa uvidí v zázračnom prístroji samého seba.

Chyť ma, ak to dokážeš (2002), IMDb 8.1, ČSFD 87 %

Komédiu Chyť ma, ak to dokážeš o agentovi Carlovi a zločincovi Frankovi jednoducho musíš vidieť. Steven Spielberg dosadil do hlavných úloh dvojicu Toma Hanksa a Leonarda DiCapria. Snímka je navyše inšpirovaná skutočnými udalosťami a ponúka správnu zmes zábavy, napätia, akcie, ale aj emócií.

Terminál (2004), IMDb 7.4, ČSFD 77 %

Tom Hanks ako Viktor Navarovsky prichádza do New Yorku. V jeho krajine však prebieha vojenský prevrat, a preto ho personál nemôže pustiť na územie Spojených štátov. Viktor sa ocitol na letisku, ktoré sa stane jeho novým domovom.

Vojna svetov (2005), IMDb 6.5, ČSFD 72 %

Začalo to silnou búrkou a končí to vyvražďovaním ľudského druhu. Mechanik Ray dostáva na víkend svoje dve neplnoleté deti práve vo chvíli, keď sa apokalypsa začína. Ich jedinou nádejou je útek z mesta a skrývanie sa pred hrozbou, ktorá má ukončiť náš život na Zemi.

Mníchov (2005), IMDb 7.5, ČSFD 80 %

V roku 1972 sa v Mníchove konali Olympijské hry. Ich priebeh je narušený po tom, čo osem maskovaných palestínskych teroristov zabije dvoch izraelských športovcov a ďalších deviatich unesie. Toto je príbeh skupiny, ktorá má za úlohu vypátrať teroristov, zneškodniť ich a športovcov zachrániť.

Vojnový kôň (2011), IMDb 7.2, ČSFD 69 %

Vojnový kôň je nedocenený klenot Spielbergovej tvorby. Farmár Ted kúpi na trhu koňa. Ukáže sa však, že je vhodnejší na jazdenie než na prácu na poli. Prichádza vojna a kôň zrazu patrí štátu. Tedov syn Albert však spraví všetko pre to, aby ho z nástrah vojny zachránil.

Tintinove dobrodružstvá (2011), IMDb 7.3, ČSFD 74 %

Je režírovanie hraného filmu a animovaného rovnaké? Určite nie. Steven Spielberg však dokázal, že mu ide oboje. Mladý reportér Tintin sa dostáva do kolotoča udalostí po tom, čo zločincovi Ivanovičovi ukradne vzácny poklad. Ten však ukrýva tajnú prastarú kliatbu.

Lincoln (2012), IMDb 7.3, ČSFD 62 %

Americký prezident Abraham Lincoln začína bojovať za práva Afroameričanov, čím sa stáva terčom mnohých vysokopostavených bielych boháčov. Dráma Lincoln je slovnou prestrelkou a hereckým triumfom skvelého Daniela Day-Lewisa, ktorý si sa stvárnenie Lincolna prevzal zaslúženého Oscara.

Most špiónov (2015), IMDb 7.6, ČSFD 79 %

V roku 1957 je napätie medzi USA a Sovietskym zväzom doslova hmatateľné. V New Yorku je zatknutý ruský špión Rudolf Abel. O niečo neskôr je na ruskej pôde zajatý americký pilot Francis. Právnik James Donoval dostane od štátu dôležitú úlohu – presvedčiť zväz, aby si krajiny väzňov vymenili.

The Post: Aféra v Pentagone (2017), IMDb 7.2, ČSFD 71 %

Pracovníci vo Washington Post zverejnia tajnú správu o angažovanosti americkej vlády počas Vietnamskej vojny. Začína sa tak boj o moc a o pravdu, ktorý neskôr dejiny opíšu ako Pentagonské listy a aféru Watergate.

Ready Player One (2018), IMDb 7.4, ČSFD 81 %

Svet sa stal digitálnym. Ľudia hľadajú vo virtuálnej realite OASIS svoje nové ja. Náš mladý hrdina Wade sa namotá na cestu za pokladom, ktorý mu má dať moc nad celým virtuálnym svetom. Ani zďaleka však v tejto honbe nie je jediným ambicióznym hráčom.

Zdroj: hashtag.sk, IMDb, ČSFD
Odporúčame